Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Andreas Dahlqvist

Sök kontaktuppgifter till Andreas Dahlqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Andreas Dahlqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Andreas Dahlqvist medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden (N 2017:07) [ Avslutad 2018 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om radiospektrumanvändning i framtiden (N 2017:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:99 och dir. 2018:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:92 Frekvenser i samhällets tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2017-10-25 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Per Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-11-12
Sakkunnig : Filippa Arvas, ämnesråd, fr.o.m. 2017-12-11
Sakkunnig : Maria Fahlén, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Åsa Bjelkeby, enhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Jan Boström, tekniskt sakkunnig, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Tove Kockum, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Lars ANS-inspektör Nyberg, fr.o.m. 2018-11-20
Expert : Minna Nyman, verksamhetschef, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Fredrik Ryberg, polisinspektör, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Carl Sandstedt, kommendörkapten, fr.o.m. 2017-12-11
Expert : Morgan ANS-inspektör Sundell, fr.o.m. 2017-12-11 t.o.m. 2018-11-19
Expert : Ola Vigström, jurist, fr.o.m. 2017-12-11
Huvudsekreterare : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-01-21
Huvudsekreterare : Ylva Mälarstig, fr.o.m. 2017-12-11 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Gabriella Björnfot, fr.o.m. 2017-05-07 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Cecilia Östrand, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:92 Frekvenser i samhällets tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag om en utvecklad och säker kommunikationslösning för aktörer inom allmän ordning, säkerhet, hälsa och försvar (Ju 2016:D) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Uppdrag om en utvecklad och säker kommunikationslösning för aktörer inom allmän ordning, säkerhet, hälsa och försvar (Ju 2016:D)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-28
Direktiv för uppdraget se, PM Ju2016/05476/LP
Uppdraget beräknas vara slutfört 28 februari 2017.
Medverkande :
Utredare : Gunnar Holmgren, landshövding, fr.o.m. 2016-07-28 t.o.m. 2017-06-01
Expert : Kurt Alavaara, senio strategisk rådgivare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Robert Barrfelt, jurist, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jörgen Berggren, kommissarie, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jan Boström, sakkunnig, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Lars Burström, teknisk chef, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Lena Carlsson, chefsstrateg digitalisering, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Percy Hartoft, ämnesråd, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2016-11-08
Expert : Johan Jonzon, sakkunnig, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Sara Kinnander, jurist, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Per Nordlöf, örlogskapten, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Minna VC Nyman, för Rakel och ledningssystem, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Maria Pereswtoff-Morath, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Jens Zander, professor, fr.o.m. 2016-10-11
Expert : Hans Åkermark, analytiker, fr.o.m. 2016-10-11
Sekreterare : Folke Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-08-19 t.o.m. 2017-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2017:7 Kommunikation för vår gemensamma säkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförandet av det moderniserade yrkeskvalifikationsdirektivet (U 2013:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet - ett samlat genomförande
Medverkande :
Särskild utredare : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-17 t.o.m. 2014-04-11
Expert : Ann Lindh, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-07-19 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Jonas Ragell, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Maria Ramstedt, kansliråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-03-16
Sekreterare : Anita Stawarz, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Sekreterare : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2013-08-20 t.o.m. 2014-04-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:19 Yrkeskvalifikationsdirektivet – ett samlat genomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
NISU 2014 (Fö 2013:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
NISU 2014 (Fö 2013:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:110, dir. 2014:66 och dir. 2014:152
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:92 Viktigt meddelande till allmänheten via mobil telefoni
SOU 2015:23 Informations- och cybersäkerhet i Sverige Strategi och åtgärder för säker information i staten
Medverkande :
Särskild utredare : Erik O. Wennerström, generaldirektör, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-03-31
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : John Billow, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-10-05
Sakkunnig : Andreas Dahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Kristofer Jones, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-18 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Martin Munkelt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Sakkunnig : Jonas Norling, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Anna-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Victoria Ekstedt, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Lars Nicander, utredningschef, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-10
Expert : Tommy Svensson, säkerhetsansvarig, fr.o.m. 2014-11-10
Huvudsekreterare : Pernilla Arrland, fr.o.m. 2014-05-26 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Margareta Sandén, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman