Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Thorstensson

Sök kontaktuppgifter till Anders Thorstensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Thorstensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Thorstensson medverkat i ( 3 st. ):

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:28
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 36 16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Lars Edlund, justitieråd, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Mikael Forsgren, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Torgny Håstad, professor, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Frank Walterson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Cecilia Falk, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Ulla Fredriksson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Lena Frånstedt Lofalk, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Bengt Kriström, jur.kand, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Barbro Marcus, verksjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Johan Rydstedt, jur.kand., fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Odd Swarting, advokat, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Mats Wiktor, rättslig expert, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sekreterare : Henrik Matz, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2012 års skuldsaneringsutredning (Ju 2012:04) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2012 års skuldsaneringsutredning (Ju 2012:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:72 Ut ur skuldfällan
Medverkande :
Särskild utredare : Ralf Larsson, G lagman, fr.o.m. 2012-04-12 t.o.m. 2013-10-30
Sakkunnig : Amina Lundqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2012-05-31
Sakkunnig : Mattias Pleiner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Ulrika Hansson, bankjurist, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Susan Höglund Westermark, verksjurist, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Camilla Larsson, rättslig expert, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Marie Magnusson, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2010-10-09
Expert : Pär Magnusson, jurist, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Göran Millqvist, professor, fr.o.m. 2013-03-26 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Sten-Håkan Sidebo, regresschef, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-05-02 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Malin Bergström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-05-01 t.o.m. 2013-10-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:30 Skuldsanering för evighetsgäldenärer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:72 Ut ur skuldfällan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:11 Snabbare betalningar
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Sakkunnig : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Carl Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Erland Koch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2011-11-13
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Marcus Gränsmark, näringspolitisk sekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Lars Jagrén, chefsekonom, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sekreterare : Malin Bergström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:30 Genomförande av EU-direktiv om sena betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:11 Snabbare betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman