Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulla Fredriksson

Sök kontaktuppgifter till Ulla Fredriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulla Fredriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulla Fredriksson medverkat i ( 3 st. ):

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Lösöreköpskommittén (Ju 2013:05)


Beteckning : Ju 2013:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:28
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 36 16
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Mattsson, Dag, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Bäcklund, Agneta, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Ledamot : Edlund, Lars, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Forsgren, Mikael, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Håstad, Torgny, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Lagerstedt, Sofie, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Nilstierna, Tom, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Sakkunnig : Walterson, Frank, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Falk, Cecilia, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Fredriksson, Ulla, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Frånstedt Lofalk, Lena, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Kriström, Bengt, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Marcus, Barbro, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Rydstedt, Johan, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Swarting, Odd, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Thorstensson, Anders, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Expert : Wiktor, Mats, fr.o.m. 2013-04-15 t.o.m. 2015-03-03
Sekreterare : Matz, Henrik, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2015-03-31

Rapporter

SOU 2015:18Lösöreköp och registerpant
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:18 Lösöreköp och registerpant [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)


Beteckning : Ju 1999:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Carlström, Marianne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Dahl, Annica, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pålsson, Chatrine, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Stafilidis, Tasso, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Staver, Kerstin, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Tolgfors, Sten, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Ygeman, Anders, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Fredriksson, Ulla, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Gustavsson, Torgny, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Heilborn, Christina, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Helmadotter, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Henningsson, Margret, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Spira, Heinz, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Svensson, Börje, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Taliercio, Concetta, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Walch, Margarete, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Huvudsekreterare : Salvall, Eva-Chalotte, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2001-03-04

Rapporter

SOU 2001:10Barn i homosexuella familjer
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:5 Barn i homosexuella familjer

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01) [ Avslutad 2000 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om uppehållstillstånd vid adoption (UD 1999:01)


Beteckning : UD 1999:01
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-27
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-10-07
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:67
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Fredriksson, Ulla, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Beergrehn, Ulrika, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Enander, Peter, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Fridström, Ingela, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Holmgren, Birgitta, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Långström, Rigmor, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Expert : Svensson, Lars-Bertil, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Felding, Monica, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-04-30

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:67 Uppehållstillstånd vid adoption

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:32 Uppehållstillstånd för adopterade [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman