Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Jagrén

Sök kontaktuppgifter till Lars Jagrén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Jagrén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Jagrén medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om nystartzoner (Fi 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om nystartzoner (Fi 2011:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:50 Nystartszoner
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-08-07
Expert : Mats Andersson, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Anders Bergvall, fr.o.m. 2011-08-17
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Helena Hagelroth, fr.o.m. 2012-03-20
Expert : Maria Hansson, fr.o.m. 2011-12-20
Expert : Ingvar Håkansson, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lars Jagrén, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Martin Kjellqvist, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lina Martinsson, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2011-12-20
Expert : Mattias Moberg, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lena Nekby, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Wilhelm von Seth, fr.o.m. 2012-01-30
Expert : Annika Åsbrink, fr.o.m. 2011-12-20
Sekreterare : Rikard Bergman, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Anders Boman, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-08-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:50 Nystartszoner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av EU-direktiv om sena betalningar (Ju 2011:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:11 Snabbare betalningar
Medverkande :
Särskild utredare : Mikael Forsgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Sakkunnig : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Carl Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Erland Koch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2011-11-13
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sakkunnig : Danijela Pavic, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-14 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Marcus Gränsmark, näringspolitisk sekreterare, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Lars Jagrén, chefsekonom, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Expert : Anders Thorstensson, chefsjurist, fr.o.m. 2011-05-06 t.o.m. 2012-04-04
Sekreterare : Malin Bergström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:30 Genomförande av EU-direktiv om sena betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:11 Snabbare betalningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Produktivitetskommittén (N 2009:10) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Produktivitetskommittén (N 2009:10)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-10-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:39 Vägar till förbättrad produktivitet och innovationsgrad i anläggningsbranschen
Medverkande :
Ordförande : Malin Löfsjögård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2012-06-30
Ordförande : Brita Saxton, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-04-14
Ledamot : Linda Andersson, konsult, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Per-Olof Granbom, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Laura Hartman, utredningschef, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2010-02-07
Ledamot : Åke Hedén, kommunalråd, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Lars Jagrén, chefekonom, fr.o.m. 2009-10-08 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare (konsult) : Monika Selahn, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman