Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2008:51 Säkerheten vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 4 ♂ 3 ) :

Christer Sjödin  []  ( Särskild utredare )
Klara Cederlund  []  ( Expert )
Sara Deltér  []  ( Expert )
Katrin Hollunger Wågnert  []  ( Expert )
Petra Jansson  []  ( Expert )
Lars Sjöberg  []  ( Expert )
Daniel Jakobsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)


Beteckning : Fi 2008:03
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjödin, Christer, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Cederlund, Klara, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Deltér, Sara, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Hollunger Wågnert, Katrin, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Jansson, Petra, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Sjöberg, Lars, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Jakobsson, Daniel, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22

Rapporter

SOU 2009:9Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman