Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Daniel Jakobsson

Sök kontaktuppgifter till Daniel Jakobsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Daniel Jakobsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Daniel Jakobsson medverkat i ( 3 st. ):

Statsstödsutredningen (N 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:9, dir. 2011:16 och dir. 2011:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Per Eklund, fr.o.m. 2010-02-04 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Berndtsson, byråchef, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-27
Expert : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Edwardsson, universitetslektor, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Gedeborg, bitr. jurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Mårten Hyltner, byråchef, fr.o.m. 2010-06-28 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jansson Petra, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-07
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Stockhaus, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Björn Strenger, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Claes Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jenny Wennhall, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-10-13
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sara Deltér, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Lars Sjöberg, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-01-25
Direktiv för se, dir. 2007:6
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:50 Skyddet för samhällsviktig verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Egerstedt, överdirektör, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Staffan Agélii, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Maria Broms-Hagelin, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Maria Diamant, ämnesråd, fr.o.m. 2007-07-01
Expert : Annika Eriksson, polisintendent, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Tommy Hydfors, polisöverintendent, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Per Kihlström, polisintendent, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Lennart Olofsson, säkerhetsdirektör, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Per Renell, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Henrik Thernlund, bitr. säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Daniel Jakobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Per Renell, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:50 Skyddet för samhällsviktig verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman