Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Deltér

Sök kontaktuppgifter till Sara Deltér på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Deltér

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sara Deltér medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen (Fö 2008:02) Frivillig försvarsverksamhet [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2008:02) Frivillig försvarsverksamhet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:101 Ny inriktning av frivillig beredskapsverksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Björn Körlof, generaldirektör, fr.o.m. 2008-03-01
Sakkunnig : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-11
Sakkunnig : Kaj Persson, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-11
Expert : Björn N. Andersson, samordnare, fr.o.m. 2008-06-02
Expert : Anders Dager, utredare, fr.o.m. 2008-06-02
Expert : Sara Deltér, handläggare, fr.o.m. 2008-06-02
Expert : Roland Ekenberg, brigadgeneral, fr.o.m. 2008-06-02
Expert : Anna Walldén, enhetschef, fr.o.m. 2008-06-02
Sekreterare : Göran Lindmark, informationschef, fr.o.m. 2008-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:2 Frivillig försvarsverksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:101 Ny inriktning av frivillig beredskapsverksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sara Deltér, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Lars Sjöberg, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:46 Jakten på makten - Underlag för presentation av kartläggningen om trakasserier, hot och våld mot förtroendevalda - I mediernas våld? En antologi från kommittén om hot och våld mot förtroendevalda
Medverkande :
Ordförande : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-07-29 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Ingrid Amren, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Erik Carlsson, studerande, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Marita Engström, socionom, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : John Glas, landstingsledamot i Haninge, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lena Ludvigsson, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Ola Nilsson, funktionär, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Carl-Axel Roslund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Birgitta Södertun, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lars Wegendahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Sara Deltér, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Kerstin Hardenstedt, projektledare (avliden), fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-12 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gunnar Adell, bitr. överåklagare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Astrid Eklund, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martina Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-04-11
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Therese Naess, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Daniel Vesterhav, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Agneta Blom, universitetslektor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-10-06 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:102 Hot och våld mot förtroendevalda

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:46 Jakten på makten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av tillämpningen av LVM (S 2002:04) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av tillämpningen av LVM (S 2002:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:10, dir. 2003:14 och dir. 2003:149
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:3 Tvång och förändring - Rättssäkerhet, vårdens innehåll och eftervård
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-03-15 t.o.m. 2002-11-14
Särskild utredare : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2003-04-14
Sakkunnig : Lars Lundgren, chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-04
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Jan Blomqvist, fil.dr., fr.o.m. 2002-08-22
Expert : Annika Dahl, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Sara Deltér, sekreterare, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2002-11-14
Expert : Abit Dundar, utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Maria Ellior, polisintendent, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-05-15
Expert : Ewa Gustafsson, juris doktor, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-01-15
Expert : Sven Larsson, Åke utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Göran Leijon, institutionschef, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Ulf Malmström, utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Eva Sahlén, utvecklare, fr.o.m. 2002-07-01
Sekreterare : Weddig Runquist, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-02-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:65 Alkoholbranschens idrottssponsring och alkohol vid ungdomsevenemang m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Gun Neuman, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2001-07-01
Sakkunnig : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Knut Dreyer, länspolismästare, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-04-14
Sakkunnig : Maria Ellior, polisintendent, fr.o.m. 2002-09-05
Sakkunnig : Bo Hesselgren, sektionschef, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-03-07
Sakkunnig : Karin Renman Hagelroth, departementsråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Maria Renström Törnblom, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Kenneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Karin Wistrand, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Marianne Åbyhammar, ställföretr. konsumentombudsman, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2002-09-03
Sakkunnig : Angela Öst, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Cathrine Andersson, informationschef, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Sara Deltér, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-12-14
Expert : Michael Englund, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Rolf Jönsson, handläggare, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Mikael Salzer, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-15
Sekreterare : Mikael Bentzer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-08-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman