Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Klara Cederlund

Sök kontaktuppgifter till Klara Cederlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Klara Cederlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Klara Cederlund medverkat i ( 16 st. ):

Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:105 och dir. 2013:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:53 Privata utförare - kontroll och insyn
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden Del A + B (2 volymer)
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Höök, fr.o.m. 2012-10-11 t.o.m. 2015-03-23
Ledamot : Carina Adolfsson Elgestam, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Thoralf Alfsson, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-05-11
Ledamot : Mats Einarsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2014-03-03
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Joakim Larsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Gustav Nilsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Ledamot : Anders Sellström, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Jonas Åkerlund, fr.o.m. 2014-05-12
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Ingrid Brännare, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Peter Delden, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Edwardsson, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Mårten Hyltner, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Johan Fallenius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Expert : Johan Karlander, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-11-10
Expert : Georg Lagerberg, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Olle Lundin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Kent Löfgren, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Melander, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Stig Montin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Johanna Möllerberg Nordfors, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Barbro Naroskyin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2014-11-11
Expert : Mats Rundström, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Björn Räftegård, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Stefan Sagebro, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Sandborgh, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Christer Sjödin, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : K Svensson, A Stefan, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Carl Wetter, fr.o.m. 2012-12-07
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2012-11-16 t.o.m. 2015-04-07
Sekreterare : Annika Rudestad, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-03-23
Sekreterare : Mats Rundström, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2015-03-15
Biträdande sekreterare : Linnéa Wisell, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2014-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:53 Privata utförare – kontroll och insyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2011-06-22
Sakkunnig : Per Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-13
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Nils Janlöv, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Eva Willman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Mona Heurgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Thord Redman, koordinator, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Per Sedigh, ekonom, fr.o.m. 2011-09-13
Sekreterare : Ingemar Eckerlund, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-20
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ruth-Aïda Nahum, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2012-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2011 års vallagskommitté (Ju 2011:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2011:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
2012:94 Proportionalitet i val samt förhandsanmälan av partier och kandidater
SOU 2013:24 E-röstning och andra valfrågor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Nilsson, Åke f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2011-10-27 t.o.m. 2013-04-30
Ledamot : Max Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Lars Beckman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Josef Fransson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Karin Granbom Ellison, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Billy Gustafsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Helena Höij, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Carin Jämtin, partisekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Åsa Torstensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Ledamot : Ann-Britt Åsebol, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anna Blomberg, länsjurist, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Paula Blomqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Klara Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Anders Hektor, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Jan Hult, f.d kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Kristina Lemon, stf. kanslichef, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Cecilia Persson, huvudföredraganden i Valprövningsnämnden, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-17
Expert : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2011-12-08 t.o.m. 2013-04-17
Sekreterare : Lars-Åke Ström, hyresråd, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:97 Översyn av valsystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:104 och dir. 2012:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Magnusson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-11-25
Sakkunnig : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-20
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-14
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Gunilla Anander, samhällsplanerare, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Roger Ekman, direktör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Anna Eklund, expert, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Jonas Hammarlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Mikael Jardbrink, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Rikard Silverfur, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lars Svensson, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Björn Wellhagen, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Sekreterare : Susanna Grege, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Johan Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Lars Svensson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt (Fi 2010:04) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Kommittén för förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt (Fi 2010:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-05-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:30 Vital kommunal demokrati
Medverkande :
Ordförande : Stig Nyman, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2012-05-07
Ledamot : Karl Gustav Abramsson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Berit Andnor, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-08-08
Ledamot : Stellan Bojerud, fr.o.m. 2011-02-15
Ledamot : Hans Ekström, fr.o.m. 2011-09-29
Ledamot : Agneta Granberg, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, fr.o.m. 2011-02-15
Ledamot : Anna Hövenmark, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Irene Oskarsson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Lars Persson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Karin Thomasson, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sven-Åke Toresen, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Hans Wallmark, fr.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Marie-Louise Wernersson, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Paula Blomqvist, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Marcus Brixskiöld, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-09-28
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2010-11-01
Expert : Eva Eklund, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Emil Högberg, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2010-11-30
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2010-08-01
Expert : Mathias Säfsten, fr.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2012-05-13
Sekreterare : Markus Olsson, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2012-05-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:53 Förstärkning av den kommunala demokratins funktionssätt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:30 Vital kommunal demokrati [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:9, dir. 2011:16 och dir. 2011:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Per Eklund, fr.o.m. 2010-02-04 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Berndtsson, byråchef, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-27
Expert : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Edwardsson, universitetslektor, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Gedeborg, bitr. jurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Mårten Hyltner, byråchef, fr.o.m. 2010-06-28 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jansson Petra, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-07
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Stockhaus, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Björn Strenger, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Claes Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jenny Wennhall, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-10-13
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om offentliga företag – upphandling, kontroll, insyn (Fi 2009:08) (OFUKI-utredningen) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om offentliga företag - upphandling, kontroll, insyn (Fi 2009:08) (OFUKI-utredningen)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:81 och dir. 2010:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:43 Offentlig upphandling från eget företag? - och vissa andra frågor
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Rispe, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Ulf Andersson, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2010-05-09
Expert : Pia Bergdahl, fr.o.m. 2010-12-17 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Christian Berger, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Lena Dalman, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johan Hedelin, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johanna Höglund Elmstedt, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Viktoria Ingman, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2010-11-21
Expert : Birgitta Laurent, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Thomas Wedegren, fr.o.m. 2010-12-17 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Ewa Widgren, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-03-28
Sekreterare : Magnus Lundberg, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2011-04-29
Sekreterare : Helen Slättman, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:43 Offentlig upphandling från eget företag?! – och vissa andra frågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vistelseutredningen (S 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Vistelseutredningen (S 2008:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:38 Ingen får vara Svarte Petter. Tydligare ansvarsfördelning inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Grönwall, f.d. lagman, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12 t.o.m. 2008-09-08
Sakkunnig : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-09
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Angela Öst, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Niklas Bjurström, utredare, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Mohammad Dadgaranfar, socialkonsulent, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Siv Stjernborg, ekonom, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Eva Toft, socialchef, fr.o.m. 2008-03-12
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Sofia Landelius, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Helena Nordman, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sara Deltér, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Lars Sjöberg, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:46 Jakten på makten - Underlag för presentation av kartläggningen om trakasserier, hot och våld mot förtroendevalda - I mediernas våld? En antologi från kommittén om hot och våld mot förtroendevalda
Medverkande :
Ordförande : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-07-29 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Ingrid Amren, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Erik Carlsson, studerande, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Marita Engström, socionom, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : John Glas, landstingsledamot i Haninge, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lena Ludvigsson, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Ola Nilsson, funktionär, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Carl-Axel Roslund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Birgitta Södertun, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lars Wegendahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Sara Deltér, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Kerstin Hardenstedt, projektledare (avliden), fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-12 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gunnar Adell, bitr. överåklagare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Astrid Eklund, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martina Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-04-11
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Therese Naess, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Daniel Vesterhav, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Agneta Blom, universitetslektor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-10-06 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:102 Hot och våld mot förtroendevalda

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:46 Jakten på makten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om beslutsformer och förfarande vid indelningsändringar (Fi 2004:03) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om beslutsformer och förfarande vid indelningsändringar (Fi 2004:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:128 En lag om Sveriges indelning i län och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Sture Johansson, fr.o.m. 2004-03-18 t.o.m. 2004-12-17
Sakkunnig : Ingrid Backlund, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-17
Sakkunnig : BoPer Larsson, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-17
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-17
Expert : Eva Bjurman, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-06-27
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2004-12-17
Expert : Peter Ehn, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-17
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-12-17
Expert : Anna Kessling, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2004-12-17
Expert : Emma Sterky, fr.o.m. 2004-05-05 t.o.m. 2004-10-25
Sekreterare : Emma Mesán, fr.o.m. 2004-04-13 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:128 En lag om Sveriges indelning i län och landsting [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2004:07) om avgifter för foder, livsmedels- och djurskyddstillsyn [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2004:07) om avgifter för foder, livsmedels- och djurskyddstillsyn
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:140 och dir. 2005:25
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:52 Avgiftsfinansierad livsmedels-, djurskydds- och foderkontroll - för en högre och jämnare kvalitet
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Larsson, f.d. miljöchef, fr.o.m. 2004-10-14
Expert : Fredrik Alfer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-27
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-12-27
Expert : Lasse Henricsson, utredare, fr.o.m. 2004-12-27
Expert : Maria Wetterling, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-27
Sekreterare : Annika Atterwall, agronom, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-07-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Parkeringsutredningen (N 2004:21) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Parkeringsutredningen (N 2004:21)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:174 och dir. 2005:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:109 Ett enhetligt sanktionssystem för felparkerare
Medverkande :
Särskild utredare : Johnny Gylling, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Lars Ahlman, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Jenny Forkman, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Carina Lundström, inspektör/jurist, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2005-04-27
Expert : Per Sandberg, projektledare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Åke Svedberg, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Eiwor Wikström, parkeringschef, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2006-12-01
Sekreterare : Henrik Andersson, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2006-12-15
Sekreterare : Niclas Falkendal, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:109 Ett enhetligt sanktionssystem för felparkering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om verkställighet av vissa gynnande kommunala beslut (S 2003:07) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om verkställighet av vissa gynnande kommunala beslut (S 2003:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:93 och dir. 2003:116
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: Spektern, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 10 00 (växel)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:118 Beviljats men inte fått
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2003-10-02
Sakkunnig : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-09 t.o.m. 2004-06-24
Sakkunnig : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-08-01
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-09 t.o.m. 2004-07-31
Huvudsekreterare : Eva Frånlund Althin, rådman, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2004-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:118 Beviljats men inte fått [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2002:10) om översyn av kommunernas administration av lokala trafikföreskrifter m.m. [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2002:10) om översyn av kommunernas administration av lokala trafikföreskrifter m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2003-12-12
Expert : Fredrik Ahlén, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-12-12
Expert : Lars Ahlman, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-12-12
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-05-11
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2003-12-12
Expert : Åke Svedberg, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-12-12
Expert : Catrin Tidström, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2003-12-12
Sekreterare : Lars Magnusson, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:119 Rikstäckande Databas för Trafikföreskrifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Polisverksamhetsutredningen (Ju 2000:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:105, dir. 2001:63, dir. 2002:23 och dir. 2002:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:87 Mot ökad koncentration - förändring av polisens verksamhet - delbetänkande
SOU 2002:17 Polisverksamhet i förändring - del 2
SOU 2002:70 Polisverksamhet i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Andersson, enhetschef vid Brottsförebyggande rådet, fil.dr., fr.o.m. 2001-10-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Susanne Edfeldt, utredare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Ingela Englund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Charlotte von Essen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Carin Götblad, t.f. länspolismästare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-03 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ove Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Roar Onsö, länspolismästare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lars Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-04-21
Expert : Per Swahn, kanslichef, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-02-18
Expert : Lars Tonneman, polisintendent, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Jan Andersson, fil.dr., fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2001-10-21
Sekreterare : Christina Lindahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Jennie Sjödahl Mellbin, t.f. rådman, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Tonneman, polisintendent, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman