Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Petra Jansson

Sök kontaktuppgifter till Petra Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Petra Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Petra Jansson medverkat i ( 12 st. ):

Coronakommissionen (S 2020:09) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Coronakommissionen (S 2020:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:74
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 28 februari 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:08 Äldreomsorgen under pandemin
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Melin, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2020-06-30
Ledamot : Shirin Ahlbäck Öberg, professor, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Ann Enander, professor emerita, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Camilla Lif, präst, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Vesna Jovic, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Torsten Persson, professor, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Göran Stiernstedt, docent, fr.o.m. 2020-07-03
Ledamot : Mats Thorslund, professor emeritus, fr.o.m. 2020-07-03
Huvudsekreterare : Joakim Sonnegård, kanslichef, fr.o.m. 2020-08-01
Sekreterare : Adam Altmejd, postdoktor, fr.o.m. 2021-07-01
Sekreterare : Evelina Björkegren, forskare, fr.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Micaela Bodelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-01
Sekreterare : Anneli Eriksson, projektledare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Petra Jansson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Carl Lundgren, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Maria Neijnes, kanslisekreterare, fr.o.m. 2020-09-21
Sekreterare : Sven Erik Wånell, utredare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Sven Erik Wånell, utredare, fr.o.m. 2020-12-01 t.o.m. 2020-12-15
Sekreterare : Olof Östergren, universitetslektor, fr.o.m. 2020-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:80 Äldreomsorgen under pandemin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2021:89 Sverige under pandemin [ pdf ]
Kapstadsutredningen II – Internationella säkerhetsrätter i järnvägsfordon (Ju 2015:07) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Kapstadsutredningen II - Internationella säkerhetsrätter i järnvägsfordon (Ju 2015:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:66
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:43 Internationella säkerhetsrätter i järnvägsfordon m.m. - Järnvägsprotokollet
Medverkande :
Särskild utredare : Ralf Larsson, G lagman, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Sakkunnig : Lars Falksveden, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Sakkunnig : Josefin Mallmin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-31
Sakkunnig : Johan Nordin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Susanna Agantyr, jurist, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Maria Chambers, advokat, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Petra Jansson, chefsjurist, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Andreas Kappen, verksjurist, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Göran Millqvist, professor, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Magnus Rundgren, chefsjurist, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Johan Schelin, docent, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2015-08-31
Expert : Sara Skouras, rådman, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Mikael Wågberg, chefsjurist, fr.o.m. 2015-06-17 t.o.m. 2016-06-16
Sekreterare : Sandra Moradi, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-06-22 t.o.m. 2016-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:66 Tillträde till järnvägsprotokollet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kapstadsutredningen – internationella säkerheter i luftfartyg m.m. (Ju 2013:16) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Kapstadsutredningen - internationella säkerheter i luftfartyg m.m. (Ju 2013:16)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:79 Internationella säkerheter i flygplan m.m. - Kapstadskonventionen och luftfartsprotokollet
Medverkande :
Särskild utredare : Ralf Larsson, G lagman, fr.o.m. 2013-11-21 t.o.m. 2014-12-04
Sakkunnig : Johan Nordin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Sakkunnig : Lars Österberg, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Anna Almén, senior legal counsel, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Ingrid Almén, tf. sektionschef, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Maria Chambers, advokat, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Mats Emthén, advokat, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Elisabet Holzt, key account manager, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Petra Jansson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Christer Larsson, handläggare, fr.o.m. 2014-01-27 t.o.m. 2014-12-04
Expert : Göran Millqvist, professor, fr.o.m. 2013-12-19 t.o.m. 2014-12-04
Sekreterare : Sara Skouras, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2014-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om unga som varken arbetar eller studerar (U 2012:08) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om unga som varken arbetar eller studerar (U 2012:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:70 och dir. 2013:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:13 Ungdomar utanför gymnasieskolan - ett förtydligat ansvar för stat och kommun
SOU 2013:74 Unga som varken arbetar eller studerar - statistik, stöd och samverkan
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Sakkunnig : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Anderas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Karin Lundström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Sakkunnig : Elisabet Modée, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Henry Mårtenson, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-14 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Magnus Sjöström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Kristina Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Hanna Ågren, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Nihad Bunar, professor, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-05-13
Expert : Olof Bäckman, professor, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Karin Flyckt, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Caroline Hall, forskare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Pia Hellberg Lannerheim, planeringssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Petra Jansson, nationall projektledare unga in, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Lena Jutdal, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Therese Karlberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Maria Netz, projektledare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Thomas Rotter, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Kristina Stillmark, arbetsledare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Oscar Svensson, utredare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Rodolfo Vera, samordnare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Expert : Lena Östlund, handläggare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Gabriel Brandström, undervisningsråd, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Eva Franzén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Mikael Hellstadius, konsult, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-10-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
2011 års vägtullsutredning (Fi 2011:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:47 och dir. 2012:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:60 Avgifter på väg och elektroniska vägtullsystem
SOU 2013:3 Trängselskatt - delegation, sanktioner och utländska fordon
Medverkande :
Särskild utredare : Raymond Grankvist, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-08
Sakkunnig : Jan Olof Lidström, fr.o.m. 2011-07-01
Sakkunnig : Jan Larsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Anna Anderman, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-09-15
Expert : Ulf Båsjö, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Lars Carlsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Marianne Erlandsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Daniel Granqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Mats-Olof Hansson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Maria Ingelsson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2011-11-15
Expert : Johan Lindqvist, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Jennie Magnusson, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Szilárd Rado, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-11-14
Expert : Göran Roos, fr.o.m. 2011-09-16
Expert : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2011-07-01
Expert : Gunilla Svedberg, fr.o.m. 2011-07-01
Sekreterare : Jennifer Moore Peterson, fr.o.m. 2011-06-20 t.o.m. 2013-02-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Patientmaktsutredningen (S 2011:03) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Patientmaktsutredningen (S 2011:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:25, dir. 2012:24 och dir. 2012:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:2 Patientlag
SOU 2013:44 Ansvarsfull hälso- och sjukvård
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Assarsson, regiondirektör, fr.o.m. 2011-03-30 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Ellen Hausel Heldahl, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-03-06
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Petra Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-12 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Carolina Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Szilárd Rado, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2011-12-11
Sakkunnig : Emma Regnér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-01
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Staffan Blom, förvaltningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-10-29
Expert : Rickard Brodd, ordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Siwert Gårdestig, programdirektör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Åsa Himmelsköld, utredare, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Hasse Knutsson, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Carola Lemne, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Agneta Lönnemo Calleberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-10-30
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, vårdstrateg, fr.o.m. 2012-09-17
Expert : Sineva Ribeiro, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Ingrid Schmidt, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Per Starke, områdeschef, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Heidi Stensmyren, vice ordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Kristina Söderlind Rutberg, överläkare, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Eva Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2013-01-16
Expert : Sofie Zetterström, programansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Sekreterare : Lena Barrbrink, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Ann-Charlotte Borlid, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Erik Kärnekull, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-01-31
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2011-09-19
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, fr.o.m. 2012-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:2 Patientlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:44 Ansvarsfull hälso- och sjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:9, dir. 2011:16 och dir. 2011:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Per Eklund, fr.o.m. 2010-02-04 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Berndtsson, byråchef, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-27
Expert : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Edwardsson, universitetslektor, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Gedeborg, bitr. jurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Mårten Hyltner, byråchef, fr.o.m. 2010-06-28 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jansson Petra, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-07
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Stockhaus, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Björn Strenger, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Claes Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jenny Wennhall, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-10-13
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om offentliga företag – upphandling, kontroll, insyn (Fi 2009:08) (OFUKI-utredningen) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om offentliga företag - upphandling, kontroll, insyn (Fi 2009:08) (OFUKI-utredningen)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:81 och dir. 2010:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:43 Offentlig upphandling från eget företag? - och vissa andra frågor
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Rispe, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Ulf Andersson, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2010-05-09
Expert : Pia Bergdahl, fr.o.m. 2010-12-17 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Christian Berger, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Lena Dalman, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johan Hedelin, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johanna Höglund Elmstedt, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Viktoria Ingman, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2010-11-21
Expert : Birgitta Laurent, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Thomas Wedegren, fr.o.m. 2010-12-17 t.o.m. 2011-04-29
Expert : Ewa Widgren, fr.o.m. 2009-10-16 t.o.m. 2011-03-28
Sekreterare : Magnus Lundberg, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2011-04-29
Sekreterare : Helen Slättman, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:43 Offentlig upphandling från eget företag?! – och vissa andra frågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sara Deltér, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Lars Sjöberg, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vistelseutredningen (S 2008:02) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Vistelseutredningen (S 2008:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:38 Ingen får vara Svarte Petter. Tydligare ansvarsfördelning inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Grönwall, f.d. lagman, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12 t.o.m. 2008-09-08
Sakkunnig : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-09
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-12
Sakkunnig : Angela Öst, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Niklas Bjurström, utredare, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Mohammad Dadgaranfar, socialkonsulent, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Siv Stjernborg, ekonom, fr.o.m. 2008-03-12
Expert : Eva Toft, socialchef, fr.o.m. 2008-03-12
Sekreterare : Pernilla Krusberg, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Sofia Landelius, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Helena Nordman, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala kompetensutredningen (Fi 2006:04) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Kommunala kompetensutredningen (Fi 2006:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:72 Kommunal kompetens i utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Lorentz Andersson, fr.o.m. 2006-04-27 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lena Dalman, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Åsa Edman, fr.o.m. 2006-08-17 t.o.m. 2007-01-28
Expert : Åsa Ehinger-Berling, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Eva Eklund, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Katarina Höög, fr.o.m. 2006-11-02
Expert : Johan Höök, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2007-01-29
Expert : Sara Jendi Linder, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Niklas Lundin, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Emma Sterky, fr.o.m. 2006-08-17
Expert : Angela Öst, fr.o.m. 2006-08-17
Sekreterare : Per-Olov Larsson, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2006-08-07 t.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Cecilia Vestman, fr.o.m. 2006-05-15 t.o.m. 2007-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:47 Frågor om den kommunala kompetensen och kommunal samverkan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:72 Kommunal kompetens i utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av EG-förordningen om en europeisk gruppering för territoriellt samarbete (N 2006:15) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om genomförande av EG-förordningen om en europeisk gruppering för territoriellt samarbete (N 2006:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:105 Territoriellt samarbete inom EU
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Ahnborg, fr.o.m. 2006-12-19 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Anders Elofson, minister, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Petra Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Helene Ramqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Christer Christensen, ämnesråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Ann-Chalotte Bragsjö, fr.o.m. 2006-12-20 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:105 Territoriellt samarbete inom EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman