Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christer Sjödin

Sök kontaktuppgifter till Christer Sjödin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christer Sjödin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christer Sjödin medverkat i ( 11 st. ):

Utredningen om skatt på finanssektorn (Fi 2015:04) [ Avslutad 2016 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om skatt på finanssektorn (Fi 2015:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:76 Skatt på finansiell verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2015-05-18 t.o.m. 2016-11-01
Expert : Mona Aldestam, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Andersson Berg, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Elisabeth Bergmann, fr.o.m. 2005-06-15
Expert : Thomas Bohlin, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Anna Brink, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2016-08-24
Expert : Charlotta Carlberg, fr.o.m. 2015-06-15 t.o.m. 2016-09-14
Expert : Peter Englund, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Ulrika Hansson, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Torbjörn Hållö, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Peter Höglund, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Marie Rosvall, fr.o.m. 2016-08-25
Expert : Robert Sand, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Mikaela Sonnerby, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Helena Svaleryd, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Dan Sölverud, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Henrik von Sydow, fr.o.m. 2015-06-15
Expert : Erik Willers, fr.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Anna-Kirsti Löfgren, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-01
Sekreterare : Elin Ruthström, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:51 Skatt på finanssektorn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:76 Skatt på finansiell verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Överprövningsutredningen (S 2013:15) [ Avslutad 2015 ] [ Särskild utredare ]
Överprövningsutredningen (S 2013:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:105, dir. 2014:63 och dir. 2014:154
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:12 Överprövning av upphandlingsmål m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, f.d. kammarrättslagman, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-02
Expert : Torbjörn Andersson, professor, fr.o.m. 2014-03-03
Expert : Charlotte Brunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Ulrica Dyrke, jurist, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Åsa Edman, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-12-15
Expert : Anna Ekberg, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Gunilla Ericsson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Olof Erixon, jur.kand., fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Birgitta Holmgren, lagman, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Daniel Johansson, processråd, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Magnus Ljung, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Martin Magnusson, avtalscontroller, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Pernilla Samuelsson, affärsjurist, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Jonatan Wahlberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-02-03
Expert : Eva Zawiska-Önnertson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-02-03
Sekreterare : Åse Nevhage, fr.o.m. 2014-01-13 t.o.m. 2015-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:12 Överprövning av upphandlingsmål m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förslag till skärpta redovisningskrav för taxinäringen (Fi 2012:E) [ Avslutad 2013 ]
Förslag till skärpta redovisningskrav för taxinäringen (Fi 2012:E)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-25
Direktiv för uppdraget se, PM dnr Fi2012/2828
Uppdraget beräknas vara slutfört den 1 mars 2013.
Medverkande :
Christer Sjödin, fr.o.m. 2012-07-25 t.o.m. 2013-01-31
Niklas Dernebo, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-01-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2013:66 Redovisningscentraler för taxi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om en kommunallag för framtiden (Fi 2012:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:105 och dir. 2013:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:53 Privata utförare - kontroll och insyn
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden Del A + B (2 volymer)
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Höök, fr.o.m. 2012-10-11 t.o.m. 2015-03-23
Ledamot : Carina Adolfsson Elgestam, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Thoralf Alfsson, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-05-11
Ledamot : Mats Einarsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2014-03-03
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Joakim Larsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Lena Micko, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Gustav Nilsson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Ledamot : Anders Sellström, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ewa Thalén Finné, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Jonas Åkerlund, fr.o.m. 2014-05-12
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Ingrid Brännare, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Peter Delden, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Edwardsson, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2013-04-23
Expert : Mårten Hyltner, fr.o.m. 2014-09-18 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Johan Fallenius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-03-02
Expert : Johan Karlander, fr.o.m. 2014-03-03 t.o.m. 2014-11-10
Expert : Georg Lagerberg, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Lindström, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Olle Lundin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Kent Löfgren, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Eva Melander, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Roger Molin, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Stig Montin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Johanna Möllerberg Nordfors, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Barbro Naroskyin, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2014-11-11
Expert : Mats Rundström, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Björn Räftegård, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Stefan Sagebro, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Anna Sandborgh, fr.o.m. 2012-12-07
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2013-07-01
Expert : Christer Sjödin, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : K Svensson, A Stefan, fr.o.m. 2012-12-02
Expert : Carl Wetter, fr.o.m. 2012-12-07
Sekreterare : Susanne Ritseson, fr.o.m. 2012-11-16 t.o.m. 2015-04-07
Sekreterare : Annika Rudestad, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-03-23
Sekreterare : Mats Rundström, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2015-03-15
Biträdande sekreterare : Linnéa Wisell, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2014-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:53 Privata utförare – kontroll och insyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:24 En kommunallag för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nystartzoner (Fi 2011:04) [ Avslutad 2012 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om nystartzoner (Fi 2011:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:50 Nystartszoner
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2011-04-15 t.o.m. 2012-08-07
Expert : Mats Andersson, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Anders Bergvall, fr.o.m. 2011-08-17
Expert : Johan Fall, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Helena Hagelroth, fr.o.m. 2012-03-20
Expert : Maria Hansson, fr.o.m. 2011-12-20
Expert : Ingvar Håkansson, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lars Jagrén, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Martin Kjellqvist, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lina Martinsson, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2011-12-20
Expert : Mattias Moberg, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Lena Nekby, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2011-05-09 t.o.m. 2012-03-19
Expert : Christina Rosén, fr.o.m. 2011-05-09
Expert : Wilhelm von Seth, fr.o.m. 2012-01-30
Expert : Annika Åsbrink, fr.o.m. 2011-12-20
Sekreterare : Rikard Bergman, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Anders Boman, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-08-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:50 Nystartszoner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförandet av EG:s direktiv om upphandling inom försvars- och säkerhetsområdet (Fi 2009:02) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om genomförandet av EG:s direktiv om upphandling inomförsvars- och säkerhetsområdet (Fi 2009:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:13 Upphandling på försvars- och säkerhetsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2009-05-25 t.o.m. 2010-02-26
Sakkunnig : Maria Diamant, fr.o.m. 2009-05-25
Sakkunnig : Rickard Falkendal, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Lars Ajaxon, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Patrik Asplund, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Olof Erixson, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Mattias Hållberg Leuf, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Hans Christer Olson, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Henrik Persson, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Carl-Mikael Schlyter, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Anders Svensson, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Karl-Göran Svensson, fr.o.m. 2009-05-25
Expert : Rune Thyselius, fr.o.m. 2009-05-25
Sekreterare : Karin Hansson, fr.o.m. 2009-06-01 t.o.m. 2010-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:13 Upphandling på försvarets och säkerhetsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om Säkerhet vid offentliga sammanträden i kommuner och landsting (Fi 2008:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2008-04-29 t.o.m. 2009-02-09
Expert : Klara Cederlund, fr.o.m. 2008-05-26 t.o.m. 2008-09-14
Expert : Sara Deltér, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, fr.o.m. 2008-05-26
Expert : Petra Jansson, fr.o.m. 2008-09-15
Expert : Lars Sjöberg, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2008-06-01 t.o.m. 2009-02-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:9 Säkerhetskontroller vid fullmäktige- och nämndsammanträden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:116 och dir. 2008:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:76 F-skatt åt flera - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2007-08-09 t.o.m. 2008-07-04
Expert : Håkan Alm, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Pia Blank Törnroos, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Jacqueline Deniz-Kiviharju, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Ann Düring, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-03-09
Expert : Helle Ellehöj, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Anders Fogelberg, fr.o.m. 2008-03-10
Expert : Annika Fritsch, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kent Ivarsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Claes-Mikael Jonsson, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Elisabeth Lane, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2008-03-20
Expert : Robert Nilsson, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Urban Rydin, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Hanna Schmidt, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Elisabeth Sheikh, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Fredrik von Unge, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : John Wahlstedt, fr.o.m. 2007-09-25 t.o.m. 2008-03-19
Sekreterare : Carina Ferm Brodén, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-07-20
Sekreterare : Birgitta Törnered, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:76 F-skatt åt flera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet (Fi 2004:22) [ Avslutad 2005 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet(Fi 2004:22)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:168
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:68 Regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Peter Ljungqvist, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Lars Lundholm, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Kristian Nyberg, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Hans-Olof Sällvin, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Anna-Lena Österborg, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Petra Ebbing, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:68 Regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om föräldraansvar och skydd av barn i internationella situationer (Ju 2004:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om föräldraansvar och skydd av barn i internationella situationer (Ju 2004:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:14 och dir. 2005:55
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning i Göteborg, Lilla Nygatan 3,Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-701 53 55 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:80 Kompletterande bestämmelser till den nya Bryssel II-förordningen - delbetänkande
SOU 2005:111 Föräldraansvar och åtgärder till skydd för barn i internationella situationer - 1996 års Haagkonvention m.m. - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ulrika Beergrehn, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Patrik Alm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-01-19
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Örjan Landelius, departementsråd, fr.o.m. 2005-09-02 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Torbjörn Malm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Bengt Sjöberg, departementsråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-09-01
Sakkunnig : Mattias Wahlstedt, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-11 t.o.m. 2005-12-14
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-09-09
Expert : Elias Arfwedson, advokat, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Meit Camving, generaldirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-15
Expert : Christer Sjödin, kammarrättslagman, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-15
Sekreterare : Boel Wermelin-Börjesson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-03 t.o.m. 2006-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om betalningsansvar för företrädare för juridiska personer (Fi 2000:09) [ Avslutad 2002 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om betalningsansvar för företrädare för juridiska personer (Fi 2000:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:89.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:08 Företrädaransvar
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2000-12-21 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Helene Cedertorn, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2001-02-06
Expert : Katja Elväng, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Expert : John Eriksson, E, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Jonas Grönkvist, fr.o.m. 2001-02-07 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Krister Malmsten, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kjell Olsson, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Christer Östlund, fr.o.m. 2001-01-18 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Åsa Ärlebrant, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:8 Företrädaransvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman