Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Narkotikautredningen (S 2006:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Narkotikautredningen (S 2006:07) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 10 ♂ 7 ) :

Jan Pennlöv  []  ( Särskild utredare )
Astrid Eklund  []  ( Expert )
Eva Frånlund Althin  []  ( Sekreterare )
Stewe Alm  []  ( Expert )
Ulrika Gunnesby  []  ( Expert )
Peggy Haase  []  ( Expert )
Lars Hansson  []  ( Expert )
Tomas Lindell  []  ( Expert )
Susanna Litwicka  []  ( Expert )
Viveca Lång  []  ( Expert )
Pernilla Lötberg  []  ( Expert )
Bertil Pettersson  []  ( Expert )
Helena Rosén  []  ( Expert )
Per-Åke Sandvold  []  ( Expert )
Anna Stenfeldt Hennings  []  ( Expert )
Martin Valfridsson  []  ( Expert )
Karolina Wieslander  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Narkotikautredningen (S 2006:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:97 och dir. 2007:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:120 Bättre kontroll av missbruksmedel. En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Stewe Rikspolisstyrelsen Alm, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Astrid Eklund, Åklagarmyndigheten, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Ulrika Kemikalieinspektionen Gunnesby, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Peggy Kommerskollegium Haase, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Lars Tullverket Hansson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Tomas Kommerskollegium Lindell, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-02-29
Expert : Susanna Justitiedepartementet Litwicka, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Viveca Justitiedepartementet Lång, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Pernilla Läkemedelsverket Lötberg, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Bertil Statens Pettersson, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Socialdepartementet Rosén, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per-Åke Läkemedelsverket Sandvold, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Anna Statens Stenfeldt Hennings, kriminaltekniska laboratorium, SKL, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Martin Justitiedepartementet Valfridsson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Karolina Justitiedepartementet Wieslander, fr.o.m. 2008-10-02
Sekreterare : Eva Frånlund Althin, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman