Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Helena Rosén

Sök kontaktuppgifter till Helena Rosén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Helena Rosén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Helena Rosén medverkat i ( 12 st. ):

Utredningen om stärkt framtida smittskydd (S 2023:08) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om stärkt framtida smittskydd (S 2023:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2023-06-29 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2023:106
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen ska redovisa sitt arbete senast den 28 februari 2025.
Medverkande :
Sekreterare : Fredrik Robertsson, jurist, fr.o.m. 2023-09-02 t.o.m. 2023-12-31
Sekreterare : Ann-Christin Johnreden, revisionsdirektör, fr.o.m. 2023-09-04
Sekreterare : Peter Gröön, enhetschef, fr.o.m. 2023-09-11
Sekreterare : Jessica Storm, jurist, fr.o.m. 2023-09-11
Särskild utredare : Jan Albert, professor och överläkare, fr.o.m. 2023-09-04
Sekreterare : Peter Gröön, enhetschef, fr.o.m. 2023-09-11
Sekreterare : Annika Pallvik Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2023-12-23
Sekreterare : Fredrik Robertsson, jurist, fr.o.m. 2024-01-01
Sakkunnig : Annica Edgarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Lars Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Ida Ståhle, rättssakkunnig, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Theresa Winnberg Elliot, kansliråd, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Petter Brodin, professor, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Sara Byfors, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Anna Carlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Axana Haggar, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : David Ekqvist, infektionsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Fredrik Landberg, handläggare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Ulrika Vestin, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Svante Werger, särskild rådgivare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Annica Edgarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Lars Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Ida Ståhle, rättssakkunnig, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Theresa Winnberg Elliot, kansliråd, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Petter Brodin, professor, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Sara Byfors, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Anna Carlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Axana Haggar, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : David Ekqvist, infektionsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Fredrik Landberg, handläggare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Ulrika Vestin, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Svante Werger, särskild rådgivare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Annica Edgarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Lars Karlander, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Ida Ståhle, rättssakkunnig, fr.o.m. 2023-12-19
Sakkunnig : Theresa Winnberg Elliot, kansliråd, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Petter Brodin, professor, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Sara Byfors, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Anna Carlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Axana Haggar, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : David Ekqvist, infektionsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Fredrik Landberg, handläggare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Ulrika Vestin, utredare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Thomas Wahlberg, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2023-12-19
Expert : Svante Werger, särskild rådgivare, fr.o.m. 2023-12-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2023:106 Stärkt beredskap inför framtida pandemier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om lustgas och vissa frågor inom alkohol- och tobaksområdet (S 2022:14) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om lustgas och vissa frågor inom alkohol- och tobaksområdet (S 2022:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-07-07 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:111 och dir. 2023:71
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Inga-Lill Askersjö, justitieråd, fr.o.m. 2022-08-01
Sakkunnig : Paula Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-08-01
Sakkunnig : Hanna Eriksson, M kansliråd, fr.o.m. 2022-08-01
Sakkunnig : Leif Eriksson, J departementssekreterare, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2023-08-29
Sakkunnig : Anna Lindtorp, kansliråd, fr.o.m. 2022-11-25 t.o.m. 2023-04-13
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2022-11-24
Expert : Annika Borg, handläggare, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : John Forsberg, kommissarie, fr.o.m. 2023-04-14
Expert : Bo Granath, biträdande chefsjurist, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : Mats Hansson, undervisningsråd, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : Cecilia Holmgren, handläggare, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : Josefin Jonsson, P enhetschef, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2023-04-13
Expert : Jonas Karlsson, sakkunnig, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : Mari Lilja White, ordförande, fr.o.m. 2022-08-01
Expert : Marcus Sverdén, poliskommissarie, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2023-04-13
Expert : Åsa Thornqvist, tf. enhetschef, fr.o.m. 2023-04-14
Expert : Fredrik Woods, jurist, fr.o.m. 2022-08-01
Sekreterare : Sara Asp, kansliråd, fr.o.m. 2022-08-30
Sekreterare : Eva Farley, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-09-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Narkotikautredningen (S 2022:01) [ Avslutad 2023 ] [ Sakkunnig ]
Narkotikautredningen (S 2022:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-03-24 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:24
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 29 september 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:54 Naloxon kan rädda liv – bedömningar av nuläget och nästa steg
SOU 2023:62 Vi kan bättre! Kunskapsbaserad narkotikapolitik med liv och hälsa i fokus
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Lindén, avdelningschef och statschefläkare, fr.o.m. 2022-03-24 t.o.m. 2023-10-31
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2022-09-29
Sakkunnig : Sophia Busk, kansliråd, fr.o.m. 2022-07-01
Sakkunnig : Hanna Eriksson, M kansliråd, fr.o.m. 2022-09-30
Sakkunnig : Axelina Hedenskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-02-17
Sakkunnig : Linda Mohlin, ämnesråd, fr.o.m. 2022-07-01
Sakkunnig : Anders Persson, kansliråd, fr.o.m. 2022-07-01
Sakkunnig : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-02-16
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Annika Berggren, undervisningsråd, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-02-16
Expert : Elisabeth Berglind, psykiatrisjuksköterska, fr.o.m. 2022-11-17
Expert : Birgitta Dahlberg, tf. verksamhetsdirektör, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Monica Engström, socialrättsjurist, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Mona Eriksson, handläggare, fr.o.m. 2023-04-18
Expert : Inger Forsgren, ordförande, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Thomas Hvitfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Sahar Janfada-Baloo, överläkare, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Hanna Kataoka, förbundsledamot, fr.o.m. 2022-12-22
Expert : Martin Lardén, enhetschef, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Johannes Lundell, specialistpsykolog och verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Mikael Malm, handläggare, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Jonas Melinder, utvecklingsledare, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Zophia Mellgren, handläggare, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Ulf Modin, inspektör, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Sofia Rydgren Stale, förbundsordförande, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2022-12-21
Expert : Katja Saado, undervisningsråd, fr.o.m. 2023-02-17
Expert : Joakim Strandberg, enhetschef, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Pontus Strålin, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2022-07-01
Expert : Marcus Sverdén, enhetschef, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-04-17
Expert : Lena Thunander Sundbom, utredare, fr.o.m. 2022-07-01
Sekreterare : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-02-01 t.o.m. 2023-10-31
Sekreterare : Hanna Jarvad, jurist, fr.o.m. 2023-03-01 t.o.m. 2023-08-31
Sekreterare : Martin Lindblom, utredare, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2023-10-31
Sekreterare : Helena Löfgren, utredare, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2023-10-31
Sekreterare : Lina Pastorek, utredare, fr.o.m. 2022-05-02 t.o.m. 2023-11-30
Sekreterare : Anne Terdén, jurist, fr.o.m. 2022-06-13 t.o.m. 2023-01-31
Assistent : Linnéa Kronosjö, chefssekreterare, fr.o.m. 2022-11-21 t.o.m. 2023-09-30
Sekreterare : Hanna Jarvad, jurist, fr.o.m. 2023-09-01 t.o.m. 2023-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om författningsberedskap inför framtida pandemier (S 2021:04) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om författningsberedskap inför framtida pandemier (S 2021:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-09-02 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:68, dir. 2022:110 och dir. 2023:104
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2023:56 Några smittskyddsfrågor inom socialtjänsten och socialförsäkringen
SOU 2022:26 Extraordinära smittskyddsåtgärder – en bedömning
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Hedengran, rättschef, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2023-09-01
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Linda Celander, kansliråd, fr.o.m. 2023-01-01
Sakkunnig : Lovisa Danielsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14 t.o.m. 2022-12-31
Sakkunnig : Madeleine Josefsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Erika Nilsson, K kansliråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-14
Sakkunnig : Theresa Winnberg Elliot, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Anders Alexandersson, jurist, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Carl Ekström, utredare, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Björn Forsberg, enhetschef, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Peter Gröön, jurist, fr.o.m. 2021-11-08
Expert : Rickard Ljung, professor, fr.o.m. 2021-10-14 t.o.m. 2023-02-07
Expert : Eva Melander, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Ironah Nzeribe, jurist, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Anders Tegnell, statsepidemiolog, fr.o.m. 2021-10-14
Expert : Johan Vadengren, rättslig expert, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Ulrika Vestin, handläggare, fr.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Sofia Aslamatzidou, kansliråd, fr.o.m. 2022-12-01 t.o.m. 2023-01-31
Sekreterare : Alexandra Braf, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2022-07-01 t.o.m. 2023-03-31
Sekreterare : Rebecca Hjälmarö, jurist, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2022-07-31
Sekreterare : Sven Hogebrandt, tf. rådman, fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-09-01
Sekreterare : Stella Jacobson, enhetschef, fr.o.m. 2023-03-01 t.o.m. 2023-09-01
Sekreterare : Anton Lesse, jurist, fr.o.m. 2022-12-01 t.o.m. 2023-04-30
Sekreterare : Mats Nilsson, stabschef, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2023-09-22
Sekreterare : Li Nordström, jurist, fr.o.m. 2021-10-13 t.o.m. 2023-09-01
Sekreterare : Fredrik Robertsson, jurist, fr.o.m. 2021-10-25 t.o.m. 2023-09-01
Särskild utredare : Lars Hedengran, rättschef, fr.o.m. 2023-09-02 t.o.m. 2023-09-20
Sekreterare : Mats Nilsson, stabschef, fr.o.m. 2023-09-02 t.o.m. 2023-09-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gårdsförsäljningsutredningen (S 2020:15) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Gårdsförsäljningsutredningen (S 2020:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:118
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 7 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Nilsson, f.d. landshövding, fr.o.m. 2020-12-13
Sakkunnig : Paula Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-19
Sakkunnig : Johan Krallis Anell, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-19
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Anna Domander, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Carl Gustaf Fernlund, f.d. domare i EU-domstolen, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Johan Håkansson, ordförande, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Anna Kaijser, branchansvarig, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Irma Kilim, drogpolitisk chef, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Stefan Lundin, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Cecilia Maxe Aglinder, sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Ronny Persson, styrelseledamot, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Marie Risbeck, enhetschef, fr.o.m. 2021-02-19
Expert : Björn Trolldal, fil. dr, fr.o.m. 2021-02-19
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-12-12
Sekreterare : Johan Stake, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:118 Gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:95 En möjlighet till småskalig gårdsförsäljning av alkoholdrycker [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa alkohol- och marknadsföringsfrågor (S 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om vissa alkohol- och marknadsföringsfrågor (S 2016:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:80
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter
SOU 2017:113 Alkoholreklam i sociala medier m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Ingeborg Simonsson, rådman och docent, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Elisabet Aldenberg, ämnesråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Stefan Ernlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-29 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Kerstin Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-09-28
Sakkunnig : Mikael Pauli, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Johan Westlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Emma Hedge, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Anne-Lie Magnusson, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Malin Malmström, jurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Ulrika Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Malin Sandquist, chefsjurist, fr.o.m. 2016-11-11 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Emma Önneby, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2018-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:113 Alkoholreklam i sociala medier m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om nätdroger m.m. (S 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nätdroger m.m. (S 2015:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:102 och dir. 2016:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:93 Klassificering av nya psykoaktiva substanser
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2015-10-22
Sakkunnig : Christian Finnerman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Sakkunnig : Stefan Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Sakkunnig : Bo Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Clara Henriksson, utredare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Cedric Housset, utredare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-06-06
Expert : Mattias Karlson Jernbäcker, utredare, fr.o.m. 2016-06-07 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Sture Larsson, advokat, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Anders Ledberg, fil.dr. neurovetenskap, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Anders Persson, utredare, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Ledamot : Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Per-Åke Sandvold, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Anna Stenfeldt Hennings, sektionschef, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Maria Wikström, kemist, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Expert : Jenny Åberg, fil.dr. organisk kemi, fr.o.m. 2015-12-18 t.o.m. 2016-12-22
Sekreterare : Hanna Kristiansson, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2017-01-01
Sekreterare : Anna Mildner, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2017-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:93 Klassificering av nya psykoaktiva substanser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Alkoholleverensutredningen (S 2014:01) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Alkoholleverensutredningen (S 2014:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-01-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:58 Privat införsel av alkoholdrycker. Tydligare regler i konsekvens med svensk alkoholpolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Hettne, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-07-15
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-05
Sakkunnig : Ulrika Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-03-05
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Maria Bergström, docent i Europarätt, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Sylvia Bylund, jurist, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Jenny Cisneros Örnberg, föreståndare för SoRAD, fr.o.m. 2014-03-15
Expert : Bo Granath, biträdande chefsjurist, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Göran Lundahl, hovrättslagman, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Lars-Erik Ström, advokat, fr.o.m. 2014-03-05
Expert : Linus Videgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-03-05
Sekreterare : Pamela Finckenberg-Broman, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Maria Fritz, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:1 E-handel och hemleverans av alkoholdrycker till konsument [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:59 Ersättning vid rådighetsinskränkningar - vilka fall omfattas av 2 kap. 15 § tredje stycket regeringsformen och när ska ersättning lämnas?
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Dirke, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-05-31 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Bjällås, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Dahlsjö, f.d. fastighetsråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Lovisa Hagberg, miljöpolicyrådgivare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Hallberg, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hallström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bo Lundin, enhetschef, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anna Meyrowitsch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Torgny Norberg, kammarråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Gilbert Nordenswan, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Helena Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Sekreterare : Evelina Sandgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-09-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:43 och dir. 2012:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:50 En väg till ökad tillsyn: marknadsföring av och e-handel med alkohol och tobak
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekretarare, fr.o.m. 2013-01-10
Sakkunnig : Jenny Jensen, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-01-09
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-04-09
Sakkunnig : Lena Hiort af Ornäs, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Ulrika Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-10
Expert : Ann-Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2012-10-09
Expert : Mattias Grundström, jurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Magnus Jägerskog, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Anne-Lie Magnusson, utredare, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Jan Nyquist, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Sune Rydén, tullspecialist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Malin Sandquist, chefsjurist, fr.o.m. 2013-01-10
Expert : Thomas Åsberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Linus Videgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Narkotikautredningen (S 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Narkotikautredningen (S 2006:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:97 och dir. 2007:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:120 Bättre kontroll av missbruksmedel. En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Stewe Rikspolisstyrelsen Alm, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Astrid Eklund, Åklagarmyndigheten, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Ulrika Kemikalieinspektionen Gunnesby, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Peggy Kommerskollegium Haase, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Lars Tullverket Hansson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Tomas Kommerskollegium Lindell, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-02-29
Expert : Susanna Justitiedepartementet Litwicka, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Viveca Justitiedepartementet Lång, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Pernilla Läkemedelsverket Lötberg, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Bertil Statens Pettersson, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Socialdepartementet Rosén, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Per-Åke Läkemedelsverket Sandvold, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Anna Statens Stenfeldt Hennings, kriminaltekniska laboratorium, SKL, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Martin Justitiedepartementet Valfridsson, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Karolina Justitiedepartementet Wieslander, fr.o.m. 2008-10-02
Sekreterare : Eva Frånlund Althin, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Patientdatautredningen (S 2003:03) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Patientdatautredningen (S 2003:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:42, dir. 2004:95 och dir. 2005:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:82 Patientdatalag
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2003-04-03
Sakkunnig : Ulrika Axelsson Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01
Sakkunnig : Petter Granqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-05-25 t.o.m. 2006-10-17
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-06-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-10-10
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-18
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-25 t.o.m. 2005-05-24
Sakkunnig : Helena Rosén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-07-01
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2004-10-24
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Jan Adolfsson, docent, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-06-23
Expert : Anders Alexandersson, enhetsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Nils Blom, chefsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Jan Edling, företagsrådgivare, fr.o.m. 2007-01-22
Expert : Anders Ekbom, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Nils Feltelius, docent, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulrika Geijer, rådman, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Harald Heijbel, överläkare, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Henriksson, rådman, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Gösta Jedberger, styrelseordförande, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Pia-Maria Jonsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-03-31
Expert : Gabriella Kollander Fållby, sekreterare, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2003-05-12
Expert : Eva Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-06-24 t.o.m. 2006-10-17
Expert : Petra Otterblad Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2004-06-24
Expert : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2006-03-27
Expert : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2006-07-01
Expert : Cecilia Törnblom, bolagsjurist, fr.o.m. 2006-10-18
Expert : Lars Wallentin, professor i kardiologi, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2007-01-21
Sekreterare : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2006-07-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:82 Patientdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:48 Patientdata och läkemedel m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman