Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karolina Wieslander

Sök kontaktuppgifter till Karolina Wieslander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karolina Wieslander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karolina Wieslander medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:11
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Uppdraget att utreda behovet av ytterligare begränsningar av föreningsfriheten ska redovisas senast den 15 mars 2021. Övriga delar ska redovisas senast den 15 februari 2023.
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2020-02-13
Ledamot : Bo Broman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Camilla Hansén, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gustaf Lantz, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Cecilia Malmström, fd. EU-kommissionär, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Linda Modig, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Azadeh Rojhan Gustafsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gunnar Strömmer, partisekreterare, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, fd. hovrättspresident, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Emma Pleiner, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : David Törngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-18
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Anna Jonsson Cornell, professor, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Therese Thorblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Karolina Wieslander, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-16
Sekreterare : Jens Andersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-04-05
Sekreterare : Jens Andersson, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2021-04-06
Sekreterare : Viktoria Börstell, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Per-Ola Cullin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:11 Förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2015 års sanktionslagsutredningen (UD 2015:04) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]

2015 års sanktionslagsutredningen (UD 2015:04)


Beteckning : UD 2015:04
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2019-01-17
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:91, dir. 2016:94 och dir. 2017:135
Lokal :
Utredningen avslutade sitt arbete den 31 mars 2018.

Sammansättning


Särskild utredare : Göransson, Magnus, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Berg, Christoffer, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-08-30
Expert : Ihrman, Hans, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Jansson, Mats, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Mellberg, Petra, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Runeskjöld, Anna, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Saland, Per, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Simonsson Brodén, Josefin, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Ludvigsson, Jenny, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-31

Rapporter

SOU 2018:27Ekonomiska sanktioner mot terrorism
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:27 Ekonomiska sanktioner mot terrorism [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26)


Beteckning : Ju 2014:26
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:155, dir. 2015:61, dir. 2016:46, dir. 2017:2 och dir. 2017:47
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Werkström, Lars, fr.o.m. 2014-12-18 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Andersson, Anna, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Andersson, Mikael, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bergkvist, Tobias, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bexar, Mikaela, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bloch, Eva, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-03-17
Expert : Carbell Brunner, Elin, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Engdahl, Ola, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Fabian, Katarina, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Forslid, Petra, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Friberg, Johan, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Hållberg Leuf, Mattias, fr.o.m. 2015-04-16 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Kelt, Maria, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Lindstrand, Tomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Momcilovic, Marija, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-04-15
Expert : Olsson, Thomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Rhodin, Martin, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Skåninger, Marie, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wrange, Pål, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Wågnert, Niklas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Sekreterare : Eriksson, Lisa, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Gensmann, Camilla, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-05-10
Sekreterare : Leyde, Sara, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-10-10
Sekreterare : Rosén , Annelie, fr.o.m. 2016-06-17 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-29

Rapporter

SOU 2015:63Straffrättsliga åtgärder mot terrorismresor
SOU 2016:40Straffrättsliga åtgärder mot deltagande i en väpnad konflikt till stöd för en terroristorganisation
SOU 2017:72Genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samordningsfunktion för regeringens alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksförebyggande politik (SAMANT) (S 2007:E) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]
Samordningsfunktion för regeringens alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksförebyggande politik (SAMANT) (S 2007:E) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-10-18
I propositionen God och jämlik hälsa - en utvecklad folkhälsopolitik (prop. 2017/18:249) aviserar regeringen sin avsikt att tillsätta ett nationellt råd för en god och jämlik hälsa, och att ett ANDT-råd då bör ingå i detta eftersom det nya rådet bör ansvara för samtliga målområden inom folkhälsopolitiken.
Medverkande :
Ordförande : Martin Färnsten, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Per Aldskogius, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-25
Ledamot : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Malin Bohlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2010-08-24
Ledamot : Sophia Bongiorno, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Monica Falck, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Annika Hellewell, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Rolf Höijer, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2009-10-14
Ledamot : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Ulrika Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Mikael Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Zuzanna Litwicka, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Ralf Löfstedt, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-08-16
Ledamot : Maria Renström, ämnesråd, fr.o.m. 2009-02-16
Ledamot : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-03-28
Ledamot : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-01
Ledamot : Catrin Tidström, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2008-11-09
Ledamot : Anna Varg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-18
Ledamot : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2009-10-14
Ledamot : Karolina Wieslander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-11-10
Ledamot : Mikael Wolfbrandt, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-15
Ledamot : Per-Erik Yngwe, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-10-15
Ledamot : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-28 t.o.m. 2009-05-17
Sekreterare : Susanne Kuritzén, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Narkotikautredningen (S 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Narkotikautredningen (S 2006:07)


Beteckning : S 2006:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-05
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-09-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:97 och dir. 2007:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Pennlöv, Jan, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Alm, Stewe, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Eklund, Astrid, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Gunnesby, Ulrika, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Haase, Peggy, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Hansson, Lars, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Lindell, Tomas, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-02-29
Expert : Litwicka, Susanna, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Lång, Viveca, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Lötberg, Pernilla, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Pettersson, Bertil, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Rosén, Helena, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Sandvold, Per-Åke, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Stenfeldt Hennings, Anna, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Valfridsson, Martin, fr.o.m. 2007-09-01
Expert : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2008-10-02
Sekreterare : Frånlund Althin, Eva, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31

Rapporter

SOU 2008:120Bättre kontroll av missbruksmedel. En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman