: : :

Medverkande i utredning : Nils-Fredrik Carlsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Nils-Fredrik Carlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Nils-Fredrik Carlsson medverkat i ( 11 st. ):

F-skatteutredningen (Fi 2017:08) [ Pågående ] [ Expert ]

F-skatteutredningen (Fi 2017:08)


Beteckning : Fi 2017:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-12
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-11-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:108
Lokal :
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 3 juni 2019.

Sammansättning


Särskild utredare : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 2017-12-01
Expert : Mats N, Andersson, fr.o.m. 2018-08-24
Expert : Andrén, Thomas, fr.o.m. 2017-12-07 t.o.m. 2018-10-17
Expert : Bergstrand, Viveca, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Blank Thörnroos, Pia, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Ellehöj, Helle, fr.o.m. 2017-12-07 t.o.m. 2018-10-25
Expert : Engblom, Samuel, fr.o.m. 2017-12-07 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Hamark, Jonas, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Häljebo Kjellstrand, Maria, fr.o.m. 2018-08-30
Expert : Kilnes, Marianne, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Krassén, Patric, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Lundberg, Magnus, fr.o.m. 2018-08-24
Expert : Mattson, Ann-Sofie, fr.o.m. 2018-10-26
Expert : Mattsson, Susanne, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Ondrasek Olofsson, Lynda, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Rydin, Urban, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Schulstad, Mattias, fr.o.m. 2017-12-07
Expert : Wallgren, Mia, fr.o.m. 2018-10-17
Sekreterare : Fröding Linebäck, Sara, fr.o.m. 2018-08-27
Sekreterare : Fäger, Catarina, fr.o.m. 2017-12-11 t.o.m. 2018-07-31
Sekreterare : Persson, Christer, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-06-15
Sekreterare : Solback, Henrik, fr.o.m. 2018-09-03
Sekreterare : Westerlind, Liselotte, fr.o.m. 2017-12-01

Rapporter

SOU 2018:49F-skattesystemet – några särskilt utpekade frågor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:108 Översyn av F-skattesystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:49 F-skattesystemet – några särskilt utpekade frågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Pågående ] [ Expert ]

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07)


Beteckning : Fi 2016:07
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-11-21
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Lokal :
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2019.

Sammansättning


Ordförande : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2016-06-30
Ledamot : Edberg, Eva-Lena, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Eklund, Astrid, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Eleblad, Per, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Forsman, Margaretha, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Holmberg, Fredrik, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Kasala Schöllin, Gunilla, fr.o.m. 2018-02-01
Ledamot : Martinsson, Torbjörn, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Modin, Maria, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Philip, Tora, fr.o.m. 2018-04-18
Ledamot : Svensson, Åke, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Westerling Greer, Anneli, fr.o.m. 2017-06-08
Ledamot : Westman, Annelie, fr.o.m. 2016-10-25
Ledamot : Wittberg, Lennart, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Bengtsson, Mats, fr.o.m. 2018-02-01
Expert : Berglöf Hedar, Karin, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2016-11-16
Expert : Edholm, Karin, fr.o.m. 2017-10-06
Expert : Eliasson, Kenneth, fr.o.m. 2019-04-01
Expert : Grönborg, Eva, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Gutberg, Karl, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Hansson, Matilda, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Hellstenius, Ulf, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Holmström, Fredrik, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Hovmöller, Stina, fr.o.m. 2016-12-05
Expert : Ifwarsson, Ricky, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Jönsson, Stefan, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Kain, Maria, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Kasström, Helen, fr.o.m. 2018-02-01
Expert : Lindberg, Linnéa, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Mattsson, Johanna, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Mörn, Per-Olov, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2017-10-06
Expert : Sandström, Josefin, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Sertcanli, Maria, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Skinnari, Johanna, fr.o.m. 2016-10-25
Expert : Söderberg, Maria, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Warstrand, Lena, fr.o.m. 2017-10-06
Expert : Wockelberg Hedlund, Johan, fr.o.m. 2016-10-25
Kanslichef : Almer, Sara, fr.o.m. 2016-09-14
Sekreterare : Danielsson, Joacim, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Diamant, Mimmi, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Dozzi, Marit, fr.o.m. 2016-11-01
Sekreterare : Frid, Elisabeth, fr.o.m. 2018-05-01
Sekreterare : Reuterswärd, Vilhelm, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Saleh, Bessam, fr.o.m. 2016-11-21
Sekreterare : Thorsson, Ingela, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tonnageskatt och andra stöd för sjöfartsnäringen (Fi 2013:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]

Utredningen om tonnageskatt och andra stöd för sjöfartsnäringen (Fi 2013:01)


Beteckning : Fi 2013:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-01-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:6 och dir. 2014:137
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Jönsson, Marie, fr.o.m. 2013-02-19 t.o.m. 2015-02-06
Expert : Abrahamsson, Tomas, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Bergdahl, Pia, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-09-01
Expert : Bergström, Christina, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Brose, Peter, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Bäckdén, Paula, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2013-09-01
Expert : Gramming, Christoffer, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Mihaic, Johanna, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Pålsson, Lena, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Sjöberger, A Per, fr.o.m. 2013-05-01
Expert : Themnér, Christer, fr.o.m. 2013-05-01
Sekreterare : Björklund, Ida, fr.o.m. 2013-11-25 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Kásvai Simon, Kristina, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-12
Sekreterare : Wingmark, Alexandra, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-22

Rapporter

SOU 2015:4Ett svenskt tonnageskattesystem
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:4 Ett svenskt tonnageskattesystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08)


Beteckning : S 2009:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-20
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-10-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:91 och dir. 2010:91
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2009-10-08
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Engström, Elisabeth, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Karle, Lotta, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Lagerstedt, Sofie, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Nordkvist, Johan, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Odenstad, Mats, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Tillander, Per, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Åkesson, Per, fr.o.m. 2010-01-21
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Nilstierna, Tom, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30

Rapporter

SOU 2011:40Månadsuppgifter – snabbt och enkelt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:40 Månadsuppgifter – snabbt och enkelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp om sänkta skatter för tjänstesektorn (Fi 2007:A)
Arbetsgrupp om sänkta skatter för tjänstesektorn (Fi 2007:A)
Departement : Finansdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-04-27
Arbetsgruppens beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 oktober 2007.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Rehnberg, departementsråd, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31
Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31
Altin Vejsiu, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare : Linda Haggren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av kraven för F-skatt m.m. (Fi 2007:10)


Beteckning : Fi 2007:10
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-03
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-08-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:116 och dir. 2008:23
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjödin, Christer, fr.o.m. 2007-08-09 t.o.m. 2008-07-04
Expert : Alm, Håkan, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Blank Törnroos, Pia, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Deniz-Kiviharju, Jacqueline, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Düring, Ann, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-03-09
Expert : Ellehöj, Helle, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Engblom, Samuel, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Fogelberg, Anders, fr.o.m. 2008-03-10
Expert : Fritsch, Annika, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Gellner, Lars, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Göransson, Ingemar, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Ivarsson, Kent, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Jonsson, Claes-Mikael, fr.o.m. 2007-11-05
Expert : Lane, Elisabeth, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Maier Söderberg, Lena, fr.o.m. 2008-03-20
Expert : Nilsson, Robert, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Nyquist, Kerstin, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Rydin, Urban, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Schmidt, Hanna, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Sheikh, Elisabeth, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : von Unge, Fredrik, fr.o.m. 2007-09-25
Expert : Wahlstedt, John, fr.o.m. 2007-09-25 t.o.m. 2008-03-19
Sekreterare : Ferm Brodén, Carina, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-07-20
Sekreterare : Törnered, Birgitta, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-07-06

Rapporter

SOU 2008:76F-skatt åt flera – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:76 F-skatt åt flera [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

FUT-delegationen (Fi 2005:03)


Beteckning : Fi 2005:03
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-03
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Blomqvist, Björn, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Almqvist, Jan, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Bäckman, Jan-Erik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Eklund, Astrid, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Henjered, Caroline, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Höglund, Tomas, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Jangenäs, Bo, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Johansson, Nils, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Kattilakoski, Stig, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Lagerholm, Erik, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Lidström, Ewa, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Lundgren, Bo, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Mattsson, Therese, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Orustfjord, Stig, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Qvarfort, Anne-Marie, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Rahm, Niklas, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Rydberg, Annika, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Sundlén, Tommy, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Tallskog, Leif, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Valik, Janna, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Andersson, Bengt, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Anderzon, Gunnar, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Arvidsson, Ulf, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Blom, Nils, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Elvkull Saarväli, Anna, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Ceder, Håkan, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Edman, Peter, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Engström, Eva Marie, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Erlandsson, Jan, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Ganeteg, Lotta, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Johansson, Jenny, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Karlgren, Anna, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Karlsson, Monika, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Küchen, Thomas, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Larsson, Malin, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Mattson, Susanne, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Nilsson, Ann-Cathrine, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Rapp, Anne, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Schönefeld, Peter, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Skinnari, Johanna, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Wass Löfstedt, Elisabeth, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Zeidler, Anna, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Åsell, Mikael, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Ljunghall, Bodil, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Kashefi, Bettina, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Padrón, Kristina, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Kvarnström, Christina, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Ljunghall, Bodil, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Olofsson, Lena, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Padrón, Kristina, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Dozzi, Marit, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31

Rapporter

Rapport 1Från risk till mål och resultat
Rapport 2Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3Riskhantering inom trygghetssystemen – Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen – Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07)


Beteckning : UD 2004:07
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-14
Direktiv för utredningen se dir. 2004:127
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Virdesten, Per, fr.o.m. 2004-10-14 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bergerén, Gunilla, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Eliasson, Ralph, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Hedberg, Henrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Ihrfelt, Gösta, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Lidbom, Catrin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Martinsson, Fredrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Mathiasson, Magnus, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Sjögren Samuelsson, Victoria, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-01-23
Sekreterare : Andersson, Henrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-12
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-08

Rapporter

SOU 2005:49Unionsmedborgares rörlighet inom EU
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:127
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:49 Unionsmedborgares rörlighet inom EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)


Beteckning : Ju 2002:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Gustavsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hellquist, Solveig, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hägg, Carina, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Linderborg, Tanja, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Kuttenkeuler, Anne, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sangborn, Johan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Almebäck, Bengt, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eiserman, Christer, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Elfver-Lindström, Eva, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Salvall, Eva-Charlotte, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31

Rapporter

SOU 2005:43Vårdnad – Boende – Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:89
Dir. 2005:35
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om förutsättningarna för att införa ett system för individuell kompetensutveckling (N 1999:16) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Utredningen om förutsättningarna för att införa ett system för individuell kompetensutveckling (N 1999:16)


Beteckning : N 1999:16
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:106
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Ljunggren Lönnberg, Lil, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Bergendal, Lars, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Forslund, Anders, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Franzén, Anders, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-08-27
Expert : Hansen, Sten, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Holmberg, Carl, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Karlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Krylborn, Jan, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Lindén, Carin, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Olsson, Kjell, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Expert : Wirkkala, Lena, fr.o.m. 2000-02-22 t.o.m. 2000-12-15
Sekreterare : Josefsson, Anneli, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-06-18
Sekreterare : Lynél, Anna, fr.o.m. 2000-09-04 t.o.m. 2001-01-21
Sekreterare : Nilsson, Johnny, fr.o.m. 1999-12-21 t.o.m. 2001-01-14
Sekreterare : Östblom, Lennart, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2001-01-31

Rapporter

SOU 2000:119Individuellt kompetenssparande – med start år 2002
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:106
Kupongskattelagsutredningen (Fi 1996:12) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

Kupongskattelagsutredningen (Fi 1996:12)


Beteckning : Fi 1996:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-08
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-10-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:76.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Nylund, Susanne, fr.o.m. 1996-10-28
Expert : Bergqvist, Stefan, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Boström, Kerstin, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Brammness-Arvidsson, Ellen, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Hammarstedt, Claes, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Lindbäck, Ewa, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Lundqvist, Fredrik, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Melbi, Ingrid, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Olsson, Kjell, fr.o.m. 1997-04-14
Expert : Rutberg, Anne, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Sahlström, Margareta, fr.o.m. 1997-01-01
Expert : Sinerius, Stefan, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Valinder, Dag, fr.o.m. 1998-01-01
Expert : Wallin-Norman, Karin, fr.o.m. 1998-03-01
Expert : Wiman, Bertil, fr.o.m. 1997-01-01
Sekreterare : Elfström, Magnus, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Grönlund, Jörgen, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-06-26
Sekreterare : Valinder, Dag, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-12-31

Rapporter

SOU 1999:79Källskatt på utdelning och royalty till begränsat skattskyldiga
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:76
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:79 Källskatt på utdelning och royalty till begränsat skattskyldiga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman