: : :

Medverkande i utredning : Ewa Bökwall

Sök kontaktuppgifter till Ewa Bökwall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ewa Bökwall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ewa Bökwall medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om förfarandet för att bevilja eller återkalla flyktingstatus (UD 2005:05) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Utredningen om förfarandet för att bevilja eller återkalla flyktingstatus (UD 2005:05)


Beteckning : UD 2005:05
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-05
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-08-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:88
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Virdesten, Per, fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Berselius, Björn, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Lilja, Per, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Norberg, Mikael, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Sandell, Ulrika, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 2005-09-13 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Andersson, Henrik, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-07-26
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-07-26

Rapporter

SOU 2006:61Asylförfarande – genomförandet av asylprocedurdirektivet i svensk rätt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2005:88
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)


Beteckning : UD 2004:01
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Ahnborg, Bertil, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Baurmann, Mats, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ekelund, Ingrid, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Engvers, Alexander, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Malkan, Johan, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Peyron, Johanna, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Skäringer, Malin, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stenström, Erik, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Wilton Wahren, Alexandra, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Roos, Ann-Louise, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Westberg, Madeleine, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30

Rapporter

SOU 2005:15Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103Anhörigåterförening
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om den fria rörligheten för unionsmedborgare (UD 2004:07)


Beteckning : UD 2004:07
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-14
Direktiv för utredningen se dir. 2004:127
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Virdesten, Per, fr.o.m. 2004-10-14 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bergerén, Gunilla, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Eliasson, Ralph, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Hedberg, Henrik, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Ihrfelt, Gösta, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Lidbom, Catrin, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Martinsson, Fredrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Mathiasson, Magnus, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-03
Expert : Sjögren Samuelsson, Victoria, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-01-23
Sekreterare : Andersson, Henrik, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-12
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-06-08

Rapporter

SOU 2005:49Unionsmedborgares rörlighet inom EU
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:127
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:49 Unionsmedborgares rörlighet inom EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2019-06-21 av Sören Öman