Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kompetensstegen (S 2004:10)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kompetensstegen (S 2004:10) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 13 ♂ 11 ) :

Kerstin Wigzell  []  ( Ordförande )
Lars-Åke Almqvist  []  ( Ledamot )
Bo Barrefelt  []  ( Ledamot )
Håkan Ceder  []  ( Ledamot )
Leif Davidsson  []  ( Ledamot )
Anna-Karin Eklund  []  ( Ledamot )
Ragnar Eliasson  []  ( Ledamot )
Berndt Ericsson  []  ( Ledamot )
Anders Franzén  []  ( Ledamot )
Inger Hestvik  []  ( Ledamot )
Yvonne Lundén  []  ( Ledamot )
Gunilla Malmborg  []  ( Ledamot )
Eva Nordmark  []  ( Ledamot )
Lena Nydahl  []  ( Sekreterare )
Britta Rundström  []  ( Ledamot )
Mats Wadman  []  ( Ledamot )
Marie Antman  []  ( Sekreterare )
Anita Berger  []  ( Sekreterare )
Martin Färnsten  []  ( Sekreterare )
Mattias Hassbring  []  ( Sekreterare )
Bengt Johansson  []  ( Sekreterare )
Asta Modig  []  ( Sekreterare )
Elisabeth Franzén  []  ( Kanslisekreterare )
Catharina Morthenson Ekelöf  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kompetensstegen (S 2004:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:162 och dir. 2006:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:88 Att lära nära - stöd till kommuner för verksamhetsnära kompetensutveckling inom omsorg och vård av äldre
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Leif Davidsson, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Ragnar Eliasson, chef verksledningskansliet Skolverket, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Inger Hestvik, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Yvonne Lundén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Eva Nordmark, ordförande, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Lena Nydahl, stf generaldirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2007-01-18
Ledamot : Britta Rundström, direktör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01
Sekreterare : Marie Antman, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Anita Berger, fr.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Martin Färnsten, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Mattias Hassbring, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Bengt Johansson, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Catharina (avliden) Morthenson Ekelöf, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Lena Nydahl, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2007-11-30
Kanslisekreterare : Elisabeth Franzén, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman