Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Berndt Ericsson

Sök kontaktuppgifter till Berndt Ericsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Berndt Ericsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Berndt Ericsson medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:102 och dir. 2010:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:96 Riktiga betyg är bättre än höga betyg. Förslag till omprövning av betyg
Medverkande :
Särskild utredare : Leif Davidsson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Cecilia Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Annika Hellewell, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lena Jutdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Charlotte Löthman, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Selma Memic, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Peter Franklin, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Kristina Swiech, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen om rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2007:D) [ Avslutad 2009 ]
Arbetsgruppen om rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2007:D)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-04
Direktiv för se PM, bilaga till protokoll 2007-12-04 § 160
Arbetsgruppen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 september 2008.
Medverkande :
Hans Strandell, direktör, fr.o.m. 2007-12-04 t.o.m. 2008-09-30
Anna Barklund, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Bente Björk, kansliråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Josefin Ehrengren, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-11
Berndt Ericsson, ämnesråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-03-10
Ola Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-11
Karin Gustafsson, departementssekreterare, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Emil Högberg, departementssekreterare, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Per-Erik Javala, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Eva Löfbom, kansliråd, Fi, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Anna Skeppstedt, kansliråd, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Hans Strandell, utredare, U, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2008-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2009:20 Rätt till gymnasial vuxenutbildning och gymnasial särvux [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betygsberedningen (U 2007:A) [ Avslutad 2008 ]
Betygsberedningen (U 2007:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-14
Direktiv för beredningen, se PM dnr U2007/1994/SAM
Medverkande :
Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Maria Caryll, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Ulla Lindqvist, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-02-13
Kristian Ramstedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2007-08-05
Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2008:13 En ny betygsskala [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om en fristående vuxenutbildning (U 2007:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:17 Frivux - Valfrihet i vuxenutbildningen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Gerdau, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-03-08 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Cecilia Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Karin Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-09-10
Expert : Tommi Teljosuo, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-03-03
Huvudsekreterare : Mikael Andersson, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-03
Sekreterare : Britt-Marie Lövquist, rektor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:32 En fristående vuxenutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:17 Frivux – valfrihet i vuxenutbildningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:8 och 2007:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:27 Framtidsvägen - en reformerad gymnasieskola
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Ferm, f.d. förvaltningschef, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Per-Gunnar Rosengren, utredare, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ulrika Åkderdahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Huvudsekreterare : Eva Edström-Fors, projektledare, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-09
Sekreterare : Christer Blomkvist, gymnasieinspektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Björn Johansson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-04-30
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-01-15
Sekreterare : Cecilia Sandberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Anna Tammelin-Östlind, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Magnus Åhammar, rådman, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:8 En reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:143 Tilläggsdirektiv till Gymnasieutredningen (U 2007:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:27 Framtidsvägen – en reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skollagsberedningen (U 2006:E) [ Avslutad 2009 ]
Skollagsberedningen (U 2006:E)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-07
Medverkande :
Projektledare : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2007-09-14
Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-15 t.o.m. 2008-11-24
Per Eriksson, rättssakkunnige, fr.o.m. 2007-09-15
Projektledare : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2008-11-24
Emma Ahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2007-09-14
Sten Ljungdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2006-11-07
Mikael Sandström, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07
Mattias Sjöstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-25
Merja Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-11-25
Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-15 t.o.m. 2009-01-20
Viktoria Tjörnqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-01-21
Lars Werner, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2009-01-20
Emma Östling, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2009:25 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av finansiering och styrning av kommunal vuxenutbildning och vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2006:03) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av finansiering och styrning av kommunalvuxenutbildning och vuxenutbildning för utvecklingsstörda (U 2006:03)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:20
Genom beslut den 26 oktober 2006, dnr U2006/7309/SV avslutas arbetet iutredningen.Utredningens uppdrag skall inte redovisas.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Strandell, f.d. direktör, fr.o.m. 2006-02-20 t.o.m. 2006-11-10
Sakkunnig : Louise Beskow, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Björn Berglund, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Elisabet Loberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Mats Söderberg, utredare, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Marianne Wittgren, rektor, fr.o.m. 2006-03-29 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp för delegering av myndighetsutövning i det offentliga skolväsendet för vuxna (U 2004:I) [ Avslutad 2005 ] [ Ordförande ]
Arbetsgrupp för delegering av myndighetsutövning i det offentliga skolväsendet för vuxna (U 2004:I)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:35 Rätten att sätta och utfärda betyg
Medverkande :
Ordförande : Berndt Ericsson, ämnesråd, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Emma Ahlström, departementssekreterare, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Per Byström, departementssekreterare, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Sofie Hellström-Rückert, departementssekreterare, Finansdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Ingegerd Häller, ämnessakkunnig, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Sten Ljungdahl, kansliråd, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Ylva Malm, undervisningsråd, Skolverket, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Erik Murray, departementssekreterare, Näringsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:35 Rätten att sätta och utfärda betyg [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kompetensstegen (S 2004:10) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Kompetensstegen (S 2004:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:162 och dir. 2006:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:88 Att lära nära - stöd till kommuner för verksamhetsnära kompetensutveckling inom omsorg och vård av äldre
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Leif Davidsson, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Ragnar Eliasson, chef verksledningskansliet Skolverket, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Inger Hestvik, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Yvonne Lundén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Eva Nordmark, ordförande, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Lena Nydahl, stf generaldirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2007-01-18
Ledamot : Britta Rundström, direktör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01
Sekreterare : Marie Antman, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Anita Berger, fr.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Martin Färnsten, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Mattias Hassbring, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Bengt Johansson, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Catharina (avliden) Morthenson Ekelöf, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Lena Nydahl, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2007-11-30
Kanslisekreterare : Elisabeth Franzén, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman