Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Elisabeth Franzén

Sök kontaktuppgifter till Elisabeth Franzén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Elisabeth Franzén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Elisabeth Franzén medverkat i ( 2 st. ):

Kompetensstegen (S 2004:10) [ Avslutad 2007 ] [ Kanslisekreterare ]
Kompetensstegen (S 2004:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:162 och dir. 2006:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:88 Att lära nära - stöd till kommuner för verksamhetsnära kompetensutveckling inom omsorg och vård av äldre
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Håkan Ceder, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Leif Davidsson, överdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Ragnar Eliasson, chef verksledningskansliet Skolverket, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Anders Franzén, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Inger Hestvik, förste vice ordförande, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Yvonne Lundén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Eva Nordmark, ordförande, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Lena Nydahl, stf generaldirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2007-01-18
Ledamot : Britta Rundström, direktör, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2006-04-01
Sekreterare : Marie Antman, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Anita Berger, fr.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Martin Färnsten, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Mattias Hassbring, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Bengt Johansson, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Asta Modig, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Catharina (avliden) Morthenson Ekelöf, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Lena Nydahl, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2007-11-30
Kanslisekreterare : Elisabeth Franzén, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Millenniekommittén (In 1998:03) [ Avslutad 2000 ] [ Bitr. sekreterare ]
Millenniekommittén (In 1998:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-06
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:26.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:49 Samtal inför ett nytt årtusende
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, statsråd, fr.o.m. 1998-04-06 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Barbro Bursell, överintendent, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Pelle Ehn, professor, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Agneta Fagerström-Olsson, regissör, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Solweig Hagselius, folkbildare, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : K G. Hammar, ärkebiskop, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Daniel Johannesson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Kerstin Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-05-06 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Mats Lederhausen, strategiansvarig globalt, fr.o.m. 1998-04-21 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Maria Leissner, rådgivare, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Sven-Eric Liedman, professor, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Camilla Lundgren, ombudsman, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Henning Mankell, författare, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Maria Masucci, docent, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Aysegül Sungur, skribent och samhällsdebattör, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Ledamot : Anders EU-parlamentariker Wijkman, fr.o.m. 1998-04-08 t.o.m. 2000-04-01
Sakkunnig : Göran Löfdahl, generalkommissarie, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 2000-04-01
Sakkunnig : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 2000-04-01
Sekreterare : Martin Färnsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-05-05 t.o.m. 2000-04-01
Sekreterare : Susanne Stenhammar Hellström, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Ewa Wiberg, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Håkan Wrede, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Bitr. sekreterare : Elisabeth Franzén, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:26 Kommitté inför tusenårsskiftet

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:49 Samtal inför ett nytt årtusende [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman