Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Davidsson

Sök kontaktuppgifter till Leif Davidsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Davidsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Davidsson medverkat i ( 16 st. ):

Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07) [ Avslutad 2010 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen för omprövning av betyg inom skolväsendet (U 2009:07)


Beteckning : U 2009:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:102 och dir. 2010:106
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Carlsson, Cecilia, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ericsson, Berndt, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hellewell, Annika, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hermansson, Andreas, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Högberg, Emil, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jutdal, Lena, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Löthman, Charlotte, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-10-25
Expert : Memic, Selma, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Wanhatalo, Daniel, fr.o.m. 2010-03-09 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Franklin, Peter, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Swiech, Kristina, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-31

Rapporter

SOU 2010:96Riktiga betyg är bättre än höga betyg. Förslag till omprövning av betyg
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Studiesocial utredning (U 2007:13) [ Avslutad 2009 ] [ Huvudsekreterare ]

Studiesocial utredning (U 2007:13)


Beteckning : U 2007:13
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-09
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:153
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Tiefensee, Roger, fr.o.m. 2007-12-18 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Bohlin, Ella, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Helmersson Olsson, Caroline, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Nylander, Christer, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Rahm, Lage, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Öholm, Oskar, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Löfbom, Eva, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2008-12-16 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Magnusson, Sofia, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Mähler Lejon, Helena, fr.o.m. 2008-09-02 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Mäkk, Marie, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Tillander, Per, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Wanhatalo, Daniel, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Huvudsekreterare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Båvner, Per, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Lindholm, Lars Erik, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Morin, Moa, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-19
Sekreterare : Stolt, Carl-Johan, fr.o.m. 2008-02-04 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Wäsström, Jenny, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Åström, Eva, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31

Rapporter

SOU 2009:28Stärkt stöd för studier – tryggt, enkelt och flexibelt + Bilagor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:153 En studiesocial utredning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier – tryggt, enkelt och flexibelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning (U 2007:09) [ Avslutad 2007 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning (U 2007:09)


Beteckning : U 2007:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-05
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:80
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2007-06-18 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Ahnborg, Marie Hélène, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Dahlstedt, Lena, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Edholm, Karin, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Högberg, Brittmarie, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Löfbom, Eva, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Mendes, Malin, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Ornbrant, Rolf, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Expert : Tillberg, Ulrika, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2007-12-13
Sekreterare : Franklin, Peter, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Kriegholm, Gunnar, fr.o.m. 2007-08-27 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

SOU 2007:101Tydlig och öppen – Förslag till en stärkt skolinspektion
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:80 Utbildningsinspektionens framtida inriktning och utformning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:101 Tydlig och öppen – Förslag till en stärkt skolinspektion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen för översyn av grundskolans mål- och uppföljning (U 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen för översyn av grundskolans mål- och uppföljning (U 2006:02)


Beteckning : U 2006:02
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-05
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:19
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-06-17
Expert : Carlgren, Ingrid, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Eriksson, Per, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Hedwall, Kjell, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Kvarnström, Lotta, fr.o.m. 2006-11-28 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Lagergren, Tommy, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Lindström, Kristina, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Måhl, Per, fr.o.m. 2006-11-28 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Nydahl, Göran, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Sors, Kerstin, fr.o.m. 2006-11-28 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Sundblad, Bo, fr.o.m. 2006-11-28 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Wallberg, Eva, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Expert : Westlund, Ingrid, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-03
Sekreterare : Barklund, Anna, fr.o.m. 2006-02-13 t.o.m. 2007-05-22
Sekreterare : Bergström, Cecilia, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-04-30

Rapporter

SOU 2007:28Tydliga mål och kunskapskrav i grundskolan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:19 Översyn av grundskolans mål- och uppföljningssystem m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kompetensstegen (S 2004:10) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]

Kompetensstegen (S 2004:10)


Beteckning : S 2004:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-11-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:162 och dir. 2006:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Almqvist, Lars-Åke, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Barrefelt, Bo, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Ceder, Håkan, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Eklund, Anna-Karin, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Eliasson, Ragnar, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Ericsson, Berndt, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Franzén, Anders, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Hestvik, Inger, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Lundén, Yvonne, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Malmborg, Gunilla, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Nordmark, Eva, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Nydahl, Lena, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2007-01-18
Ledamot : Rundström, Britta, fr.o.m. 2004-12-10
Ledamot : Wadman, Mats, fr.o.m. 2006-04-01
Sekreterare : Antman, Marie, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Berger, Anita, fr.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Färnsten, Martin, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Hassbring, Mattias, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Johansson, Bengt, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-03-11
Sekreterare : Modig, Asta, fr.o.m. 2005-10-01 t.o.m. 2007-12-09
Sekreterare : Morthenson Ekelöf, Catharina, fr.o.m. 2004-11-18
Sekreterare : Nydahl, Lena, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2007-11-30
Kanslisekreterare : Franzén, Elisabeth, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-12-31

Rapporter

SOU 2007:88Att lära nära – stöd till kommuner för verksamhetsnära kompetensutveckling inom omsorg och vård av äldre
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen för översyn av betygssystemet i gymnasieskolan (U 2000:J) [ Avslutad 2001 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen för översyn av betygssystemet i gymnasieskolan (U 2000:J)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-09-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
PM Ämnesbetyg i en kursutformad gymnasieskola. 2001-01-17 Dnr U2001/148/G
Medverkande :
Ordförande : Leif Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Eva Lindeblad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Monica Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Mats Miljand, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, Statens skolverk, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Ledamot : Leif Strandberg, utredare, Högskoleverket, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Sekreterare : Eva Röyter, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Gymnasiekommittén 2000 (U 2000:06)


Beteckning : U 2000:06
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-05
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:35, dir. 2001:8 och dir. 2002:8
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Björkman, Jan, fr.o.m. 2000-05-12 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Danestig, Britt-Marie, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Egervärn, Erik A., fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Gerdau, Mats, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Hagström, Ulla-Britt, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Lundberg, Agneta, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Nilsson, Marianne, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Nilsson, Ulf, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2002-06-02
Ledamot : Waldenström, Patrik, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Ledamot : Waltersson, Kent, fr.o.m. 2000-06-20 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Carlestam, Helena, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-01-27
Sakkunnig : Ehnmark, Ernst Erik, fr.o.m. 2001-02-05 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Fjelkner, Metta, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-02-04
Sakkunnig : Haglund, Kristoffer, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Henriksson, Lars-Åke, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Hilstad, Sune, fr.o.m. 2002-01-28 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Nygren, Margareta, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Schain, Mattias, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Strömberg, Marcus, fr.o.m. 2000-09-25 t.o.m. 2001-06-29
Sakkunnig : Söderberg, Mats, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sakkunnig : Torneklint, Karin, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Bystedt, Ann-Christine, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2002-02-03
Expert : Börlin, Anita, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-04-26
Expert : Lindeblad, Eva, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Löfgren, Anna-Kirsti, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2001-03-25
Expert : Nelfelt, Eva, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Olofsson, Jonas, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Skåninger, Magnus, fr.o.m. 2002-02-04 t.o.m. 2003-01-10
Expert : Strandberg, Leif, fr.o.m. 2000-08-21 t.o.m. 2003-01-10
Sekreterare : Hjorth, Sonja, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Holmberg, Peter, fr.o.m. 2000-11-27 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Westerholm, Anna, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-01-31
Assistent : Enstam, Lena, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2002:120Åtta vägar till kunskap En ny struktur för gymnasieskolan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:120 Åtta vägar till kunskap – en ny struktur för gymnasieskolan [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att bereda frågor till Sokrates- och Leonardo da Vinicikommittéerna (U 1999:D) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att bereda frågor till Sokrates- och Leonardo da Vinicikommittéerna (U 1999:D)
Departement : Utbildningsdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-19
Direktiv för Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM
Medverkande :
Ordförande : Hans-Åke Öström, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Ewa Arenbro, kanslichef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Bodil Bergman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Margot Blom, fr.o.m. 2003-10-20
Ledamot : Bertil Bucht, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Ulla Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Leif Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ingrid Edmar, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Birgitta Glad-Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Fredrik Gunnarsson, Svenska EU-programkontoret, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Marianne Hildebrand, Högskoleverket, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Eva Jönsson, undervisningsråd
Ledamot : Sara Karlsson, utredare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Tuula Kousmanen, utredare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Anna Larssson, utvärderingsansvarig, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Henrik Lind, Närings- och teknikutvecklingsverket, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Lennart Linde, utbildningsråd, t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Carina Lindén, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2003-05-11
Ledamot : Anna Lynél, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Kerstin Mattsson, Statens skolverk, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Eva Nordlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Ingrid Nyman, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Annika Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Christina Rapp-Lundahl, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Ulla-Stina Ryking, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Margareta Sandewall, enhetschef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Myrna Smitt, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Kerstin Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19 t.o.m. 2000-10-14
Ledamot : Helene Säll, enhetschef, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Sten Söderberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Ann-Katrin Wirén, kansliråd, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Lena Wirkkala, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-19
Ledamot : Gudrun Wirmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-12
Ledamot : Malin Wiström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-15
Ledamot : Ulf Öhlund, handläggare, fr.o.m. 2000-10-15 t.o.m. 2003-05-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att föreslå åtgärder som kan stimulera och utveckla formerna för elevers lärande på en arbetsplats (U 1999:E) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]

Arbetsgrupp med uppgift att föreslå åtgärder som kan stimulera ochutveckla formerna för elevers lärande på en arbetsplats (U 1999:E)


Beteckning : U 1999:E
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-09-06
Status : Avslutad 2000 B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-10-15
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bengtsson, Staffan, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Assermark, Gert, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Emriksdotter, Barbro, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Hansson, Liselott, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Henrikson, Lars-Åke, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Hyttinen, Yvonne, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Karlsson, Gunnar, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Löf, Sture, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Molander, Maud, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Nygren, Margareta, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Persson, Annika, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Ryking, Ulla-Stina, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Torneklint, Karin, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Miljand, Mats, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-31

Rapporter

Ds 2000:62Samverkan mellan skola och arbetsliv om möjligheterna med lärande i arbete.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för ett europeiskt skoldatanät – EUN (U 1997:06) [ Ledamot ]
Kommittén för ett europeiskt skoldatanät - EUN (U 1997:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avlutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-24
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:65, dir. 1998:53, dir. 1999:112, dir. 2000:107, dir. 2001:85 och dir. 2002:167.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Vår i Europa - Sverige Dnr U2003/3905S avlämnad 2003-10-23 Slutlig redovining Dnr U2003/3904/s avlämnad 2003-10-23
Medverkande :
Ordförande : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Ingemar Ahlandsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, ledamot av Europaparlamentet, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Bjöörn, departementssekretare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Leif Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Isabella de Feudis, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jan Hylén, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mikael Iselow, enhetschef, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bjarne Kirsebom, direktör, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-12-15
Ledamot : Lage Åström, skolråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-10-07
Sakkunnig : Hans Ahrens, projektledare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Ingemar Andersson, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Gunnar Hedborg, it-strateg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Björn Kärrberg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Helejna Larsson, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Maria Ljungkvist, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Angela Andersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-09-16
Expert : Günther Dippe, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Jan Hylén, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-10-31
Expert : Berner Lindström, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Hans-Inge Persson, förvaltningschef, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Magnus Saemundsson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Anna Ström, fr.o.m. 2002-08-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Åsa Ström, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Riina Vuorikari, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-07-31
Huvudsekreterare : Angela Andersson, fr.o.m. 2001-09-17 t.o.m. 2003-06-30
Huvudsekreterare : Jan Hylén, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2001-09-16
Huvudsekreterare : Stellan Ranebo, sektionschef, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1998-10-31
Bitr. sekreterare : Peter Johansson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1998-08-31
Bitr. sekreterare : Josefine Wintzer, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2003-06-30
Assistent : Wiveca Dahlberg, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-09-30
Assistent : Gunilla Magnusson, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen för huvudmannaskapet för gymnasial utbildning m.m. (U 1996:F) [ Avslutad 1996 ]
Arbetsgruppen för huvudmannaskapet för gymnasial utbildning m.m.(U 1996:F)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Medverkande :
Leif Davidsson, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Daniel Bäckman, Inrikesdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Ulla-Stina Ryking, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Barbro Wickberg, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Magnus Åhammar, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1996-09-01
Sekreterare : Jan Stigare, förvaltningsdirektör, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp för utveckling av användningen av IT i skolan (U 1995:D) [ Avslutad 1997 ]
Arbetsgrupp för utveckling av användningen av IT i skolan (U 1995:D)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
Ds 1996:67 IT i skolan - om IT som en förändringskraft i skolans utveckling. Arbetsgruppen avslutar sitt arbete i och med utgången av 1996.
Medverkande :
Leif Davidsson, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Håkan Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-22
Ledamot : Eva Edström-Fors, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Louise Fernstedt, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Peter Karlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-17 t.o.m. 1996-04-21
Ledamot : Heleijna Larsson, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Hans Inge Persson, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : , fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Kent Waltersson, fr.o.m. 1995-10-17
Ledamot : Lage Åström, fr.o.m. 1995-10-17
Expert : Björn Axel Johansson, t.o.m. 2001-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1996:67
Arbetsgruppen för ökad rekrytering till gymnasieskolans industriprogram (U 1995:A) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen för ökad rekrytering till gymnasieskolans industriprogram (U 1995:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Utredningen har avgett :
Ds 1996:53 Ökad rekrytering till gymnasieskolans industriprogram. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Harry Carlsson, studierektor, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Bo Edlund, ingenjör, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Dan Fagerlund, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Kent Kärrlander, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-30
Ledamot : Vivi Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-31
Ledamot : Kent Waltersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1995-03-24 t.o.m. 1996-08-31
Sekreterare : Dan Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1996:53
Åldersgränsutredningen (C 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Åldersgränsutredningen (C 1995:02)


Beteckning : C 1995:02
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:29.
Lokal :
0

Sammansättning


Nilsson, Annika, fr.o.m. 1995-03-09
Sakkunnig : Isling, Staffan, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Lieberg, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Dahl, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Davidsson, Leif, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Gustafsson, Annika, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Hansson, Björn, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Hjelmtorp, Lena, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1995-10-19 t.o.m. 1996-04-30
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Lombach, Gun, fr.o.m. 1995-05-16
Expert : Nilsson-Kelly, Karin, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1995-10-18
Expert : Sergo, Liso, fr.o.m. 1995-05-16
Abid, Malik, fr.o.m. 1995-05-16
Ahnqvist, Karin, fr.o.m. 1995-05-16
Berjan, Gordana, fr.o.m. 1995-05-16
Cehlin, Isabelle, fr.o.m. 1995-05-16
Elimää, Jonas, fr.o.m. 1995-05-16
Elmgren, Fredrik, fr.o.m. 1995-05-16
Hagman, Camilla, fr.o.m. 1995-05-16
Johansson, Maria, fr.o.m. 1995-05-16
Karlsson, Anders, fr.o.m. 1995-05-16
Lindholm, Mats, fr.o.m. 1995-05-16
Lundgren, Cecilia, fr.o.m. 1995-05-16
Persson, Daniel, fr.o.m. 1995-05-16
Svensk, Veronika, fr.o.m. 1995-05-16
Tunström, Linus, fr.o.m. 1995-05-16
Waldheim, Caroline, fr.o.m. 1995-05-16
Sekreterare : Ström, Lars-Åke, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-08-31
Bohlin, Ingrid, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:111Bevakad övergång – Åldersgränser
för unga upp till 30 år.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:29 Översyn av åldersgränser

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:111 Bevakad övergång – Åldersgränser för unga upp till 30 år [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (U 1994:06) om kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning [ Avslutad 1996 ]

Utredningen (U 1994:06) om kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning


Beteckning : U 1994:06
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för ändrats genom regeringens beslut 1994-09-01.
Lokal :
012

Sammansättning


Franzén, Anders, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-07-22
Nordanskog, Rolf, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Björkman, Torsten, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Gustin, Anna, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Håkansson, Nils Gunnar, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Lundgren, Torsten, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Löfgren, Eva, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Marking, Christer, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Wallin, Sven-Erik, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Andersson, Per Ivan, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Assermark, Gert, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Danvind, Eva Maria, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Ehnmark, Ernst Erik, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Englund, David, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Hektor, Carl Magnus, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Henriksson, Lars Åke, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Hillefors, Lars, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Höglund, Anders, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Lundh, Christina, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Matsson, Kerstin, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Mattsson, Sture, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Nilsson, Lars Olof, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Olsson, Marta, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Sandbäck, Per, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Svenningsson, Levi, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Söderberg, Mats, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Taavo, Maria, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Sekreterare : Franzén, Anders, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Davidsson, Leif, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1995-03-14
Kördel, Lennart, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1995-12-31
Leckström, Inger, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-03-31

Rapporter

? beslut 1994-09-01.
? Utredningen har avgett
? SOU 1995:38 Yrkesskolan. Kvalificerad eftergym-
? nasial yrkesutbildning
? Slutrapport den 22 juli 1996 – Försöksverksamheten
? med aspirantutbildning.
? Uppdraget är därmed slutfört.
?
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:38 Yrkeshögskolan – Kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman