Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Syrén

Sök kontaktuppgifter till Peter Syrén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Syrén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Syrén medverkat i ( 6 st. ):

Betygsberedningen (U 2007:A) [ Avslutad 2008 ]
Betygsberedningen (U 2007:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-14
Direktiv för beredningen, se PM dnr U2007/1994/SAM
Medverkande :
Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Maria Caryll, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Ulla Lindqvist, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-05-02 t.o.m. 2008-02-13
Kristian Ramstedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2007-08-05
Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-14 t.o.m. 2008-02-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2008:13 En ny betygsskala [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om införandet av en yrkeshögskola (U 2007:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:50 och dir. 2007:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan - För yrkeskunnande i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2007-03-29 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Jesper Ahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Helena Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Carl-Albert Hjelmborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Brittmarie Högberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Expert : Johannes Sjögren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-10-01
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-26
Sekreterare : Dan Fagerlund, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-24
Sekreterare : Roger Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-04 t.o.m. 2008-03-25
Sekreterare : Helena Nybom, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2008-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:29 Yrkeshögskolan – För yrkeskunnande i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skollagsberedningen (U 2006:E) [ Avslutad 2009 ]
Skollagsberedningen (U 2006:E)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-07
Medverkande :
Projektledare : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2007-09-14
Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-15 t.o.m. 2008-11-24
Per Eriksson, rättssakkunnige, fr.o.m. 2007-09-15
Projektledare : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2008-11-24
Emma Ahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2007-09-14
Sten Ljungdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2006-11-07
Mikael Sandström, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-07
Mattias Sjöstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-25
Merja Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-11-25
Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-15 t.o.m. 2009-01-20
Viktoria Tjörnqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-01-21
Lars Werner, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2009-01-20
Emma Östling, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2009:25 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Lärarutredningen – om behörighet och auktorisation (U 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Lärarutredningen - om behörighet och auktorisation (U 2006:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:31, dir. 2006:140, dir. 2007:117 och dir. 2008:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-03-28 t.o.m. 2006-11-07
Särskild utredare : Jörgen Ullenhag, fr.o.m. 2006-11-14 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Asp, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Ann Carlsson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Peter Fagerlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Ann-Britt Gabrielsson, utredare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Jacob Heister, t.f. rådman, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Hans Albin Larsson, fr.o.m. 2006-11-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Myrna Smitt, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Christer Toftenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Emma Bernerskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-06-08
Sekreterare : Jacob Heister, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-02-23
Sekreterare : Kerstin Hultgren, avdelningskoordinator, fr.o.m. 2006-06-19 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2006-07-17 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Ingegärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Peter Syrén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Gunilla Zackari, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Jenny Bergström, fr.o.m. 2003-10-28 t.o.m. 2004-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering - delbetänkande
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Christel Anderberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marcela Arosenius, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Luciano Astudillo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rose-Marie Frebran, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kristina Larsson, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anna Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotta Nilsson Hedström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Charlotte Abrahamsson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Cecilia Asklöf, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Bengtson Ekström, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Gunnar Bergström, arbetsrättschef, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Emma Boman Lindberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Claes Borgström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linda Bågling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Theodòra Gunnarsdottir, vik. diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anneli Hoffstedt, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Höög, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Paul Lappalainen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marianne Laxén, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Jenny Lindblad, utredare, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Agneta Lindelöf, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katri Linna, diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Lööw, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lena Maier, juris doktor, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : José Perseverante Kimenga, verksjurist, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Catharina Staaf, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Peter Syrén, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Astrid Utterström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Cafer Uzunel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Madelaine Vilgren, utbildningskonsult, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Margareta (avliden) Wadstein, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maria Wikberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hans Ytterberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunilla Zackari, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Åström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Gudrun Persson Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Dan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Bilge Tekin-Befrits, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman