Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carin Holtz

Sök kontaktuppgifter till Carin Holtz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carin Holtz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carin Holtz medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om en läsa-skriva-räkna-garanti (U 2015:04) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en läsa-skriva-räkna-garanti (U 2015:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:59 På goda grunder - en åtgärdsgaranti för lösning, skrivning och matematik
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Fredriksson, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Matilda Berggren, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-22 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2015-09-22 t.o.m. 2016-06-26
Expert : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Åsa Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-22 t.o.m. 2016-05-31
Expert : Karl Lorentzon, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Tina Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-22 t.o.m. 2016-09-30
Expert : Kristina Söderberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-09-22 t.o.m. 2016-03-04
Sekreterare : Carin Holtz, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-09-30
Sekreterare : Ingrid Lindskog, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2016-09-30
Biträdande sekreterare : Amanda Eriksson, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:65 En läsa-skriva-räkna-garanti [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Ingegärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Peter Syrén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Gunilla Zackari, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Jenny Bergström, fr.o.m. 2003-10-28 t.o.m. 2004-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:35 För den jag är - Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98 För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Medverkande :
Ordförande : Vivi-Ann Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Christer Adelsbo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Yvonne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, barnläkare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Lennart Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Barbro Kärrstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Agneta Luttropp, adjunkt, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Rosén, fritidsledare, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Anders Sjölund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Hanna Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Camilla Asp, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Margareta Hart, revisionsdirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Laina Kämpe, utredare, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Jan Rocksén, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Lena Thorsson, konsult, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Karin Wahlström, undervisningsråd, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Ulla Alexandersson, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Susanne Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kanslichef, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman