Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Göran Persson  []  ( Särskild utredare )
Petter Asp  []  ( Expert )
Karin Engstrand  []  ( Expert )
Lotta Gustavson  []  ( Expert )
Tora Holst  []  ( Expert )
Margareta Lannemark Ögren  []  ( Expert )
Kjell Larsson  []  ( Expert )
Ove Nilsson  []  ( Expert )
Per Nordström  []  ( Expert )
Lena Råghall  []  ( Expert )
Peter Scharmer  []  ( Expert )
Lars Wallinder  []  ( Expert )
Dan Östman  []  ( Expert )
Anna-Karin Jansson  []  ( Sekreterare )
Eva Römbo  []  ( Sekreterare )
Karin Nyhlén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:174 och dir. 2005:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykerhetskontroller vid gränserna
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lotta Gustavson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Margareta Lannemark Ögren, verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Kjell Larsson, regionchef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ove Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Per Nordström, stf sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Nylén, bitr. verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Råghall, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Wallinder, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Dan Östman, polisinspektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman