Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna-Karin Jansson

Sök kontaktuppgifter till Anna-Karin Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna-Karin Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna-Karin Jansson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:81, dir. 2014:150 och dir. 2014:166
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:13 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del I
SOU 2015:38 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del II
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, fr.o.m. 2014-06-05 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Emy Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-10-27
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Per Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Maria Nyman, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Karin Söderberg, kansiråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-28 t.o.m. 2015-03-31
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Torbjörn Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sofia EU-rättsjurist Råsmar, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Susanna Ribrant, fr.o.m. 2014-08-06 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Anu Rintala, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2013:02) Investeringsplanering för försvarsmateriel [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fö 2013:02) Investeringsplanering för försvarsmateriel
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:15 Investeringsplanering för försvarsmateriel - En ny planerings-, besluts- och uppföljningsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Ohlsson, överdirektör, fr.o.m. 2013-05-28
Sakkunnig : Robert Ihrfors, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01
Sakkunnig : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-07-01
Sakkunnig : Peter Mild, departementsråd, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Lennart Kallander, planeringschef, fr.o.m. 2013-07-01
Huvudsekreterare : Ingemar Wahlberg, förutvarande kanslichef, fr.o.m. 2013-08-15 t.o.m. 2014-04-12
Sekreterare : Patrik Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-24 t.o.m. 2014-03-31
Sekreterare : Johan Hägglöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-24 t.o.m. 2013-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:52 Investeringsplanering för försvarsmateriel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:66 Rörelser i tiden
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa-Britt Karlsson, statssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Ulla Norberg, strategisk rådgivare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Malin Gawell, doktorand, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Häll, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hans Mattsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Petra Mårselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lovisa Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Stina Törnell Sandberg, utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ants Viirman, enhetschef, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Hanna Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Inger Björk, generalsekreterare, Forum Syd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Magdalena Dahlborg, styrelseledamot, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Torsten Friberg, förbundsdirektör, IOGT-NTO, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ingemar Färm, ordförande, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Anders Holmestig, kanslichef, Lantbrukarnas Riksförbund, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Alaa Idris, styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Lena Jarlöv, styrelseledamot, Svenska Naturskyddsföreningen, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Gerd Jonsson, styrelseledamot, Folkrörelserådet Hela Sverige ska leva, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Birgitta Ljung, vice ordförande, Riksidrottsförbundet, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Milinko Mijatovic, generalsekreterare, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Göran Pettersson, generalsekreterare, Forum för Frivilligt Socialt Arbete, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mostafa Setkic, förbundssekreterare, Sveriges Muslimska Råd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Raymond Svensson, styrelseledamot, Folkbildningsförbundet, t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Berndt Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:174 och dir. 2005:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykerhetskontroller vid gränserna
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lotta Gustavson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Margareta Lannemark Ögren, verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Kjell Larsson, regionchef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ove Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Per Nordström, stf sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Nylén, bitr. verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Råghall, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Wallinder, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Dan Östman, polisinspektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykterhetskontroller vid gränserna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en översyn av verksförordningen (Ju 2001:12) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en översyn av verksförordningen (Ju 2001:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:117 och dir. 2003:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:23 Från verksförordning till myndighetsförordning
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt-Åke Nilsson, fr.o.m. 2001-12-20 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Simon Anderson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Eva Carleberg, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Maria Dahl Torgersson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Margareta Gårdmark-Nylén, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Margareta Hammarberg, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Martin Holmgren, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2003-01-21
Expert : Pia Johansson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Anders Lindgren, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Bo Malmqvist, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Pertti Nordman, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Ellinor Persson, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Håkan Rustand, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2004-02-18
Expert : Knut Weibull, fr.o.m. 2003-02-25 t.o.m. 2004-02-18
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:23 Från verksförordning till myndighetsförordning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman