Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Engstrand

Sök kontaktuppgifter till Karin Engstrand på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Engstrand

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Engstrand medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om postlagens tystnadsplikt (I 2020:02) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om postlagens tystnadsplikt (I 2020:02)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:51
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 april 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Kazimir Åberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-05-07
Expert : Alexander Rosic Sevelin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-06-15 t.o.m. 2021-01-17
Expert : Anna Åberg, jurist, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Gabriela Kalm, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Karin Engstrand, verksjurist, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Mikael Carlsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Jonsson Magnus, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Oscar Lindberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Stefan Kalman, kriminalinspektör, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Ulrika Viklund, brottsförebyggande samordnare, fr.o.m. 2020-06-15
Expert : Ronja Wildenstam, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-18
Sekreterare : Anna-Karin Leo, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-06-01
Sekreterare : Anna-Karin Leo, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-01 t.o.m. 2021-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kamerabevakningsutredningen (Ju 2017:14) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Kamerabevakningsutredningen (Ju 2017:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:62 Kamerabevakning i brottsbekämpningen - ett enklare förfarande
SOU 2019:8 Kamerabevakning i kollektivtrafiken - ett enklare förfarande
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Sjöö, hovrättslagman, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Sakkunnig : Anna Westin, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Mattias Andersson, utredare, fr.o.m. 2018-08-16 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Jenny Bård, jurist, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Karin Engstrand, verksjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Martin Hamberg, jurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Karin Höglund, jurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2019-02-15
Expert : Petra Mellberg, verksjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Peter Åkesson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-08-15
Expert : Peter Rosenberg, verksjurist, fr.o.m. 2018-08-16 t.o.m. 2019-02-15
Sekreterare : Karoline Magnusson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-30 t.o.m. 2019-02-15
Sekreterare : Nina Stierna, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2017-12-14 t.o.m. 2019-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:124 Möjligheterna till kameraövervakning ska förenklas [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-01-25
Direktiv för utredningen se, dir. 2007:5 och dir. 2007:139
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Gunnar Edeland, polismästare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Katarina Johansson Welin, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kenneth Neijnes, regionchef, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Peter Scharmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Daniel Ström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Annika Wikingsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:174 och dir. 2005:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykerhetskontroller vid gränserna
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lotta Gustavson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Margareta Lannemark Ögren, verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Kjell Larsson, regionchef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ove Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Per Nordström, stf sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Nylén, bitr. verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Råghall, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Wallinder, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Dan Östman, polisinspektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykterhetskontroller vid gränserna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman