Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Scharmer

Sök kontaktuppgifter till Peter Scharmer på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Scharmer

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Scharmer medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige (Ju 2020:06) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige (Ju 2020:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:19
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 21 juni 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:11 Kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om utländska direktinvesteringar
Medverkande :
Särskild utredare : Amina Lundqvist, administrativ direktör, fr.o.m. 2020-02-27 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Kristin Nordansjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Moa Östberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Anna Axelsson, utredare, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Michael Hellner, professor, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Peter Scharmer, rådman, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Expert : Per Skogh, expert inom folkbokföring, fr.o.m. 2020-04-14 t.o.m. 2021-06-20
Sekreterare : Fredrik Blommé, justitiesekreterare, fr.o.m. 2020-03-09 t.o.m. 2021-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2017 års fastighetsmäklarutredning (Ju 2017:10) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
2017 års fastighetsmäklarutredning (Ju 2017:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:64 Utökad tillsyn över fastighetsmäklarbranschen
Medverkande :
Särskild utredare : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2017-05-24 t.o.m. 2018-08-09
Sakkunnig : Johan Klefbäck, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Sakkunnig : Hanna Oljelund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Sakkunnig : Yvonne Stein, kansliråd, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Jonas Anderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Daniel Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2017-12-12 t.o.m. 2018-07-25
Expert : Miriam Malmgren, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2017-09-27
Expert : Peter Scharmer, chefsjurist, fr.o.m. 2017-06-29 t.o.m. 2017-12-11
Expert : Carolina Stegman, direktör, fr.o.m. 2017-09-28 t.o.m. 2018-07-25
Sekreterare : Andreas Gustafsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-08-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:55 Stärkt tillsyn över fastighetsmäklarbranschen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:64 Utökad tillsyn över fastighetsmäklarbranschen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Alkohollagsutredningen (S 2007:11) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Alkohollagsutredningen (S 2007:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:127 och dir. 2008:133
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning
SOU 2009:22 En ny alkohollag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Ann Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mikael Bentzer, enhetschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Teresa Brinck, jurist, fr.o.m. 2007-12-10
Expert : Karin Eckerberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Monica Falck, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Ulrika Falkman Walhagen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Håkan Kjellsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Nilsson, polisintendent, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Svaton, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Benny Torstensson, socialdirektör, fr.o.m. 2007-11-01
Sekreterare : Per-Olov Larsson, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:22 En ny alkohollag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-01-25
Direktiv för utredningen se, dir. 2007:5 och dir. 2007:139
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Gunnar Edeland, polismästare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Katarina Johansson Welin, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kenneth Neijnes, regionchef, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Peter Scharmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Daniel Ström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Annika Wikingsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:174 och dir. 2005:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykerhetskontroller vid gränserna
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lotta Gustavson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Margareta Lannemark Ögren, verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Kjell Larsson, regionchef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ove Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Per Nordström, stf sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Nylén, bitr. verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Råghall, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Wallinder, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Dan Östman, polisinspektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykterhetskontroller vid gränserna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman