Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Nyhlén

Sök kontaktuppgifter till Karin Nyhlén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Nyhlén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Nyhlén medverkat i ( 4 st. ):

Socialdataskyddsutredningen (S 2016:05) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Socialdataskyddsutredningen (S 2016:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:52, dir. 2017:67 och dir. 2018:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:66 Dataskydd inom Socialdepartementets verksamhetsområde - en anpassning till EU:s dataskyddsförordning
SOU 2018:52 Behandling av personuppgifter vid Myndigheten för vård- och omsorgsanalys
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Öman, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2016-06-16 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Niclas Fogelström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Caroline Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sakkunnig : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Anna Weinholt, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Peter Andrén, chef, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Catarina Eklundh-Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anette Enberg, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Bo Granath, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Daniel Granqvist, fr.o.m. 2018-02-09 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrika Holfelt, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Expert : Peter Höglund, professor, fr.o.m. 2017-08-29 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Suzanne Isberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrika Marusarz, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Karin Nylén, stabschef och chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anne Vival, jurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-08-28
Sekreterare : Ebba Hagelroth, fr.o.m. 2017-06-26 t.o.m. 2017-07-14
Sekreterare : Magdalena Petersson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Hélène Runsten, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2018-01-15
Sekreterare : Jonna Wiborn, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2018-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Registerforskningsutredningen (U 2013:01) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Registerforskningsutredningen (U 2013:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:45 Unik kunskap genom registerforskning
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Per Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-11 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Elin Feldt, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Ann-Sofie Hollsten-Yamamoto, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Maria Wästfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Björn Halleröd, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Mats Hansson, G professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Erik Janzon, tillsynschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2013-09-02
Expert : Cecilia Magnusson-Sjöberg, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Eva Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Peter Nilsson, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Karin Nyhlén, rättschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Ledamot : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Petra Otterblad-Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Magnus Stenbeck, docent, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Viktoria Söderqvist, jurist, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Robert Erikson, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Magdalena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:8 Förutsättningar för registerbaserad forskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:45 Unik kunskap genom registerforskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Socialtjänstdatautredningen (S 2007:09) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Socialtjänstdatautredningen (S 2007:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:32 Socialtjänsten Integritet- Effektivtet
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Wahlqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2007-08-01
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2007-10-01
Sakkunnig : Daniel Forslund, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-12-01
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Gaby Borglund, dataråd, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Lars Dahlström, rådman, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Drazenko Jozic, jurist, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Peder Liljekvist, rådman, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Josephine Lindgren, handläggare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-10-05
Expert : Catharina Mann, handläggare, fr.o.m. 2008-10-06
Expert : Eva Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Karin Nylén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-10-06
Expert : Karin Stillerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-01
Expert : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-08-31
Expert : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Ulla Åhs, handläggare, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Pär Ödman, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Hans Wikner, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2009-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:32 Socialtjänsten – Integritet – Effektivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om rattfylleri och sjöfylleri (Ju 2003:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:174 och dir. 2005:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykerhetskontroller vid gränserna
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lotta Gustavson, chefsjurist, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Margareta Lannemark Ögren, verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Kjell Larsson, regionchef, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ove Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Per Nordström, stf sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Nylén, bitr. verksjurist, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Råghall, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Wallinder, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-08 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Dan Östman, polisinspektör, fr.o.m. 2004-12-10 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Anna-Karin Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Eva Römbo, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:12 Rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:47 Ökade möjligheter till trafiknykterhetskontroller vid gränserna [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman