Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Norrman

Sök kontaktuppgifter till Åsa Norrman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Norrman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Norrman medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen för en nationell handlingsplan för säker användning och hantering av nanomaterial (M 2012:03) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen för en nationell handlingsplan för säker användning och hantering av nanomaterial (M 2012:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:70 Säker utveckling! - Nationell handlingsplan för säker användning och hantering av nanomaterial
Medverkande :
Särskild utredare : Ethel Forsberg, samhällsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2012-09-06 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Anders Bagge, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Kierstin Grawé Petersson, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Mikael Gröning, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Mats Johnson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Hedvig Landahl, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Per Leffler, laborator, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Åsa Norrman, departementsråd, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Jouni Surakka, yrkeshygieniker, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Monica Tammela, utredare, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Sofia Tapper, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-09-30
Sekreterare : Eva Hellsten, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-09-30
Sekreterare : Annika Nilsson, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2013-09-30
Sekreterare : Johanna Kain, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-10-14
Sekreterare : Elin Simonsson, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-09-30
Sekreterare : Maria Wallén, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85 Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Christer Hjert, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Niclas Falkendahl, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Staffan Isling, kommunchef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Nord, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Norrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Anders Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Christer Persson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Hanna Wiik, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ann Årefeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Anna Täcklind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:85 Ett internationellt kommunalförbund – bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Gränsälvsutredningen (M 1997:02) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Gränsälvsutredningen (M 1997:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-22
Direktiv för se dir. 1997:79.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:39 Det finsk-svenska gränsälvssamarbetet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Kjell Svensson, departementsråd, fr.o.m. 1997-05-26 t.o.m. 1998-04-15
Expert : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Jan-Olov Hedström, länsråd, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Bengt Högberg, chefsjurist, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Östen Karlström, fiskeriintendent, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Mikael Lundholm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Åsa Norrman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Henrik Svenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Anna Öhman, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1998-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:39 Det finsk-svenska gränsälvssamarbetet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman