: : :

Medverkande i utredning : Marika Dagenbrink

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Marika Dagenbrink

Utredningar som Marika Dagenbrink medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12)


Beteckning : Fi 2007:12
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:146
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-05
Sakkunnig : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Gustafsson, Karin, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Rönn, Agneta, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : de Beer, Derk, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Bergdahl, Heather, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Berggren, Henrik, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Eriksson, Camilla, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-08-14
Expert : Holmqvist, Anna, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Norrlid, Anders, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Nyström, Per, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Rydström, Jonas, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Sandström, Christina, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Sjöstrand, Mattias, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Willén, Hwan, fr.o.m. 2008-12-15
Biträdande sekreterare : Berggren, Ingegerd, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Gertsson, Bo, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Melin, Tore, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-15

Rapporter

SOU 2009:25Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning (U 2002:01) Carlbeck-kommittén [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén för översyn av utbildningen för barn, ungdomar och vuxnamed utvecklingsstörning (U 2002:01) "Carlbeck-kommittén"


Beteckning : U 2002:01
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-12-06
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:100, dir. 2002:162 och dir. 2003:32
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nilsson, Vivi-Ann, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Adelsbo, Christer, fr.o.m. 2003-02-18 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Edvinsson, Sven-Olof, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-12-09
Ledamot : Gustavsson, Lennart, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Johansson, Eva, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Kärrstrand, Barbro, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 3004-10-04
Ledamot : Luttropp, Agneta, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Rosén, Anders, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Ledamot : Sjölund, Anders, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Ahlström, Kristina, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Andersson, Hanna, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Asp, Camilla, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sakkunnig : Blom, Michael, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-12-09
Sakkunnig : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2002-10-06
Sakkunnig : Molander, Kerstin, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Hart, Margareta, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-17
Expert : Kämpe, Laina, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Rocksén, Jan, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Thorsson, Lena, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Expert : Wahlström, Karin, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2004-10-04
Sekreterare : Alexandersson, Ulla, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Forssman, Susanne, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Holtz, Carin, fr.o.m. 2003-10-15 t.o.m. 2004-09-15
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Assistent : Dozzi, Marit, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2004-10-31

Rapporter

SOU 2003:35För den jag är – Om utbildning och utvecklingsstörning
SOU 2004:98För oss tillsammans om utbildning och utvecklingsstörning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2001:100
Dir. 2002:162
Dir. 2003:32
Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

Rådet för kommunala analyser och jämförelser (Fi 2002:07)


Beteckning : Fi 2002:07
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-09
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-13
Direktiv för rådet, se dir. 2002:91 och dir. 2005:76
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Sörman, Håkan, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Ackerby, Stefan, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Amnå, Erik, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Andersson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-05-17
Ledamot : Andrén, Birgitta, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-11-30
Ledamot : Batljan, Ilja, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Bergdahl, Heather, fr.o.m. 2004-05-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Bertov, Kristina, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Danielson, Lars, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2005-04-08 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Hansson, Lennart, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Högberg, Olle, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Johansson, Dan, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Källström, Lena, fr.o.m. 2003-05-30 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Mossler, Karin, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Nilsson, Inger, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Nordmark Nilsson, Anna Stina, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2003-02-09
Ledamot : Sandström, Christina, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Siverbo, Sven, fr.o.m. 2003-08-26 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Ängmo, Helen, fr.o.m. 2002-10-18 t.o.m. 2005-12-19
Ledamot : Thinsz Fjellström, Camilla, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-11-30
Expert : Lundberg, Ann, fr.o.m. 2003-12-04 t.o.m. 2005-12-19
Kanslichef : Melin, Tore, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Berggren, Ingegerd, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-19
Sekreterare : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2006-01-16
Sekreterare : Gertsson, Bo, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Melin, Tore, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Norrlid, Anders, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-12-19
Bitr. sekreterare : Dahlberg, Matz, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22
Bitr. sekreterare : Ehrnborg, Gunnar, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Mörk, Eva, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2003-06-22

Rapporter

SOU 2005:110Jämförelsevis – Styrning och uppföljning med nyckeltal i kommuner och landsting
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:91
Dir. 2005:76
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)


Beteckning : Ju 2001:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Törnvall, Peder, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hjert, Christer, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Knutsson, Hasse, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Falkendahl, Niclas, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Isling, Staffan, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ljungdahl, Ulf, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Nord, Åsa, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Norrman, Åsa, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Nyström, Anders, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Persson, Christer, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Svahn Starrsjö, Kristina, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Wiik, Hanna, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Årefeldt, Ann, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ljungdahl, Ulf, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Täcklind, Anna, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30

Rapporter

SOU 2002:84Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2001:39
Dir. 2002:63
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:85 Ett internationellt kommunalförbund – bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kontroll och omprövning av beslut om utbetalning i kommunkontosystemet (Fi 2001:01) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

Utredningen om kontroll och omprövning av beslut om utbetalning i kommunkontosystemet (Fi 2001:01)


Beteckning : Fi 2001:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-06
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:98
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Almgren, Karin, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-06-29
Expert : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2001-01-31 t.o.m. 2001-06-29
Expert : Dahlström, Kjell, fr.o.m. 2001-01-31 t.o.m. 2001-06-29
Expert : Hedberg, Anders, fr.o.m. 2001-01-31 t.o.m. 2001-06-29
Expert : Olsson, Kjell, fr.o.m. 2001-01-31 t.o.m. 2001-06-29
Expert : Peterson, Ronnie, fr.o.m. 2001-01-31 t.o.m. 2001-06-29
Sekreterare : Pohl, Susanna, fr.o.m. 2001-01-17 t.o.m. 2001-06-30

Rapporter

SOU 2001:50Kontroll i kommunkontosystemet
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:98
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:50 Kontroll i kommunkontosystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om fortsatt utveckling av kommunal databas samt tvärsektoriell uppföljning och utvärdering av kommunal verksamhet (Fi 2000:08) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om fortsatt utveckling av kommunal databas samttvärsektoriell uppföljning och utvärdering av kommunal verksamhet(Fi 2000:08)


Beteckning : Fi 2000:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-06
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-10-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:69 och dir. 2001:26
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sörman, Håkan, fr.o.m. 2000-11-15 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Batljan, Illija, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Bertram, Uta, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Brasch, Magdalena, fr.o.m. 2001-04-12 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Dagenbrink, Marika, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Hjortendal-Hellman, Eva, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Sakkunnig : Wallström, Sofia, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-04-11
Expert : Andersson, Margareta, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Andersson, Peter, fr.o.m. 2000-12-13 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Knutsson, Bengt-Olov, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Loogna, Barbro, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Lundh, Staffan, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Melin, Tore, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-10-05
Expert : Öckinger, Jörgen, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-10-05
Sekreterare : Stig, Kristina, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Gertsson, Bo, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-09-30

Rapporter

SOU 2001:75www.kommundatabas.NU!
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2000:69
Dir. 2001:26
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:75 www.kommundatabas.NU! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman