Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 11 ♂ 9 ) :

Iréne Nilsson Carlsson  []  ( Ordförande )
Hans Agnéus  []  ( Sakkunnig )
Margareta Axén Andersson  []  ( Sakkunnig )
Karin Berensson  []  ( Sakkunnig )
Conny Eklund  []  ( Sakkunnig )
Maria Enggren  []  ( Sakkunnig )
Bo Hansson  []  ( Sakkunnig )
Björn Hibell  []  ( Sakkunnig )
Karin Jansson  []  ( Sakkunnig )
Marianne Kling  []  ( Sakkunnig )
Gert Knutsson  []  ( Sakkunnig )
Nina Rehnqvist  []  ( Sakkunnig )
Anders Rånlund  []  ( Sakkunnig )
Anita Sundin  []  ( Sakkunnig )
Finn Diderichsen  []  ( Expert )
Finn Kamper-Jörgensen  []  ( Expert )
Mocki Hägg  []  ( Sekreterare )
Maj Sölvesdotter  []  ( Sekreterare )
Johanna Törnwall  []  ( Sekreterare )
Bosse Pettersson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén med uppgift att ombildaFolkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter avstabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för kommittén se dir, 1999:56.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut - roll och uppgifter
Medverkande :
Ordförande : Iréne Nilsson Carlsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Margareta Axén Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bo Hansson, länsöverdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Jansson, kemist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Marianne Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bosse Petterson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Anders Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Kamper-Jörgensen, direktör, fr.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Mocki Hägg, civilingenjör, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Johanna Törnwall, utredare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman