Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maj Sölvesdotter

Sök kontaktuppgifter till Maj Sölvesdotter på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maj Sölvesdotter

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maj Sölvesdotter medverkat i ( 3 st. ):

LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]

LSS-kommittén (S 2004:06)


Beteckning : S 2004:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-05
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Andersson, Jan, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Johansson, Kenneth, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Björk, Gunnar, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Brodén, Anne Marie, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Carlestam Levin, Gun, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Darell, Linnéa, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Edlund, Helén, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Frank, Bo, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Granberg, Lars U, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hoff, Hans, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Johansson, Kenneth, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Johansson, Magnus, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Johnsson, Margreth, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Lago, Anders, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Lindquist, Paul, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Nenes, Christina, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Norrman, Monalisa, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Olsson, Rolf, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Bergh, Karin, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Eriksson, Ylva, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Giaver, Andreas, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Nyman, Torkel, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Nyström, Hans, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Ramsberg, Francisca, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Sjölin, Niclas, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Sjöquist, Peter, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Sommelius, Niclas, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Åkesson, Hanna t.o.m. 2006-09-04
Expert : Andén, Gerd, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Brusén, Peter, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Burguete, Carina, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Dahlberg Markstedt, Malin, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ekensteen, Vilhelm, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Gammelgård, Ken, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Janzon, Christina, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Karlsson, Anna, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Lindfeldt, Sandra, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Möller, Heini, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Nordin Olson, Eva, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Olsson, Clas, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Retzius, Lena, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Siesing, Bengt, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sjöberg, Sven, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Söderström, Ingrid, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Tjäder, Claes, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Agdalen, Tomas, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Alexandersson, Pär, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Axelsson, Kent, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Ek, Cecilia, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Gustafsson, Linda, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Ljung, Cecilia, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Lööv, Guy, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Olsson, Lars, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Sjöquist, Peter, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Sölvesdotter, Maj, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09

Rapporter

SOU 2005:100På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans – ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]

Organisationskommittén med uppgift att ombildaFolkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter avstabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)


Beteckning : S 1999:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-06-23
Direktiv för kommittén se dir, 1999:56.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nilsson Carlsson, Iréne, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Agnéus, Hans, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Axén Andersson, Margareta, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Berensson, Karin, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Eklund, Conny, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Enggren, Maria, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Hansson, Bo, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Hibell, Björn, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Jansson, Karin, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Kling, Marianne, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Petterson, Bosse, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Rånlund, Anders, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Sundin, Anita, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Diderichsen, Finn, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Kamper-Jörgensen, Finn, fr.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Hägg, Mocki, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Sölvesdotter, Maj, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Törnwall, Johanna, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-03-31

Rapporter

SOU 2000:57Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter [ pdf |Paragraftecken ]
Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

Granskningskommissionen i anledning av utredningen av mordet på statsminister Olof Palme (Ju 1994:12)


Beteckning : Ju 1994:12
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1994-09-29
Direktiv för Regeringsbeslut 1994-09-29, nr 10.
Lokal : Drottninggatan 2, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00, direktval 08-405 25 41 (Ericsson),direktval 08-405 26 40 (Axberger), direktval 08-405 27 31 (Lundh),direktval 08-405 2775 (kansliet)Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet påstatsminister Olof Palme. Kommissionen beräknas avsluta sitt arbetesenast den 31 juli 1999.
Tillsättande av en kommission om utredningen av mordet på statsminister OlofPalme.Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ericsson, Lars Eric, fr.o.m. 1996-08-15 t.o.m. 1999-09-30
Ordförande : Marjasin, Sigvard, fr.o.m. 1994-09-29
Ledamot : Ahlenius, Inga-Britt, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Axberger, Hans-Gunnar, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Mårtensson, Gun-Britt, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Winberg, Håkan, fr.o.m. 1994-12-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Adner, Carl Magnus, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1995-04-06
Expert : Jonsson, Bengt Åke, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Klein, Helle, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Nygren, Birgitta, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Sandberg, Bo, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Skogwik, Christer, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Stening, Anders, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Sölvesdotter, Maj, fr.o.m. 1997-01-20 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Torekull, Bertil, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Expert : Östring, Lars, fr.o.m. 1995-01-10 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Axberger, Hans-Gunnar, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Holst, Tora, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1996-08-19
Sekreterare : Kjellson, Per, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-08-14
Sekreterare : Kylhammar, Anders, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Lundh, Petra, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Strömbäck, Catharina, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Assistent : Rosenquist af Åkershult, Charlotte, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-08-14
Assistent : Svensson, Helena, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-08-31

Rapporter

SOU 1999:88Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:88 Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman