Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Finn Diderichsen

Sök kontaktuppgifter till Finn Diderichsen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Finn Diderichsen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Finn Diderichsen medverkat i ( 2 st. ):

Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Organisationskommittén med uppgift att ombildaFolkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter avstabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)


Beteckning : S 1999:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-06-23
Direktiv för kommittén se dir, 1999:56.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nilsson Carlsson, Iréne, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Agnéus, Hans, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Axén Andersson, Margareta, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Berensson, Karin, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Eklund, Conny, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Enggren, Maria, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Hansson, Bo, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Hibell, Björn, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Jansson, Karin, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Kling, Marianne, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Petterson, Bosse, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Rånlund, Anders, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Sundin, Anita, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Diderichsen, Finn, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Kamper-Jörgensen, Finn, fr.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Hägg, Mocki, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Sölvesdotter, Maj, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Törnwall, Johanna, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-03-31

Rapporter

SOU 2000:57Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter [ pdf |Paragraftecken ]
Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)


Beteckning : S 1995:14
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Persson, Margareta, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Börjesson, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carpelan, Cecilia, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lannerö, Eva, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Weinehall, Lars, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åström, Carina, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Öhman, Conny, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Enggren, Maria, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Miller, Sam, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Petersson, Ingrid, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Skalin, Douglas, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Örtendahl, Claes, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Björlin, Olof, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Diderichsen, Finn, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hildingsson, Kerstin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hogstedt, Christer, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Johansson, Pelle, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Jonäng, Gunnel, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Kivisaari, Helena, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Lyckéus, Carin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Kjell, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Norgren, Olle, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Rosén, Måns, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Stoltz, Britt-Inger, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Svanström, Leif, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Theorell, Töres, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Tingvall, Claes, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Carlström Nordkvist, Ulrika, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Cedergren, Lillemor, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Dahlgren, Göran, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Karlsson, Tore, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Lundgren, Bernt, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Sandström, Lena, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Sjöberg, Malena, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Sundberg, Gun, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Swift-Johannison, Anna, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Öhrling, Susanne, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Östlin, Piroska, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

SOU 1998:43Hur skall Sverige må bättre? – första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137Hälsa på lika villkor – andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91Hälsa på lika villkor – nationella mål för folkhälsan + Bilagedel
Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter:
Tobaken – folkhälsans största fiende?
Svensk Alkoholpolitik – välmotiverad eller förlegad?
Arv & Miljö – Hur påverkas hälsan?
Tillitsbristsjukdomar – Myt eller verklighet?
Gammal och frisk? – Om äldres hälsa.
En god hälsa – ett socialt privilegium?
Sjuk eller frisk i själen? – om synen på psykisk (o)hälsa
Nya diagnoser – en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar
Motion och idrott – fördelar eller faror för hälsan?
Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman