Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Enggren

Sök kontaktuppgifter till Maria Enggren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Enggren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Enggren medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet (S 2000:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-14
Sakkunnig : Gudrun Ahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-08-31
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Anna Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Carl Holmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-25 t.o.m. 2001-04-30
Sakkunnig : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Ronny Olander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-05-29
Sakkunnig : Anna Santesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-01
Sakkunnig : Eeva Seppälä, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Ann Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-05-01
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2001-01-25
Sakkunnig : Mats Wadman, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Alf Andersson, utredare, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Gunnar Aronsson, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Jan-Åke Brorsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Anders Johansson, L generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Per Lindberg, erg.mag., fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Marklund, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Staffan Marklund, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Inger Ohlsson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Kenth Pettersson, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Eva Vingård, docent, fr.o.m. 2001-03-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Expert : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2001-01-25
Sekreterare : Stefan Härmä, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2000:92 Handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:5 En handlingsplan för ökad hälsa i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken ]
Organisationskommittén med uppgift att ombilda Folkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter av stabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Organisationskommittén med uppgift att ombildaFolkhälsoinstitutet till en myndighet med tydligare uppgifter avstabskaraktär på folkhälsoområdet (S 1999:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för kommittén se dir, 1999:56.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut - roll och uppgifter
Medverkande :
Ordförande : Iréne Nilsson Carlsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Margareta Axén Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bo Hansson, länsöverdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Karin Jansson, kemist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Marianne Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Bosse Petterson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-10-01
Sakkunnig : Anders Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Kamper-Jörgensen, direktör, fr.o.m. 1999-12-10
Sekreterare : Mocki Hägg, civilingenjör, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Johanna Törnwall, utredare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:57 Statens folkhälsoinstitut – roll och uppgifter [ pdf |Paragraftecken ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:75.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:8 Röster om barns psykiska hälsa
SOU 1998:31 Det gäller livet. Stöd och vård till barn och ungdomar med psykiska problem + Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Sundelin, överläkare, fr.o.m. 1995-10-23
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Margareta Nordenvall-Eckersten, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-09-21
Ledamot : MonaLisa Norrman, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Marietta de, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Hans Toll, landstingsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-06
Sakkunnig : Ulla Bystedt, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-01-31
Sakkunnig : Helena Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1997-03-01
Sakkunnig : Anna Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1996-08-16 t.o.m. 1997-02-28
Sakkunnig : Anette Larsson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Svante Pettersson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Swartling, direktör, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Maud Ajax, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Olav Bengtsson, barnpsykiatriker, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Martin Börjesson, utredningschef, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Eivor Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-07-01
Expert : Christina Eriksson, psykolog, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1996-10-03
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-11-18
Expert : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-06-30
Huvudsekreterare : Gun-Marie Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Maria Enggren, förste revisor, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-02-15
Sekreterare : Ann-Charlotte Smedler, universitetslektor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1998-03-08
Sekreterare : Inger Widén, informationschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Magnus Danielsson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-02-28
Tarja Saarinen, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:43 Hur skall Sverige må bättre? - första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137 Hälsa på lika villkor - andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91 Hälsa på lika villkor - nationella mål för folkhälsan + Bilagedel Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter: Tobaken - folkhälsans största fiende? Svensk Alkoholpolitik - välmotiverad eller förlegad? Arv & Miljö - Hur påverkas hälsan? Tillitsbristsjukdomar - Myt eller verklighet? Gammal och frisk? - Om äldres hälsa. En god hälsa - ett socialt privilegium? Sjuk eller frisk i själen? - om synen på psykisk (o)hälsa Nya diagnoser - en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar Motion och idrott - fördelar eller faror för hälsan? Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Medverkande :
Ordförande : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Agneta Börjesson, trafiktekniker, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Cecilia Carpelan, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Eva Lannerö, bitr. överläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lars Weinehall, distriktsläkare, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Gunnar Ågren, landstingsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Carina Åström, regionråd, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Kerstin Blom Bokliden, utredare, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Anne-Christine Centerstig, programsekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Maria Enggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Sam Miller, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Ingrid Petersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Douglas Skalin, utredningschef, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Olof Björlin, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Finn Diderichsen, professor, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kerstin Hildingsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Christer Hogstedt, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Pelle Johansson, utredningskonsulent, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Gunnel Jonäng, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Helena Kivisaari, ombudsman, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Carin Lyckéus, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Kjell Nilsson, folkhälsodirektör, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Måns Rosén, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Britt-Inger Stoltz, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Leif Svanström, professor, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Töres Theorell, professor, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulrika Carlström Nordkvist, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Lillemor Cedergren, socionom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Tore Karlsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Bernt Lundgren, socionom, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Lena Sandström, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Malena Sjöberg, journalist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Gun Sundberg, universitetslektor, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Anna Swift-Johannison, utredare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Susanne Öhrling, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Piroska Östlin, dr i medicinsk vetenskap, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman