Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 30 st. ♀ 16 ♂ 14 ) :

Görel Thurdin  []  ( Ordförande )
Olov Agné  []  ( Ledamot )
Christina Mörtberg  []  ( Ledamot )
Elvy Söderström  []  ( Ledamot )
Magnus Persson  []  ( Ledamot )
Lisa Warsén  []  ( Ledamot )
Ingolf Berg  []  ( Sakkunnig )
Mona Danielson  []  ( Sakkunnig )
Lars Wittenmark  []  ( Sakkunnig )
Christina Bergström  []  ( Expert )
Jan-Peter Elf  []  ( Expert )
Anders Elmevik  []  ( Expert )
Marika Engström  []  ( Expert )
Susanne Fahlgren  []  ( Expert )
Göran Friberg  []  ( Expert )
Arne Fasth  []  ( Expert )
Charlotta Hemgren  []  ( Expert )
Stefan Holm  []  ( Expert )
Berit Inge  []  ( Expert )
Charlotte Ingvar-Nilsson  []  ( Expert )
Mikael Iselow  []  ( Expert )
Anders Larsson  []  ( Expert )
Helén Lundahl  []  ( Expert )
Christer Marking  []  ( Expert )
Christin Norberg  []  ( Expert )
Ewa Thorslund  []  ( Expert )
Lena Trojer  []  ( Expert )
Jean-Pierre Zune  []  ( Expert )
June Lindahl  []  ( Sekreterare )
Tom Andersson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-21
Direktiv för rådet, se dir. 1999:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:44 Jämställdhetstransporter och IT
Medverkande :
Ordförande : Görel Thurdin, fr.o.m. 1999-10-22 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Olov Agné, fr.o.m. 1999-11-30 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Christina Mörtberg, tekn,doktor, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Elvy Söderström, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Magnus Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Lisa Warsén, konsult, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Tom Anderson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Mona Danielson, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-10-16
Sakkunnig : Lars Wittenmark, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-07-19
Expert : Christina Bergström, opinionsbildare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jan-Peter Elf, personaldirektör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Elmevik, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Susanne Fahlgren, sociolog, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Göran Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Arne Fasth, planerare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotta Hemgren, pol,mag., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-03-19
Expert : Stefan Holm, projektledare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Berit Inge, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Mikael Iselow, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Larsson, O chefsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Helén Lundahl, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christer Marking, kanslichef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christin Norberg, fr.o.m. 2001-03-20 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Ewa Thorslund, projektledare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-01
Expert : Lena Trojer, profssor, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jean-Pierre Zune, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Sekreterare : June Lindahl, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-06-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman