: : :

Medverkande i utredning : Mona Danielson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Mona Danielson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mona Danielson medverkat i ( 4 st. ):

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11)


Beteckning : N 1999:11
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-07
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-10-21
Direktiv för rådet, se dir. 1999:83
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Thurdin, Görel, fr.o.m. 1999-10-22 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Agné, Olov, fr.o.m. 1999-11-30 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Mörtberg, Christina, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Söderström, Elvy, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Persson, Magnus, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Warsén, Lisa, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Anderson, Tom, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Berg, Ingolf, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Danielson, Mona, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-10-16
Sakkunnig : Wittenmark, Lars, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-07-19
Expert : Bergström, Christina, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Elf, Jan-Peter, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Elmevik, Anders, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Engström, Marika, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Fahlgren, Susanne, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Friberg, Göran, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Fasth, Arne, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Hemgren, Charlotta, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-03-19
Expert : Holm, Stefan, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Inge, Berit, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Ingvar-Nilsson, Charlotte, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Iselow, Mikael, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Larsson, Anders O, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Lundahl, Helén, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Marking, Christer, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Norberg, Christin, fr.o.m. 2001-03-20 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Thorslund, Ewa, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-01
Expert : Trojer, Lena, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Zune, Jean-Pierre, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Sekreterare : Lindahl, June, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-06-29

Rapporter

SOU 2001:44Jämställdhetstransporter och IT
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:83
Arbetsgruppen för metodutveckling i jämställdhetsarbetet (A 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen för metodutveckling i jämställdhetsarbetet (A 1997:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-30
Lokal : Näringsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget skall sträcka sig över en period av minst 2 år.
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2001-12-31
Ordförande : Ingegerd Sahlström, statssekreterare, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Mona Danielson, departementsråd, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Carolyn Hannan-Andersson, genderrådgivare, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Dan Johansson, stadsdirektör, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Curt Karlsson, administrativ direktör
Ledamot : Magnus Ling, personalchef, fr.o.m. 1998-11-11 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Magnus Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-06-03 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Matz Svensson, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 1998-06-03
Ledamot : Gertrud Åström, samhällsvetare, fr.o.m. 1998-02-04 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Kerstin Kyhlberg Engvall, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Helén Lundkvist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Departementslokalsutredningen (SB 1994:01) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]

Departementslokalsutredningen (SB 1994:01)


Beteckning : SB 1994:01
Departement : Statsrådsberedningen
Senast ändrad : 1997-03-10
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1994:144.
Lokal :
01

Sammansättning


Lempert, Erik t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Danielson, Mona, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Ekman, Dag, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Lilja, Cathrine, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Nilsson, Bengt-Åke, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Andersson, Saily, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Holmgren, Martin, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nilsson, Per-Erik, fr.o.m. 1994-12-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Sandström, Sam-Olof t.o.m. 1996-01-31

Rapporter

SOU 1995:138Departementskontoret – stats-
rådsarbete utanför regeringskansliet.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:144
Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]

Kommittén (S 1992:06) för FN:s familjeår


Beteckning : S 1992:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:56, dir. 1994:14 och dir. 1995:105.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Ifvarsson, Carl-Anders t.o.m. 1994-11-09
Ordförande : Tauberman, Ann-Christin, fr.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Cederholm-Cars, Eva
Ledamot : Dahl, Mats
Ledamot : Danielson, Mona
Ledamot : Hultinger, Eva-Stina
Ledamot : Lidal, Bengt
Ledamot : Lindqvist, Göran
Ledamot : Pettersson, Gun-Marie
Ledamot : Thorstenson, Billy
Ledamot : Wiklund, Ethel
Ledamot : Zachrison-Nilsson, Ann
Sakkunnig : Drangel, Louise
Sakkunnig : Eriksson, Eva
Expert : Kindlund, Sören
Sekreterare : Arve-Parès, Birgit
Nilsson, Anne-Louise t.o.m. 1995-12-31
Wikström, Lena t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1996:37Sveriges medverkan i FN:s
familjeår.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1992:56
Dir. 1994:14
Dir. 1995:105
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:37 Sveriges medverkan i FN:s familjeår [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman