Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Susanne Fahlgren

Sök kontaktuppgifter till Susanne Fahlgren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Susanne Fahlgren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Susanne Fahlgren medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av lagstiftningen på kollektivtrafikområdet (N 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av lagstiftningen på kollektivtrafikområdet (N 2008:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:39 En ny kollektivtrafiklag BILAGOR
SOU 2009:81 Lag om resenärers rättigheter i lokal och regional kollektivtrafik
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Lundin, fr.o.m. 2008-06-05 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Ulf Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Lars-Börje Björfäll, vd, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Susanne Fahlgren, verksplanerare, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Anna Förander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Anna Grönlund, förbundsddirektör, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Lennart Hamnered, ordförande, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Eva Hellstrand, ordförande, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Henrik Hoffmeister, jurist, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Kurt Hultgren, generalsekreterare, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Margareta Husfeldt, beställningssamordnare, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Birgitta Johansson, ledamot, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Irene Oskarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Johan Schelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-10-01
Expert : Christer Wennerholm, G landstingsråd, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-10-01
Sekreterare : Charlotte Björklund Uggla, fr.o.m. 2008-06-05 t.o.m. 2009-10-15
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2008-06-05 t.o.m. 2009-10-14
Sekreterare : Stefan Pettersson, fr.o.m. 2009-01-07 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:55 Översyn av lagstiftningen på kollektivområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:39 En ny kollektivtrafiklag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:81 Lag om resenärers rättigheter i lokal och regional kollektivtrafik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-11
Direktiv för delegationen, se dir. 2001:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:68 Sociala skillnader i skador bland barn och ungdomar
SOU 2002:99 Barns skador i Sverige - Barnskadeatlas med frekvenser och trender på nationell-, läns- och kommunnivå 1987-2000
SOU 2003:19 Barns rätt till säkra och utvecklande miljöer. Framtida huvudman
SOU 2003:79 Två läsår bland 10-15 åringar i Stockholms län. Inblick i skademönster, skadeomständigheter och skolliv
SOU 2003:127 Från barnolycksfall till barns rätt till säkerhet och utveckling
Medverkande :
Ordförande : Agneta Karlsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ragnar Andersson, professor, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ingvar Enqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Gudrun Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Susanne Fahlgren, samhällsvetare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ulrika Lindmark, jurist, fr.o.m. 2003-09-15
Ledamot : Anna-Lena Olsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Jan Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Iréne Tallhage-Lönn, expert, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Marcus Bjering, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Maria Dremé, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Björn Dufva, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30 t.o.m. 2002-07-31
Sakkunnig : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 2002-05-07
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Nic Nilsson, medlemssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lena Nyberg, barnombudsman, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Anna Sanell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Pia Björklid, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Ulf Björnstig, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Staffan Janson, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Lucie Laflamme, docent, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Gun Neuman, generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Elisabeth Aldenberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marie Hasselberg, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Kaj Sundström, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:79 Barnsäkerhetsdelegation

Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-21
Direktiv för rådet, se dir. 1999:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:44 Jämställdhetstransporter och IT
Medverkande :
Ordförande : Görel Thurdin, fr.o.m. 1999-10-22 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Olov Agné, fr.o.m. 1999-11-30 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Christina Mörtberg, tekn,doktor, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Elvy Söderström, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Magnus Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Lisa Warsén, konsult, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Tom Anderson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Mona Danielson, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-10-16
Sakkunnig : Lars Wittenmark, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-07-19
Expert : Christina Bergström, opinionsbildare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jan-Peter Elf, personaldirektör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Elmevik, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Susanne Fahlgren, sociolog, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Göran Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Arne Fasth, planerare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotta Hemgren, pol,mag., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-03-19
Expert : Stefan Holm, projektledare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Berit Inge, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Mikael Iselow, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Larsson, O chefsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Helén Lundahl, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christer Marking, kanslichef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christin Norberg, fr.o.m. 2001-03-20 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Ewa Thorslund, projektledare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-01
Expert : Lena Trojer, profssor, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jean-Pierre Zune, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Sekreterare : June Lindahl, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman