Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marika Engström

Sök kontaktuppgifter till Marika Engström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marika Engström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marika Engström medverkat i ( 4 st. ):

Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:1 och dir. 2002:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum
Medverkande :
Ordförande : Anna Berger-Kettner, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Andrén Karlsson, rektor, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sture Arnesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Christina Axelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunilla Berglund, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lars Björkman, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gertrud Brorsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Agneta Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Viviann Gerdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunnar Hedberg, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Leif Hjalmarsson, ordförande länstrafiken i Norrbotten, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lieselotte Johansson, pol.sekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Karlsson, landstingsråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sten Nordin, gatu- och fastighetsborgarråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2001-12-16
Ledamot : Jonas Rydberg, kanslichef, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jens Åberg, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Fredrik Ahlén, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Bergeå, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Christina Bergström, civilekonom, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lotta Danin, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Cilla Franzén, trafik- och personalchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lennart Hamnered, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Anders Hermansson, handläggare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Maria Höglander, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Johansson, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Jan-Erik Kjellberg, tf förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Källberg, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-07-10
Expert : June Lindahl, projektledare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Kerstin Lindblad, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lena Lingqvist, arkitekt, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Monica Lövström, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Berndt Nielsen, kollektivtrafikchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Annika Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Magnus Persson, direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Helena Sundberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Einar Tufvesson, sft. avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Claes Westberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Huvudsekreterare : Bengt Holmberg, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-10
Sekreterare : Håkan Jansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Bosse Wallin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:106 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken ]
Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Rådet för jämställdhetsfrågor som rör transport- och IT-tjänster (N 1999:11)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-10-21
Direktiv för rådet, se dir. 1999:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:44 Jämställdhetstransporter och IT
Medverkande :
Ordförande : Görel Thurdin, fr.o.m. 1999-10-22 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Olov Agné, fr.o.m. 1999-11-30 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Christina Mörtberg, tekn,doktor, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Elvy Söderström, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2000-04-10
Ledamot : Magnus Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-11-09 t.o.m. 2001-06-19
Ledamot : Lisa Warsén, konsult, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Tom Anderson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Sakkunnig : Mona Danielson, departementsråd, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-10-16
Sakkunnig : Lars Wittenmark, fr.o.m. 2000-10-17 t.o.m. 2001-07-19
Expert : Christina Bergström, opinionsbildare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jan-Peter Elf, personaldirektör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Elmevik, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Susanne Fahlgren, sociolog, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Göran Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Arne Fasth, planerare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotta Hemgren, pol,mag., fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-03-19
Expert : Stefan Holm, projektledare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Berit Inge, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Mikael Iselow, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Anders Larsson, O chefsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Helén Lundahl, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christer Marking, kanslichef, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Christin Norberg, fr.o.m. 2001-03-20 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Ewa Thorslund, projektledare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-01
Expert : Lena Trojer, profssor, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-06-19
Expert : Jean-Pierre Zune, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-06-19
Sekreterare : June Lindahl, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2001-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (K 1997:02) om organisation och samordning av den interregionala persontrafiken [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (K 1997:02) om organisation och samordning av den interregionala person- trafiken
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:78
Lokal : Banverket, 781 85 BORLÄNGE, tel. växel 0243-45 000
Utredningen har avgett :
SOU 1997:129 "Kollektiv trafik i tid" inkl. bilaga - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Hans Sandebring, generaldirektör, fr.o.m. 1997-06-03 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Maud Edgahr-Wettergren, projektledare, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Marika Engström, projektledare, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Ingemar Lundin, civilingenjör, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Birger Sjöberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Bengt Skagersjö, sekreterare, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Anne-Marie Snäll, chef, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Helena Sundberg, utredare, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Rolf Waara, direktör, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Bo Östlund, sektionschef, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Mikael Prenler, stabsdirektör, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-10-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:129 Kollektivtrafik i tid [ pdf |Paragraftecken ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande 1
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken - delbetänkande 2
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karin Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bo Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingemar Siby, kooperativ företagare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Karin Svensson, adjunkt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Per Westerberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åke Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Catharina Blom, enhetschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bo Carlsund, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anna Lisa Engström, direktör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Maria Eriksson, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Sonja Ewerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Maria Gustavsson, glesbygdsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Gunnar Hermansson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yngve Johansson, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Karlsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Jan Källsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Katarina (Kajsa) Larsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åsa Lindell-Byström, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ingemar Lundin, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Richard Montgomery, vägdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lars Nilsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helene Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olof Nordell, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Tommy Nordin, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Göran Nyström, föredragande, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Kurt Palmgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karin Schibbye, landsarkivarie, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Widlert, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : June Ärleskog, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Hans Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Gunnar Davidsson, utredare, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Marika Engström, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Hans Silborn, civilingenjör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Eva Lena Fahlström, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Lena Pereira, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman