Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 7 ♂ 10 ) :

Sven-Åke Johansson  []  ( Ordförande )
Elisabet Nihlfors  []  ( Ledamot )
Sten-Bertil Olsson  []  ( Ledamot )
Ulla Thorslund  []  ( Ledamot )
Lars Werner  []  ( Ledamot )
Ulf Lindberg  []  ( Sekreterare )
Rolf Ornbrant  []  ( Sekreterare )
Berit Jigvall  []  ( Assistent )
Rauni Westin  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-15
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:55 och dir. 1999:76
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? - delbetänkande
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor?
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor - hot eller tillgång?
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, skoldirektör, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Elisabet Nihlfors, utvecklingsledare, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-10-25
Ledamot : Sten-Bertil Olsson, skoldirektör, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Ulla Thorslund, enhetschef, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Lars Werner, verksjurist, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Christer Waldorfskolefederationen Carlbaum, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Peter Svenska Montessoriförbundet Jorméus, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Laina Svenska Kommunförbundet Kempe, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Örjan Waldorfskolefederationen Liebendörfer, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Karina Sveriges Lindbert, fristående Waldorfskolors Föräldraförening, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Åke Sveriges Kristna Friskoleråd Nilsson, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Helena Sverigefinska Riksförbundet Schmidt, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Mats Svenska Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Johanna Friskolornas Riksförbund Tunhammar, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2001-02-21
Sekreterare : Ulf Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-03-11
Sekreterare : Rolf Ornbrant, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-06 t.o.m. 1999-11-01
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-02-21
Assistent : Rauui Westin, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman