Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Berit Jigvall

Sök kontaktuppgifter till Berit Jigvall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Berit Jigvall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Berit Jigvall medverkat i ( 5 st. ):

Kommittén om biotekniken i samhället – möjligheter och risker (U 1998:01) [ Avslutad 2000 ] [ Assistent ]
Kommittén om biotekniken i samhället - möjligheter och risker(U 1998:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:70 Gentekniknämnden - delbetänkande
SOU 2000:103 Att spränga gränser, bioteknikens möjligheter och risker
Medverkande :
Ordförande : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Lennart Brunander, fr.o.m. 1998-10-30 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Alf Eriksson, pappersbruksarbetare, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Per Landgren, fil.lic., fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Tanja Linderborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Gudrun Lindvall, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Anita Persson, socialkamrer, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Bertil Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Majléne Westerlund Panke, ombudsman, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 2000-12-01
Ledamot : Marie Wilén, fr.o.m. 1998-02-17 t.o.m. 1998-10-29
Sekreterare : Thore Brolin, rådman, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2000-11-03
Sekreterare : Lennart Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-10-22
Bitr. sekreterare : Aija Sadurskis, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-12-15
Sekreterare : Gunilla Wiklund, redaktör, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-12-31
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:70 Gentekniknämnden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:103 Att spränga gränser – Bioteknikens möjligheter och risker [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén för översyn av den svenska forskningspolitiken (U 1997:09) [ Avslutad 1998 ]
Kommittén för översyn av den svenska forskningspolitiken (U 1997:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-22
Direktiv för se dir. 1997:67.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:128 Forskningspolitik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Britt-Marie Danestig-Olofsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Margitta Edgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Peter Egardt, direktör, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Reynold Furustrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Gunnar Goude, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Marianne Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Berit Löfstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Helena Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Eva Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Olle Sandahl, övertandläkare, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Bengt Silverstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Huvudsekreterare : Sonja Dahl, direktör, fr.o.m. 1997-06-01
Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:67 Den svenska forskningspolitiken

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:128 Forskningspolitik [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07) [ Avslutad 1999 ] [ Assistent ]
Kommittén om lärarutbildningen (U 1997:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-03-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:54. och dir. 1998:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:63 Att lära och leda - slutbetänkande maj 1999.
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Siri Dannaeus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Christa Löwl, kommunalråd, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ewa Samuelsson, rektor, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Thomas Strand, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Nils-Erik Söderqvist, gymnasielärare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Göran Tollbäck, gymnasielärare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Patrik Waldenström, utbildningschef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1998-11-18
Sakkunnig : Agneta Bladh, generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-10-25
Sakkunnig : Bengt Börjesson, professor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Olle Holmberg, områdesrektor, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 0199-06-14
Sakkunnig : Ingrid Lindskog, sekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-11-07
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Mariann Samuelson, fil.dr., fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-06-14
Sakkunnig : Marianne Wedin, sekreterare, fr.o.m. 1997-11-08 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-04-28
Expert : Myrna Smitt, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Sofia Wallström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-29 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Ann-Katrin Wirén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-06-14
Huvudsekreterare : Jöran Rehn, utbildningsledare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30
Huvudsekreterare : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1997-09-16 t.o.m. 1999-09-12
Sekreterare : Mikael Alexandersson, universitetslektor, fr.o.m. 1998-01-15 t.o.m. 1999-07-31
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10) [ Avslutad 2001 ] [ Assistent ]
Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-15
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:55 och dir. 1999:76
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? - delbetänkande
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor?
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor - hot eller tillgång?
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, skoldirektör, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Elisabet Nihlfors, utvecklingsledare, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-10-25
Ledamot : Sten-Bertil Olsson, skoldirektör, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Ulla Thorslund, enhetschef, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Lars Werner, verksjurist, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Christer Waldorfskolefederationen Carlbaum, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Peter Svenska Montessoriförbundet Jorméus, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Laina Svenska Kommunförbundet Kempe, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Örjan Waldorfskolefederationen Liebendörfer, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Karina Sveriges Lindbert, fristående Waldorfskolors Föräldraförening, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Åke Sveriges Kristna Friskoleråd Nilsson, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Helena Sverigefinska Riksförbundet Schmidt, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Mats Svenska Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Johanna Friskolornas Riksförbund Tunhammar, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2001-02-21
Sekreterare : Ulf Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-03-11
Sekreterare : Rolf Ornbrant, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-06 t.o.m. 1999-11-01
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-02-21
Assistent : Rauui Westin, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor – hot eller tillgång [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6–16 år (U 1996:04) [ Avslutad 1997 ]
Kommittén om pedagogisk verksamhet för barn och ungdom 6-16 år (U 1996:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:61 och dir. 1997:30.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:21 Växa i lärande - Förslag till läroplan för barn och unga 6-16 år
SOU 1997:157 Att erövra omvärlden. Förslag till läroplan för förskolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Bengt-Erik Andersson, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Gunilla Dahlberg, bitr. professor, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Birgitta Kennedy, förskollärare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Ingrid Pramling, professor, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Ledamot : Dick Samuelsson, utbildningschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Göte Apelberg, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Sakkunnig : Barbara Martin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-03 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Hardy Hedman, redaktör /kd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Cathrine Håkansson, förbundssekreterare /c, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Tomas Högström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Eva Johansson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Chris Nilson, områdesföreståndare /v, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Expert : Torbjörn Pettersson, partisekreterare /fp, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-03
Sekreterare : Margareta Nuder, socionom, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-16
Berit Jigvall, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Ing-Britt Melin, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-11-30
Sigbrit Wollbrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-11-30
Eva-Britt Östblom, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman