Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Rauni Westin

Sök kontaktuppgifter till Rauni Westin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Rauni Westin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Rauni Westin medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10) [ Avslutad 2001 ] [ Assistent ]

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10)


Beteckning : U 1997:10
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-06
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-15
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:55 och dir. 1999:76
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Sven-Åke, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Nihlfors, Elisabet, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-10-25
Ledamot : Olsson, Sten-Bertil, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Thorslund, Ulla, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Werner, Lars, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Carlbaum, Christer, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Jorméus, Peter, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Kempe, Laina, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Liebendörfer, Örjan, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Lindbert, Karina, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Nilsson, Åke, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Schmidt, Helena, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Söderberg, Mats, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Tunhammar, Johanna, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2001-02-21
Sekreterare : Lindberg, Ulf, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-03-11
Sekreterare : Ornbrant, Rolf, fr.o.m. 1997-08-06 t.o.m. 1999-11-01
Assistent : Jigvall, Berit, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-02-21
Assistent : Westin, Rauui, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31

Rapporter

SOU 1998:112Resurser på lika villkor? – delbetänkande
SOU 1999:98Likvärdiga villkor?
SOU 2001:12Fristående gymnasieskolor – hot eller tillgång?
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor – hot eller tillgång [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04) [ Avslutad 1997 ]

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04)


Beteckning : U 1995:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-06
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:19 och dir. 1997:2.
Lokal :
01234567

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Olle, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30
Vice ordförande : Nihlfors, Elisabet, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Andersson, Lisbeth, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-24
Ledamot : Aulin-Gråhamn, Lena, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Bergöö, Kerstin, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Ehrstrand, Börje, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Eklind, Katarina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Fellke, Pia-Lotta, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Kågström, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Mohn, Göran, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-02-29
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Olsson, Anders, fr.o.m. 1996-05-15 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Sandahl, Peder, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Springe, Anneli, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Östman, Marika, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-07
Sakkunnig : Hörnqvist, Berit, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-10-30
Sakkunnig : Johansson, Henning, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Norborg, kansliråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Olsson, Gunilla, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Zackari, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Frykholm, Joel, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Grundin, Gustav, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Gustavsson, Lars H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Holm, Ann, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Jörbeck, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Kamil, Christian, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-12-02
Stenbeck, Jon, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Tägtström, Christopher, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Andersson, Marja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Högström, Tomas, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Jefflén, Martin, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-11-30
Kläppe, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Ljung, Marita, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Persson, Emil /v, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-02-28
Rönnmark, Marie-Louise /s, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Sigander, Mikaela, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Sävborg, Görel, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-09-03
Sekreterare : Wallentin, Christer, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-11-30
Westin, Rauni, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30

Rapporter

SOU 1995:103Föräldrar i självförvaltande
skolor
SOU 1996:22Inflytande på riktigt – Om
elevers rätt till inflytande, delaktighet och
ansvar
SOU 1996:143Krock eller möte – Om den
mångkulturella skolan.
SOU 1997:121Skolfrågor – Om skola i en ny tid.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om distansmetoder inom utbildningen (U 1995:07) (DUKOM) [ Avslutad 1998 ]

Utredningen om distansmetoder inom utbildningen (U 1995:07) (DUKOM)


Beteckning : U 1995:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:69, dir. 1996:17 och dir. 1997:49
Lokal :
0

Sammansättning


Engqvist, Lars, fr.o.m. 1995-05-05 t.o.m. 1998-03-31
Göransson, Lars, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Andersson, Michael, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Christoffersson, Nils-Olof, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Ericks, Peter, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Gisselberg, Margareta, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Hedborg, Gunnar, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Holmberg, Carl, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Håkansson, Signild, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Johansson, Kent, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Marén, Lars, fr.o.m. 1996-05-31 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Marklund, Kari, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Nordling, Thomas, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Nyman, Ingela, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Oldin, Jan, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Olofsdotter-Nilsson, Ing-Marie, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-06-17
Expert : Wennberg, Lena, fr.o.m. 1995-08-16 t.o.m. 1996-04-14
Expert : Åström, Eva, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1998-06-17
Huvudsekreterare : Göransson, Lars, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Charpentier, Agneta, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Erichs, Peter, fr.o.m. 1995-05-08 t.o.m. 1996-08-31
Sekreterare : Utterström, Astrid, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1998-05-31
Westin, Rauni, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1998-06-01

Rapporter

SOU 1995:120TV och utbildning
- delbetänkande
SOU 1997:148Utbildningskanalen
- delbetänkande
SOU 1998:83"På distans" av Carl Holmberg och
"Kostnadseffektiv distansutbildning" av
Nils-Olof Christoffersson – delbetänkande
SOU 1998:57Utvärdering av distansutbildnings-
projekt med IT-stöd av Eva Åström – delbetänkande
SOU 1998:84Flexibel utbildning på distans
- slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1994:03) för statlig utvärdering av folkbildningen [ Avslutad 1996 ]

Utredningen (U 1994:03) för statlig utvärdering av folkbildningen


Beteckning : U 1994:03
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för ändrats genom regeringsbeslut 1996-05-30
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM Direktiv för utredningen, se dir. 1994:12.
0

Sammansättning


Andrén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Furuland, Lars, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Ivarsson, Kent, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Jonsson, Jan O, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Micheletti, Michele, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Olsson, Marta, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Paulsson, Rolf, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Svensson, Alvar, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-01-31
Säljö, Roger, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1996-11-30
Viirman, Ants, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Wikström, Gudrun, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Charpentier, Agneta, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Göransson, Lars, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Westin, Rauni, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30

Rapporter

regeringsbeslut 1996-05-30
Utredningen har avgett
SOU 1995:141Folkbildning och vuxenstudier
Rekrytering, omfattning, erfarenheter
SOU 1996:47Cirkelsamhället
SOU 1996:75Värden i folkhögskolevärlden.
SOU 1996:122Kunskapssyn och samhällsnytta i
hantverkscirklar och hantverksutövande
SOU 1996:127Folkbildningens institutioner,
SOU 1996:159Folkbildningen – en utvärdering.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:12 Statlig utvärdering av folkbildningen

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman