Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulf Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Ulf Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulf Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulf Lindberg medverkat i ( 2 st. ):

Riksintresseutredningen (M 2014:01) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Riksintresseutredningen (M 2014:01)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:59 Bostadsförsörjning och riksintressen
SOU 2015:99 Planering och beslut för hållbar utveckling. Miljöbalkens hushållsbestämmelser
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Falemo, generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Camilla Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Robert Andrén, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-07-30
Expert : Peter Benson, samordnare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Bergdahl, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergdahl, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Bergenås, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ylva Birkne, specialist, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-05-07
Expert : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Folke Borgh, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Magdalena Bosson, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 2015-10-12 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lena Eriksson Bram, hydrolog, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Daniel Fahlander, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Karin Hebert, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Hägglund, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Johansson, rådgivare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Gunilla Kock Hansson, verksjurist, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lars Marcus Kuhmunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Bengt Larsén, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Lotta Lewin Philblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Ulf Lindberg, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eidar Lindgren, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Margareta Lindquist, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Jerker Moström, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Nordlander, senior advisor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Sylvia Nylin, generalsekreterare, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anton Persson, samhällsplanerare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Eva Rosenhall, utredare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-10-11
Expert : Matilda Schön, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Wahlström, handläggare, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Johan Wallander, filosofie doktor, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Anna Åberg, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-08 t.o.m. 2015-12-03
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2015-12-03
Huvudsekreterare : Bengt Arwidsson, fr.o.m. 2014-02-21 t.o.m. 2015-12-15
Sekreterare : Sara Bergdahl, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-08-15
Sekreterare : Jonas Ledelius, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2015-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för uppföljning av resursfördelning till fristående grundskolor (U 1997:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-15
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:55 och dir. 1999:76
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? - delbetänkande
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor?
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor - hot eller tillgång?
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, skoldirektör, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Elisabet Nihlfors, utvecklingsledare, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-10-25
Ledamot : Sten-Bertil Olsson, skoldirektör, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Ulla Thorslund, enhetschef, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Ledamot : Lars Werner, verksjurist, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 2001-02-21
Christer Waldorfskolefederationen Carlbaum, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Peter Svenska Montessoriförbundet Jorméus, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Laina Svenska Kommunförbundet Kempe, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Örjan Waldorfskolefederationen Liebendörfer, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Karina Sveriges Lindbert, fristående Waldorfskolors Föräldraförening, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Åke Sveriges Kristna Friskoleråd Nilsson, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Helena Sverigefinska Riksförbundet Schmidt, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-10
Mats Svenska Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2001-02-21
Johanna Friskolornas Riksförbund Tunhammar, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2001-02-21
Sekreterare : Ulf Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-03-11
Sekreterare : Rolf Ornbrant, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-08-06 t.o.m. 1999-11-01
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-02-21
Assistent : Rauui Westin, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:112 Resurser på lika villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:98 Likvärdiga villkor? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:12 Fristående gymnasieskolor – hot eller tillgång [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman