Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation (Ju 1997:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation (Ju 1997:12) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 11 ♂ 10 ) :

Lars-Erik Lövdén  []  ( Ordförande )
Ann-Catrin Bergman  []  ( Ledamot )
Vanja Edwinson  []  ( Ledamot )
Eskil Erlandsson  []  ( Ledamot )
Lennart Holmlund  []  ( Ledamot )
Märta Johansson  []  ( Ledamot )
Göran Magnusson  []  ( Ledamot )
Johnny Magnusson  []  ( Ledamot )
Siw Persson  []  ( Ledamot )
Helena Streiffert  []  ( Ledamot )
Alice Åström  []  ( Ledamot )
Olof Egerstedt  []  ( Sakkunnig )
Ulf Henricsson  []  ( Sakkunnig )
Maria Bredberg  []  ( Expert )
Annika Brickman  []  ( Expert )
Johan Dixelius  []  ( Expert )
Håkan Färm  []  ( Expert )
Maj Johansson  []  ( Expert )
Rolf Kläppe  []  ( Expert )
Gunhild Lindström  []  ( Expert )
Eva Ahlquist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation (Ju 1997:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:121.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:74 Styrningen av polisen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, opp.råd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Vanja Edwinson, kommunalråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Lennart Holmlund, kommunalråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Märta Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Johnny Magnusson, kommunalråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Helena Streiffert, jur.kand., fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sakkunnig : Olof Egerstedt, överdirektör, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sakkunnig : Ulf Henricsson, länsråd, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Maria Bredberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Annika Brickman, departementsråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Johan Dixelius, polisintendent, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Håkan Färm, departementsråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Maj Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Rolf Kläppe, länspolismästare, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sekreterare : Eva Ahlquist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1998-06-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman