Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Olof Egerstedt

Sök kontaktuppgifter till Olof Egerstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Olof Egerstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Olof Egerstedt medverkat i ( 14 st. ):

Personuppgiftsbehandling i samband med strafförelägganden, förelägganden av ordningsbot och uppbörd av böter (Ju 2014:G) [ Avslutad 2015 ]
Personuppgiftsbehandling i samband med strafförelägganden, förelägganden av ordningsbot och uppbörd av böter (Ju 2014:G)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-10
Direktiv för uppdraget, se PM dnr Ju2014/2637/P
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21 Göteborg, tel. 031- 701 53 69
Uppdraget beräknas vara slutfört den 20 januari 2015.
Medverkande :
Olof Egerstedt, f.d. överdirektör, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-01-20
Sekreterare : Susanne Stenberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-04-22 t.o.m. 2015-01-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2015:5 Uppbörd av böter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag om lagstiftning om register över tillträdesförbud vid idrottsarrangemang och arrangörsavstängningar (Ju 2013:C) [ Avslutad 2013 ]

Uppdrag om lagstiftning om register över tillträdesförbud vid idrottsarrangemang och arrangörsavstängningar (Ju 2013:C)


Beteckning : Ju 2013:C
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2015-10-16
Status : Avslutad B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-04-30
Direktiv för uppdraget, se PM dnr Ju2013/3474/P
Lokal :
Uppdraget beräknas vara slutfört den 15 november 2013.

Sammansättning


Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-12-15
Sekreterare : Ahlström, Cecilia, fr.o.m. 2013-05-27 t.o.m. 2013-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2013:77 Register över bl.a. tillträdesförbud vid idrottsarrangemang [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Behandling av personuppgifter vid Statens kriminaltekniska laboratorium (Ju 2012:J) [ Avslutad 2013 ]

Behandling av personuppgifter vid Statens kriminaltekniska laboratorium (Ju 2012:J)


Beteckning : Ju 2012:J
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2015-10-16
Status : Avslutad B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-08-22
Direktiv för uppdraget, se Dnr Ju2012/5620/P
Lokal :
Uppdraget ska redovisas senast den 31 januari 2013.

Sammansättning


Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2013-04-01
Sekreterare : Burman, Hedvig, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utbyte av uppgifter ur kriminalregister (Ju 2010:C) [ Avslutad 2011 ]
Utbyte av uppgifter ur kriminalregister (Ju 2010:C)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-11
Direktiv för se, PM dnr Ju2010/2196/P
Medverkande :
Olof Egerstedt, f.d. överdirektör, fr.o.m. 2010-03-11 t.o.m. 2011-04-30
Aimée Jillger, verksjurist på Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2010-03-11 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2011:15 Utbyte av uppgifter ur kriminalregister mellan EU:s medlemsstater [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]

Skyddslagsutredningen (Fö 2007:01)


Beteckning : Fö 2007:01
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-05
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-01-25
Direktiv för se, dir. 2007:6
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Agélii, Staffan, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Broms-Hagelin, Maria, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Diamant, Maria, fr.o.m. 2007-07-01
Expert : Eriksson, Annika, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Hydfors, Tommy, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kihlström, Per, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Olofsson, Lennart, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Ryding-Berg, Stefan, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Renell, Per, fr.o.m. 2007-09-07
Expert : Thernlund, Henrik, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Jakobsson, Daniel, fr.o.m. 2007-10-01
Sekreterare : Renell, Per, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-09-06

Rapporter

SOU 2008:50Skyddet för samhällsviktig verksamhet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:50 Skyddet för samhällsviktig verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stödutredningen (Ju 2004:12) [ Avslutad 2005 ] [ Särskild utredare ]

Stödutredningen (Ju 2004:12)


Beteckning : Ju 2004:12
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:119 och 2005:82
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2005-09-30
Expert : Andersson, Arne, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Diamant, Maria, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Engström, Lars, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Göransson, Sverker, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Hassel, Fredrik, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ryding Berg, Stefan, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Schyberg, Staffan, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Marcelind, Ragnwi, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Olsson, Rolf, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Pehrson, Johan, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Sandgren, Margareta, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Stenmark, Rigmor, fr.o.m. 2005-05-03 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Adolfson, Katarina, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-09-30

Rapporter

SOU 2005:70Polisens behov av stöd i samband med terrorismbekämpning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:70 Polisens behov av stöd i samband med terrorismbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Folkrättsdelegationen (UD 2002:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2016 ] [ Ledamot ]
Folkrättsdelegationen (UD 2002:B) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Frank Belfrage, kabinettsekreterare, fr.o.m. 2006-10-10
Ordförande : Hans Dahlgren, kabinettsekreterare, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2006-09-25
Vice ordförande : Yvonne Gustafsson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2003-10-24
Vice ordförande : Jonas Hjelm, statssekreterare, fr.o.m. 2003-10-25 t.o.m. 2006-09-25
Vice ordförande : Håkan Jevrell, statssekreterare, fr.o.m. 2007-09-11
Vice ordförande : HG Wessberg, statssekreterare, fr.o.m. 2007-05-04 t.o.m. 2007-09-10
Ledamot : Urban Ahlin, vice ordförande i utrikesutskottet, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Stefan Amér, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-05-03
Ledamot : Bengt Anderberg, generaldirektör, Totalförsvarets forskningsinstitut, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2003-10-24
Ledamot : Michael Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Monica Andersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2003-10-24
Ledamot : Sture Andersson, generalläkare Försvarsmakten, fr.o.m. 2004-05-27 t.o.m. 2007-05-03
Ledamot : Pernilla Baralt, planeringschef, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-05-03
Ledamot : Ann-Marie Begler, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2004-05-27
Ledamot : Klas Bergenstrand, generaldirektör SÄPO, fr.o.m. 2004-05-27 t.o.m. 2007-01-22
Ledamot : Hans Berntson, ställföreträdande överbefälhavare, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Annika Brickman, rättschef, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Ove Bring, professor, Försvarshögskolan, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Paula Burrau, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2003-10-25 t.o.m. 2004-11-15
Ledamot : Nils Daag, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Olof Egerstedt, överdirektör, RPS, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2002-12-17
Ledamot : Carl Henrik Ehrenkrona, rättschef, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Eskil Erlandsson, ordförande i riksdagens försvarsutskott, fr.o.m. 2003-10-25 t.o.m. 2007-05-03
Ledamot : Rolf Gunnarsson, vice ordförande riksdagens försvarsutskott, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Anne-Marie Göransson, generalläkare, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2004-05-27
Ledamot : Marie Hafström, generaldirektör och stf chef Försvarsmakten, fr.o.m. 2005-12-02
Ledamot : Elinor Hammarskjöld, departementsråd, fr.o.m. 2005-12-02
Ledamot : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2003-10-25
Ledamot : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2008-06-01
Ledamot : Marie Jacobsson, ämnesråd, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Anders Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-06-01
Ledamot : Jan Knutsson, departementsråd, fr.o.m. 2005-12-02 t.o.m. 2007-05-03
Ledamot : Sofia Krigsman, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2008-06-01
Ledamot : Henrik Landerholm, chef Försvarshögskolan, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Göran Lenmarker, ordförande i utrikesutskottet, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Helena Lindberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2003-10-25 t.o.m. 2008-05-31
Ledamot : Hans Lundborg, departementsråd, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Claes Meijer, generalläkare, Försvarsmaken, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Göran Melander, professor, Rauol Wallenberginstitutet, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Ulrika Messing, ordförande Riksdagens försvarsutskott, fr.o.m. 2007-05-04 t.o.m. 2008-05-31
Ledamot : Anders Milton, ordförande i Svenska Röda korset, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Jan Nordlander, MR-ambassadör, fr.o.m. 2005-12-02
Ledamot : Johan Raeder, departementsråd, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2002-12-17
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Martina Ränk, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Anders Rönquist, fr.o.m. 2002-12-17 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Madelene Sandström, generaldirektör, FOI, fr.o.m. 2003-10-25
Ledamot : Ulla Ström, ambassadör, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2004-11-15
Ledamot : Bengt Svenson, rikspolischef, fr.o.m. 2008-06-01
Ledamot : Christina Weihe, rättschef, fr.o.m. 2002-06-27
Ledamot : Erik Wennerström, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-04
Ledamot : Malin Werner, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2007-09-10
Ledamot : Bengt Westerberg, ordförande, Svenska röda korset, fr.o.m. 2005-12-02
Ledamot : Erik Windmar, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2004-10-24
Ledamot : Pål Wrange, ämnesråd, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Ingvar Åkesson, rätts- och expeditionschef, fr.o.m. 2002-06-27 t.o.m. 2003-10-24
Ledamot : Nils Öberg, expeditionschef, fr.o.m. 2005-12-02 t.o.m. 2007-05-03
Sekreterare : Malin Greenhill, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Mia Hallén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-05-04
Sekreterare : Pernilla Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-04 t.o.m. 2008-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredning (Fö 2001:03) om översyn av Försvarets radioanstalt [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Utredning (Fö 2001:03) om översyn av Försvarets radioanstalt


Beteckning : Fö 2001:03
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-01
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-09-06
Direktiv för utredningen se, dir. 2001:66 och dir. 2002:152
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wiktorin, Owe, fr.o.m. 2001-09-06
Sakkunnig : Birath, Ulf, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Petersson, Sven-Olof, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Åkesson, Ingvar, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Backteman, Elisabeth, fr.o.m. 2001-10-18 t.o.m. 2002-02-11
Expert : Dràb, Michaela, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Koch, Michael, fr.o.m. 2002-02-12
Expert : Mattsson, Therese, fr.o.m. 2001-11-01
Expert : Sohlman, Staffan, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Syrén, Håkan, fr.o.m. 2001-10-18
Expert : Weihe, Christina, fr.o.m. 2001-10-18
Sekreterare : Dryselius, Harald, fr.o.m. 2001-11-01

Rapporter

SOU 2003:30Försvarets radioanstalt – en översyn
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:30 Försvarets radioanstalt – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation (Ju 1997:12) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om översyn av polisväsendets ledningsorganisation (Ju 1997:12)


Beteckning : Ju 1997:12
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:121.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Edwinson, Vanja, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Erlandsson, Eskil, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Holmlund, Lennart, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Johansson, Märta, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Magnusson, Göran, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Magnusson, Johnny, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Persson, Siw, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Streiffert, Helena, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Ledamot : Åström, Alice, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sakkunnig : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sakkunnig : Henricsson, Ulf, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Bredberg, Maria, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Brickman, Annika, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Dixelius, Johan, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Färm, Håkan, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Johansson, Maj, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Kläppe, Rolf, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Expert : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1997-12-08 t.o.m. 1998-06-07
Sekreterare : Ahlquist, Eva, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1998-06-07

Rapporter

SOU 1998:74Styrningen av polisen
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:74 Styrningen av polisen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgruppen (Fö 1995:A) rörande säkerheten kring militära skjutvapen [ Avslutad 1995 ]
Arbetsgruppen (Fö 1995:A) rörande säkerheten kring militära skjutvapen
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-01-23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:38 Säkrare hantering av statens skjutvapen
Medverkande :
Olof Egerstedt, expeditionschef, fr.o.m. 1995-01-23
Tord Modig, kriminalinspektör, fr.o.m. 1995-01-26
Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-26
Olle Strid, överstelöjtnant, fr.o.m. 1995-01-26
Kaj Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-23
Maj Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1995:38
Säkerhetsskyddsutredningen (Ju 1993:09) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Säkerhetsskyddsutredningen (Ju 1993:09)


Beteckning : Ju 1993:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-04-26
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:81 och 1993:123.
Lokal :
0

Sammansättning


Börjesson, Mats, fr.o.m. 1993-08-31 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Egerstedt, Olof, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Hedström, Anne-Marie, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Källmén, Stefan, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Rekke, Nils, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Strid, Olof, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Svensson, Tommy, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Söderlöw, Göran, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Wahlqvist, Sten, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1995-01-11
Sekreterare : Kärrlander, Nils, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1995-01-31
Sekreterare : Rekke, Nils t.o.m. 1994-10-31

Rapporter

SOU 1994:149Säkerhetsskydd
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:149 Säkerhetsskydd [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgruppen (Fö 1992:A) om reglering av utlandssamarbete inom Försvarsdepartementets verksamhetsområde [ Avslutad 1993 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen (Fö 1992:A) om reglering av utlands- samarbete inom Försvarsdepartementets verksamhets- område
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Medverkande :
Ordförande : Olof Egerstedt, expeditionschef
Ledamot : Kurt Blixt, departementsråd
Ledamot : Nils Daag, departementsråd/ambassadör
Ledamot : Carl-Henrik Ehrencrona, hovrättsassessor
Ledamot : Birthe Gisel-Ekdahl, byråchef
Ledamot : Marie Hafström, departementsråd
Ledamot : Key Hedström, verksjurist
Ledamot : Sven Hirdman, krigsmaterielinspektör
Ledamot : Stephan Kjellmén, avdelningschef
Ledamot : Marianne Robinson, krigsråd
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, stabsjurist
Ledamot : Bengt Vretblad, professor
Sekreterare : Helena Lindberg, hovrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (Ju 1991:C) med uppgift att främja det brottsförebyggande arbetet m.m. [ Avslutad 1992 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (Ju_1991:C) med uppgift att främja det brottsförebyggande arbetet m.m.
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1992
Lokal : Rosenbad 4. Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 763 10 00, direktval 763 4625 (Bergquist Levin), 763 4617 (Mansnerus) Arbetsgruppen har avgett (Ds 1992:93) Lokalt brottsförebyggande arbete m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1992:93 Lokalt brottsförebyggande arbete m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, f.d. statssekreterar, t.o.m. 1991-10-06
Ordförande : Krister Thelin, statssekreterare, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Olof Egerstedt, expeditionschef, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Olof Ehrenkrona, politisk planeringschef, fr.o.m. 1991-12-10 t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Bengt Frih, bitr. rikspolischef, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Ragnar Götestam, direktör, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Marianne Håkansson, överdirektör, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1991-12-01 t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Jacob Lindberg, departementsråd, t.o.m. 1992-09-10
Ledamot : Thomas Lyrevik, departementssekreterare, t.o.m. 1991-10-06
Ledamot : Dag Victor, departementsråd, t.o.m. 1992-09-10
Sekreterare : Catharina Bergquist, hovrättsassessor, t.o.m. 1992-09-10
Sekreterare : Annika Mansnerus, frivårdschef
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1992:93
Utbildningsrådet (K 1983:A) för statlig trafikflygarutbildning m.m. [ Avslutad 1995 ] [ Ordförande ]
Utbildningsrådet (K 1983:A) för statlig trafikflygarutbildning m.m.
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : bilaga 4 till kommittéberättelsen Avslutad 1995
Lokal : Trafikflygarhögskolan, Box 501, 260 70 Ljungbyhed, tel. 0435/450 00. Enligt regeringsbeslut den 14 december 1995 skall huvudmannaskapet för utbildningsrådet överföras till Försvarsdepartementet den 1 januari 1996.
Medverkande :
Ordförande : Olof Egerstedt, expeditionschef, fr.o.m. 1994-11-17
Sekreterare : Åke Andersson, chef för trafikflygarhögskolan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman