Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 37 st. ♀ 16 ♂ 21 ) :

Kjell Nordström  []  ( Ordförande )
Marianne Andersson  []  ( Ledamot )
Gudrun Berglund  []  ( Ledamot )
Gunvor Ericson  []  ( Ledamot )
Gunnar Hofring  []  ( Ledamot )
Lars Lilja  []  ( Ledamot )
Carina Moberg  []  ( Ledamot )
Elisabeth Nyström  []  ( Ledamot )
Inga-Lill Påhlsson  []  ( Ledamot )
Tomas Riste  []  ( Ledamot )
Hector Valeria  []  ( Ledamot )
Per Bengtsson  []  ( Sakkunnig )
Hugo Blom  []  ( Sakkunnig )
Lars Bryntesson  []  ( Sakkunnig )
Bo Netz  []  ( Sakkunnig )
Kristina Olinder  []  ( Sakkunnig )
Carl-Gustav Anderberg  []  ( Expert )
Inger Båvner  []  ( Expert )
Tomas Eriksson  []  ( Expert )
Lotta Gustavson  []  ( Expert )
Tomas Johansson  []  ( Expert )
Britt Källström  []  ( Expert )
Stina Ljunggren  []  ( Expert )
Lars-Christer Olsson  []  ( Expert )
Rolf Sandahl  []  ( Expert )
Refik Sener  []  ( Expert )
Ewy Thörnqvist  []  ( Expert )
Thure Wadenholt  []  ( Expert )
Keneth Wising  []  ( Expert )
Birgitta Wistrand  []  ( Expert )
Helena Streijffert  []  ( Huvudsekreterare )
Michael Kramers  []  ( Sekreterare )
Bengt Wallin  []  ( Sekreterare )
Acko Ankarberg Johansson  []  ( Ledamot )
Christer Eirefeldt  []  ( Ledamot )
Gertrud Åström  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-24
Direktiv för se dir. 1996:84 och dir. 1997:146. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Acko Ankarberg-Johansson, entrepenör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gudrun Berglund, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Eirefelt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunvor Ericson, G sjuksköterska, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunnar Hofring, direktör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Elisabeth Nyström, led av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Inga-Lill Påhlsson, vårdbiträde, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Tomas Riste, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Hector Valeria, idrottskonsulent, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Per Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1997-02-14
Sakkunnig : Hugo Blom, sekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Kristina Olinder, kommundirektör, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Carl-Gustav Anderberg, styrelseordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Inger Båvner, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Tomas Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lotta Gustavson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1998-05-30
Expert : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Britt Källström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Stina Ljunggren, f.d. rektor, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lars-Christer Olsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Rolf Sandahl, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Ewy Thörnqvist, byråchef, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Thure Wadenholt, överste av första graden, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Keneth Wising, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Birgitta Wistrand, ordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Getrud Åström, samhällsvetare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Huvudsekreterare : Helena Streijffert, huvudsekreterare, fr.o.m. 1996-12-05
Sekreterare : Michael Kramers, fr.o.m. 1997-01-27
Sekreterare : Bengt Wallin, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 1998-05-31
Iréne Pierazzi, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman