Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hugo Blom

Sök kontaktuppgifter till Hugo Blom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hugo Blom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hugo Blom medverkat i ( 3 st. ):

Arbetsgruppen för översyn av framtida inriktning och administration av statens stöd till friluftslivet och främjandeorganisationerna (Ku 1999:B) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Arbetsgruppen för översyn av framtida inriktning och administration av statens stöd till friluftslivet och främjandeorganisationerna (Ku 1999:B)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-07-08
Direktiv för arbetsgruppen, se bilaga till protokoll 1999-07-08 § 132,Dnr Ku 1999/2182/IFU
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:78 Statens stöd till friluftsliv och främjandeorganisationer - slutrapport
Medverkande :
Ordförande : Thore Hallbäck, sakkunnig, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulla Bystedt, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-10-11
Ledamot : Ingela Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Keneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Hugo Blom, sekreterare, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Eva Karlsson, utvecklingschef, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Roger Molin, enhetschef, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Göran Nordström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Lena Rydahl, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Johan Tranquist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Gunnar Zettersten, bitr. direktör, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Birgitta Eurenius, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-28 t.o.m. 1999-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:78 Statens stöd till friluftsliv och främjandeorganisationer [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-24
Direktiv för se dir. 1996:84 och dir. 1997:146. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Acko Ankarberg-Johansson, entrepenör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gudrun Berglund, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Eirefelt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunvor Ericson, G sjuksköterska, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunnar Hofring, direktör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Elisabeth Nyström, led av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Inga-Lill Påhlsson, vårdbiträde, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Tomas Riste, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Hector Valeria, idrottskonsulent, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Per Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1997-02-14
Sakkunnig : Hugo Blom, sekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Kristina Olinder, kommundirektör, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Carl-Gustav Anderberg, styrelseordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Inger Båvner, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Tomas Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lotta Gustavson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1998-05-30
Expert : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Britt Källström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Stina Ljunggren, f.d. rektor, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lars-Christer Olsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Rolf Sandahl, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Ewy Thörnqvist, byråchef, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Thure Wadenholt, överste av första graden, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Keneth Wising, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Birgitta Wistrand, ordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Getrud Åström, samhällsvetare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Huvudsekreterare : Helena Streijffert, huvudsekreterare, fr.o.m. 1996-12-05
Sekreterare : Michael Kramers, fr.o.m. 1997-01-27
Sekreterare : Bengt Wallin, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 1998-05-31
Iréne Pierazzi, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Fritidsutredningen (C 1995:06) [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Fritidsutredningen (C 1995:06)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:74.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:145 Fria val?
SOU 1996:3 Fritid i förändring. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Getrud Åström, fr.o.m. 1995-05-16
Sakkunnig : sekreterare Blom, fr.o.m. 1995-06-22
Sakkunnig : Thomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Anna Aspegren, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Siv Jungback, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Britten Månsson-Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-06-22
Expert : Marianne Söderberg, forsknings- och utvecklingschef, fr.o.m. 1995-06-22
Sekreterare : Helén Lundkvist, fr.o.m. 1995-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman