Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Refik Sener

Sök kontaktuppgifter till Refik Sener på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Refik Sener

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Refik Sener medverkat i ( 4 st. ):

Grundlagsutredningen (Ju 2004:11) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Grundlagsutredningen (Ju 2004:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:96
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:40 Valstystem och representationsaffekten
SOU 2007:41 Misstroendeförklaring och regeringsbildning 1994-2006
SOU 2007:42 Från statsminister till president?
SOU 2007:67 Regeringsformen ur ett könsperspektiv
SOU 2007:68 Ett decennium med personalval
SOU 2007:69 Bestämmelserna om domstolarna i regeringsformen
SOU 2007:84 Värdet av valdeltagande
SOU 2007:85 Olika former av normkontroll
SOU 2007:93 Den kommunala självstyrelsens grundlagsskydd
SOU 2007:94 Folkomröstningar i Europa
SOU 2008:42 Normgivningsmakten
SOU 2008:43 Tre rapporter till Grundlagsutredningen
SOU 2008:61 Krisberedskapen i grundlagen
SOU 2008:115 Finansmakten
SOU 2008:125 En reformerad grundlag Del 1 och 2
SOU 2009:17 Kommunal kompetenskatalog - en problemorientering
SOU 2009:18 Två rapporter till Grundlagsutredningen
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, landshövding, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-12-06
Ordförande : Per Unckel, landshövding, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Carl Bildt, f.d. partiordförande och statsminister, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Mats Einarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Peter Eriksson, språkrör, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Gun Hellsvik, generaldirektör, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Lena Hjelm-Wallén, f.d. statsråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Morgan Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Kerstin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Göran Magnusson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Henrik Sjöholm, konsult, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Daniel Tarschys, professor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Marita Ulvskog, partisekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Åsa Europaparlamentariker Westlund, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-01-28
Sakkunnig : Henrik Jermsten, regeringsråd, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2008-12-31
Sakkunnig : Kristina Svahn Starrsjö, departementsråd, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2007-04-30
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-11-30
Expert : Bengt-Åke Nilsson, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2007-06-15 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Hans Regner, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Staffan Vängby, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2007-06-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-01-16 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Frida Göranson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Jenny Jonasson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2009-01-11
Sekreterare : Anna Kessling, pol. mag., fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2007-09-02
Sekreterare : Thomas Lindstam, föredragande i justitieutskottet, fr.o.m. 2007-12-06 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Refik Sener, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-10-18
Sekreterare : Linda Stromberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : David Törngren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-12-31
Biträdande sekreterare : Sara Freeman, fr.o.m. 2007-10-22 t.o.m. 2009-02-28
Bitr. sekreterare : Sofia Risvall, fr.o.m. 2005-10-24 t.o.m. 2007-09-30
Kanslichef : Anders Eka, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:96 En samlad översyn av regeringsformen

Betänkanden av utredningen ( 17 st. SOU ) :

Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för svenska språket (Ku 2000:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:66
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:27 Mål i mun, slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Åke Gustavsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-10-05 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Emilia Emtell, studerande, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Lennart Fridén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Kjell Hanseklint, verkstadsarbetare, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Birgitta Kurtén, kulturjournalist, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Birgitta Sellén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Dan Shafran, fil.dr, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Ledamot : Bengt Westerberg, f.d. partiledare, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Birgitta Alleklev, lärare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Lars-Gunnar Andersson, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, hovrättspresident, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Inger Lindberg, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Mats Thelander, professor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Barbro Ehrenberg-Sundin, ämnesråd, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Birgit Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Karin Josephson, föredragande, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Per-Erik Lindeberg, rättschef, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Tim Nordin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2001-10-28
Expert : Nils Pålbrant, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-11-09 t.o.m. 2002-04-02
Expert : Malin Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-02
Huvudsekreterare : Björn Melander, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Christer Åström, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-04-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (In 1996:E) för att förbättra romernas situation Organ inom Regeringskansliet
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Lars G. Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Lars Demetri, pastor, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Helena Hagelroth, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Hedi Bel Habib, expert, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Stefano Kuzhicov, konsulent, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ylva Nordling-Kroon, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Aleka Stobin, herr, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Ingrid Schiöler, kassör, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Göran Ternbo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Cissi N. Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-14 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1997:49 Romer i Sverige – tillsammans i förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommittén (In 1996:03) om stöd till idrotten
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-10-24
Direktiv för se dir. 1996:84 och dir. 1997:146. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Marianne Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Acko Ankarberg-Johansson, entrepenör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gudrun Berglund, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Eirefelt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunvor Ericson, G sjuksköterska, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Gunnar Hofring, direktör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Lilja, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Carina Moberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Elisabeth Nyström, led av riksdagen, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Inga-Lill Påhlsson, vårdbiträde, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Tomas Riste, ombudsman, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Hector Valeria, idrottskonsulent, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Per Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1997-02-14
Sakkunnig : Hugo Blom, sekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Bo Netz, departementsråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Kristina Olinder, kommundirektör, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Carl-Gustav Anderberg, styrelseordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Inger Båvner, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Tomas Eriksson, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lotta Gustavson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1998-05-30
Expert : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Britt Källström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Stina Ljunggren, f.d. rektor, fr.o.m. 1996-12-10 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Lars-Christer Olsson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Rolf Sandahl, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Refik Sener, pressekreterare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Ewy Thörnqvist, byråchef, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Thure Wadenholt, överste av första graden, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Keneth Wising, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1997-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Birgitta Wistrand, ordförande, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Getrud Åström, samhällsvetare, fr.o.m. 1996-12-02 t.o.m. 1998-05-31
Huvudsekreterare : Helena Streijffert, huvudsekreterare, fr.o.m. 1996-12-05
Sekreterare : Michael Kramers, fr.o.m. 1997-01-27
Sekreterare : Bengt Wallin, fr.o.m. 1998-01-20 t.o.m. 1998-05-31
Iréne Pierazzi, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman