Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Datalagskommittén (Ju 1995:08)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Datalagskommittén (Ju 1995:08) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 32 st. ♀ 10 ♂ 22 ) :

Staffan Vängby  []  ( Ordförande )
Anders Christner  []  ( Ledamot )
Bo Edvardsson  []  ( Ledamot )
Tomas Eneroth  []  ( Ledamot )
Helena Frisk  []  ( Ledamot )
Birgitta Hambraeus  []  ( Ledamot )
Barbro Hietala  []  ( Ledamot )
Ulrika Landergren  []  ( Ledamot )
Tomas Ohlin  []  ( Ledamot )
Inger René  []  ( Ledamot )
Per Rosengren  []  ( Ledamot )
Majléne Westerlund  []  ( Ledamot )
Sven-Erik Österberg  []  ( Ledamot )
Christer Arvsten  []  ( Expert )
Tom Ekelund  []  ( Expert )
Jan Freese  []  ( Expert )
Barbro Fischerström  []  ( Expert )
Per Furberg  []  ( Expert )
Anders Forsberg  []  ( Expert )
Claes Gränström  []  ( Expert )
Håkan Hallstedt  []  ( Expert )
Martin Holmgren  []  ( Expert )
Rolf Nygren  []  ( Expert )
Kerstin Osterman  []  ( Expert )
Björn Pehrsson  []  ( Expert )
Thomas Rolén  []  ( Expert )
Per Samuelson  []  ( Expert )
Peter Seipel  []  ( Expert )
Margareta Åberg  []  ( Expert )
Charlotte Brokelind  []  ( Sekreterare )
Sören Öman ( Sekreterare )
Jan Evers  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Datalagskommittén (Ju 1995:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:91.
Lokal : Justitiedepartementet, Drottninggatan 2, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 31 (Öman), direktval 036-15 69 30 (Brokelind)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:39 Integritet. Offentlighet. Informationsteknik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Staffan Vängby, justitieråd, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1997-04-10
Ledamot : Anders Christner, advokat, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Bo Edvardsson, fil.d.r., fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Birgitta Hambraeus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Barbro Hietala, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Ulrika Landergren, utredningsledare, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-11-11
Ledamot : Tomas Ohlin, fil.lic., fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Majléne Westerlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Sven-Erik Österberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Christer Arvsten, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Ewers, universitetslektor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Freese, generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Barbro Fischerström, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Anders Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Håkan Hallstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Martin Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Rolf Nygren, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Kerstin Osterman, bolagsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Björn Pehrsson, professor, fr.o.m. 1996-04-17 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Thomas Rolén, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Samuelson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Margareta Åberg, dataråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Sekreterare : Charlotte Brokelind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Sören Öman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1997-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman