Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan Evers

Sök kontaktuppgifter till Jan Evers på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan Evers

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan Evers medverkat i ( 6 st. ):

Socialdatautredningen (S 1997:15) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Socialdatautredningen (S 1997:15)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-04
Direktiv för utredningen, se dir.1997:108.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1997-12-17
Expert : Ellinor Englund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Jan Evers, f.d. universitetslektor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Per Jansson, arkivråd, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Expert : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-02
Sekreterare : Lars Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-10-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:109 Behandling av personuppgifter inom socialtjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Fastighetsdatautredningen (Ju 1995:09) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Fastighetsdatautredningen (Ju 1995:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:120.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 58 76 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:3 Fastighetsdataregister Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1995-10-26 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Britta Ahnmé, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Caroline Beck-Friis, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1996-04-14
Expert : Lena Bång, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Jan Evers, universitetslektor, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Ingela Halvorsen, dataråd, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Bengt Kjellson, planeringsdirektör, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Lars Lindgren, bankdirektör, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Bob Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Rune Olsson, teknologie doktor, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Gösta Pellbäck, civilingenjör, fr.o.m. 1996-01-12 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Bob Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:3 Fastighetsdataregister [ pdf |Paragraftecken ]
Datalagskommittén (Ju 1995:08) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Datalagskommittén (Ju 1995:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:91.
Lokal : Justitiedepartementet, Drottninggatan 2, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 31 (Öman), direktval 036-15 69 30 (Brokelind)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:39 Integritet. Offentlighet. Informationsteknik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Staffan Vängby, justitieråd, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1997-04-10
Ledamot : Anders Christner, advokat, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Bo Edvardsson, fil.d.r., fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Birgitta Hambraeus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Barbro Hietala, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Ulrika Landergren, utredningsledare, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-11-11
Ledamot : Tomas Ohlin, fil.lic., fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Majléne Westerlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Sven-Erik Österberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Christer Arvsten, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Ewers, universitetslektor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Freese, generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Barbro Fischerström, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Anders Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Håkan Hallstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Martin Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Rolf Nygren, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Kerstin Osterman, bolagsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Björn Pehrsson, professor, fr.o.m. 1996-04-17 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Thomas Rolén, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Samuelson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Margareta Åberg, dataråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Sekreterare : Charlotte Brokelind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Sören Öman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:91 Ny datalag m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:39 Integritet – Offentlighet – Informationsteknik [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1995:07) om register för forskning inom rättspsykiatrin [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1995:07) om register för forskning inom rättspsykiatrin
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:96.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:72 Rättspsykiatriskt forsknings- register. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1995-07-15
Expert : Peter Allebeck, professor, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Caroline Beck-Friis, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Henrik Belfrage, docent, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Kristina Blomberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Jan Evers, universitetslektor, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Christian Groth, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Ingmar Hammer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-11-15
Expert : Gunnar Holmberg, direktör, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Lars-Erik Ingerloo, kurator, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Gunnar Kullgren, prefekt, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Lars Krantz, forskningsledare, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Bengt Lundberg, utredare, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Agneta Nilsson, överläkare, fr.o.m. 1995-09-01
Expert : Rolf Pettersson, psykolog, fr.o.m. 1995-09-15
Expert : Helena Silfverhielm, byråchef, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1995-11-14
Sekreterare : Bob Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-09-14 t.o.m. 1996-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:72 Rättspsykiatriskt forskningsregister [ pdf |Paragraftecken ]
IT-utredningen (Ju 1994:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
IT-utredningen (Ju 1994:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Lokal : PL 9205, 444 97 Svenshögen, tel. 0303-775554. Direktiv för utredningen, se dir. 1994:42. Utredningen har avgett (SOU 1996:40) Elektronisk dokumenthantering. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:40 Elektronisk dokumenthantering. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Hans Jacobson, generaldirektör, fr.o.m. 1994-06-17 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Göran Axelsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Simon Corell, jur.kand., fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Jan Evers, univeristetslektor, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Viiveke Fåk, teknologie dr, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Karin Göransson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Ingela Halvorsen, dataråd, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Martin Holmgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Björn Rosén, kansliråd, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Catharina Staaf, kansliråd, fr.o.m. 1995-04-21 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Christer Ström, distriktsåklagare, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Anne Wigart, förbundsjurist, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Britt-Marie Östholm, förste arkivarie, fr.o.m. 1995-04-20 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:40 Elektronisk dokumenthantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Datalagsutredningen (Ju 1989:02) [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Datalagsutredningen (Ju 1989:02) Tillkallade för att göra en saklig och lagteknisk översyn av datalagen enligt
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1989:26 och dir. 1991:18.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval, 040/35 57 81 (Wendel)
Utredningen har avgett :
SOU 1990:61 Skärpt tillsyn - huvuddrag i en reformerad datalag
SOU 1991:21 Personregistrering inom arbetslivs-, forsknings- och massmedieområdena, m.m.
SOU 1991:62 Vissa särskilda frågor beträffande integritetsskyddet på ADB-området.
SOU 1993:10 En ny datalag. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf Arrfelt, lagman, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Helge Hagberg, f.d. led av riksdagen, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Chris Heister, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen/s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen/s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Bengt Kindbom, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Ulrika Landergren, systemvetare, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Arne Mellqvist, f.d. led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Ingela Mårtensson, led. av riksdagen/fpl, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Stig Sandström, ombudsman, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Jerker Sjögren, civilekonom, t.o.m. 1993-02-28
Ledamot : Richard Ulfvengren, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Börje Alpsten, departementsråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Jan Evers, universitetslektor, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Håkan Färm, avdelningschef, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Stig Gustafsson, jurist, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Erik Göransson, kansliråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Sigurd Heuman, lagman, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Bertil Persson, bolagsjurist, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Gert Persson, direktör, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Björn Rosén, kansliråd, t.o.m. 1993-02-28
Expert : Sten Wahlqvist, verksjurist, t.o.m. 1993-02-28
Sekreterare : Eva Wendel, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman