Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Barbro Hietala

Sök kontaktuppgifter till Barbro Hietala på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Barbro Hietala

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Barbro Hietala medverkat i ( 2 st. ):

Datalagskommittén (Ju 1995:08) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Datalagskommittén (Ju 1995:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:91.
Lokal : Justitiedepartementet, Drottninggatan 2, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 31 (Öman), direktval 036-15 69 30 (Brokelind)
Utredningen har avgett :
SOU 1997:39 Integritet. Offentlighet. Informationsteknik Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Staffan Vängby, justitieråd, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1997-04-10
Ledamot : Anders Christner, advokat, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Bo Edvardsson, fil.d.r., fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Helena Frisk, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Birgitta Hambraeus, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Barbro Hietala, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Ulrika Landergren, utredningsledare, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-11-11
Ledamot : Tomas Ohlin, fil.lic., fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Per Rosengren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Majléne Westerlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Sven-Erik Österberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Christer Arvsten, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Ewers, universitetslektor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Jan Freese, generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Barbro Fischerström, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Anders Forsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Furberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Claes Gränström, överdirektör, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Håkan Hallstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Martin Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Rolf Nygren, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Kerstin Osterman, bolagsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Björn Pehrsson, professor, fr.o.m. 1996-04-17 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Thomas Rolén, kansliråd, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Per Samuelson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Margareta Åberg, dataråd, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Sekreterare : Charlotte Brokelind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Sören Öman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1997-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:91 Ny datalag m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:39 Integritet – Offentlighet – Informationsteknik [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Ku 1993:10) om den framtida presspolitiken [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Kommittén (Ku 1993:10) om den framtida presspolitiken
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:118, tilläggsdir. 1994:33 och 1994:123.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:94 Dagspressen i 1990-talets
rapport
SOU 1994:145 Ägarkoncentration i dagspress och radio/TV - Fem promemorior och diskussionsinlägg
rapport
SOU 1995:37 Vårt dagliga blad - stöd till svensk dagspress Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å landshövding
Ledamot : Hans Fredrik Dahl, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Georg Danell, jur.kand., fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Lotta Edholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Bertil Fiskesjö, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Karl Erik Gustafsson, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Niels Hebert, oppositionsråd, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Barbro Hietala, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Göran Hillman, kultursekreterare, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Bobby Hommerberg, chefredaktör, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1994-08-21
Ledamot : Kurt Ove Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : My Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Agneta Ringman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Sören Thunell, chefredaktör, fr.o.m. 1994-11-24
Ledamot : Peter Torgerson, civilekonom, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1994-10-06
Ledamot : Marita Ulvskog, chefredaktör, fr.o.m. 1993-11-24 t.o.m. 1994-10-06
Ledamot : Lennart Weibull, professor, fr.o.m. 1993-11-24
Ledamot : Lena Wennberg, civilekonom, fr.o.m. 1993-11-24
Expert : Göran Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-11-29
Expert : Jens Cavallin, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-06-10
Expert : Hans Lindskog, byråchef, fr.o.m. 1994-09-01
Sekreterare : Hans Lindskog, byråchef, fr.o.m. 1993-11-08 t.o.m. 1994-08-31
Sekreterare : Åse Matz, föredragande, fr.o.m. 1994-08-01
Pia Marén, civilekonom, fr.o.m. 1993-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman