Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bo Edvardsson

Sök kontaktuppgifter till Bo Edvardsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bo Edvardsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Bo Edvardsson medverkat i ( 2 st. ):

Datalagskommittén (Ju 1995:08) – Utredning med Sören Öman [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]

Datalagskommittén (Ju 1995:08)


Beteckning : Ju 1995:08
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1998-03-02
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:91.
Lokal : Justitiedepartementet, Drottninggatan 2, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 46 31 (Öman), direktval 036-15 69 30 (Brokelind)
0

Sammansättning


Ordförande : Vängby, Staffan, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1997-04-10
Ledamot : Christner, Anders, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Edvardsson, Bo, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Eneroth, Tomas, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Frisk, Helena, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Hambraeus, Birgitta, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Hietala, Barbro, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Landergren, Ulrika, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-11-11
Ledamot : Ohlin, Tomas, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : René, Inger, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Rosengren, Per, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Westerlund, Majléne, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Arvsten, Christer, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Ekelund, Tom, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Ewers, Jan, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Freese, Jan, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Fischerström, Barbro, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Furberg, Per, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Forsberg, Anders, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Furberg, Per, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Gränström, Claes, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Hallstedt, Håkan, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Holmgren, Martin, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Nygren, Rolf, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Osterman, Kerstin, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Pehrsson, Björn, fr.o.m. 1996-04-17 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Rolén, Thomas, fr.o.m. 1996-12-16 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Samuelson, Per, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Seipel, Peter, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Expert : Åberg, Margareta, fr.o.m. 1996-03-15 t.o.m. 1997-04-02
Sekreterare : Brokelind, Charlotte, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Öman, Sören, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1997-05-31

Rapporter

SOU 1997:39Integritet. Offentlighet.
Informationsteknik
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:91 Ny datalag m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:39 Integritet – Offentlighet – Informationsteknik [ pdf |Paragraftecken ]
FoB 90-kommissionen (C 1990:01) [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]

FoB 90-kommissionen (C_1990:01)


Beteckning : C 1990:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1989:57.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Elmstedt, Claes
Ledamot : Andersson, Elving
Ledamot : Bertilsson, Stig
Ledamot : Edvardsson, Bo
Ledamot : Hohner, Mats
Ledamot : Håkansson, Per Olof
Ledamot : Persson, Siw
Ledamot : Ulander, Lars
Sakkunnig : Etzler, Cecilia
Sakkunnig : Guteland, Gösta
Sakkunnig : Helander, Monica
Sakkunnig : Vågerö, Denny
Sekreterare : Jensen, Birger

Rapporter

SOU 1993:41Folk- och bostadsräkning år 1990
och framtiden.
Uppdraget är därmed slutfört
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:41 Folk- och bostadsräkning år 1990 och i framtiden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman