Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1994 års polisutredning (Ju 1994:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1994 års polisutredning (Ju 1994:03) [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:103 Studiemedelsfinansierad polisutbildning [ pdf ]
Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 9 ♂ 16 ) :

Gösta Gunnarsson  []  ( Ordförande )
Carl Magnus Adner  []  ( Vice ordförande )
Birger Andersson  []  ( Ledamot )
Susanne Eberstein  []  ( Ledamot )
Göthe Knutson  []  ( Ledamot )
Lars-Erik Lövdén  []  ( Ledamot )
Liisa Rulander  []  ( Ledamot )
Lennart Rydberg  []  ( Ledamot )
Rose-Marie Skogman  []  ( Ledamot )
Claes Kring  []  ( Sakkunnig )
Björn Eriksson  []  ( Expert )
Gunno Gunnmo  []  ( Expert )
Håkan Hällman  []  ( Expert )
Doris Högne  []  ( Expert )
Anna-Greta Johansson  []  ( Expert )
Gunnel Lindberg  []  ( Expert )
Göran Lindberg  []  ( Expert )
Margareta Linderoth  []  ( Expert )
Eva Lindhé  []  ( Expert )
Gunhild Lindström  []  ( Expert )
Richard Sevelius  []  ( Expert )
Hans Wranghult  []  ( Expert )
Mats Öhrström  []  ( Expert )
Lars Nilsson  []  ( Sekreterare )
Karl Gustaf Sjödin  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1994 års polisutredning (Ju 1994:03)


Beteckning : Ju 1994:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1996-03-13
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1994:19
Lokal : Rosenbad 4, Postadress: Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-7631000, direktval 08-7634512 (sekreteraren)
0

Sammansättning


Ordförande : Gunnarsson, Gösta, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-10-31
Vice ordförande : Adner, Carl Magnus, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Andersson, Birger, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Knutson, Göthe, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Lövdén, Lars-Erik, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rulander, Liisa, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Rydberg, Lennart, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Sjödin, Karl-Gustaf, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Skogman, Rose-Marie, fr.o.m. 1994-03-10 t.o.m. 1994-12-01
Sakkunnig : Kring, Claes, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Eriksson, Björn, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-08-15
Expert : Högne, Doris, fr.o.m. 1994-08-12 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Johansson, Anna-Greta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Gunnel, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindberg, Göran, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Linderoth, Margareta, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindhé, Eva, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1994-08-16 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Sevelius, Richard, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Wranghult, Hans, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Expert : Öhrström, Mats, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-01
Sekreterare : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1994-03-24 t.o.m. 1994-12-31

Rapporter

SOU 1994:103Studiemedelsfinansierad
polisutbildning (delbetänkande)
Regeringsbeslut 941201 om avveckling av 1994 års
polisutredning.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman